Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

BridgeCentral

 

 

 

Hvis du som ny klub skal i gang med BridgeCentral (BC) og Bridgemate (Bm), kan du få lidt info her:

Du skal bruge en pc eller bærbar med styresystem XP, Vista, Windows 7, 8, 8.1 eller 10. Den pc du skal bruge behøver ikke at være stor, dyr og ny. Computere med et par år på bagen er udmærket. Desuden er det bedst, hvis den også har forbindelse til internettet. Hvis der ikke er internet forbindelse i spillelokalet, kan man i dag købe mobilt bredbånd til meget rimelige priser.

 

Download den seneste version af BridgeCentral:

 

BridgeCentral 2.4.5 (exe-fil)

 

Hvis du skal bruge Bridgemate, skal du dels købe en Bm pr. bord, dels en Bm-server.

Du skal installere Bridgemate Pro Control software, hentes her.

Driver til dit USB-kabel 32 bit hentes her.

Driver til dit USB-kabel 64 bit hentes her.

Vi afholder jævnligt kursus i både BC og Bm. Du kan se næste kursus her.

 

Retningslinjer for brug af superbrugere kan læses her.

 

Har du Spørgsmål vedrørende BridgeCentral eller BridgeMate kan du få hjælp hos superbrugerne.

 

NAVN
E-MAIL
KONTAKTFORM
Knud Christensen, Nordsjælland
 
4731 5476

Thomas Binder, Østsjælland

thomas@fambi.dk   5131 1491

Otto Rump, Vestsjælland

otto@bridge.dk 4045 6813
 
Rene Kristensen, Storstrøm
 
5581 6117
Support via mail.
Bo Lytzen, Storstrøm
55444549 / 22909904
Telefon (mobil kun SMS)
 
Knud Erik Vedsted, Storstrøm
 
2828 6928
 
Ole Nielsen, Sydjylland
 
 
61760589
 
Ulla Tradsborg, Sydjylland
 
7515 1466
 
Lars Andersen, Sydjylland
 
7454 0150 / 2174 0150
 
 
Poul Bo Madsen, Vestjylland
 
9786 5204 / 2147 5204

Henrik Hven
 
hven@energimail.dk 8686 5908 / 6066 5908
 
Svend Aage Holmstrøm, Bornholm
 
4046 9428
 
Jørgen Oredson, Østsjælland
 
4636 7797

Jens Abildgaard Jensen, Nordjylland

abildgaard@mail.tele.dk

 

2360 2298

Børge Klinkby, Østjylland

klinkby@hafnet.dk

7589 2329

Telefon mellem kl. 9 og 17.

Kurt Lynnerup, Fyn

kurt.lynnerup@gmail.com 6070 5844 (ikke tirsdag og torsdag)