Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

BridgeCentral

BridgeCentral 3 - se her.

 

Hvis du som ny klub skal i gang med BridgeCentral (BC) og Bridgemate (Bm), kan du få lidt info her:

Du skal bruge en pc eller bærbar med styresystem XP, Vista, Windows 7, 8, 8.1 eller 10. Den pc du skal bruge behøver ikke at være stor, dyr og ny. Computere med et par år på bagen er udmærket. Desuden er det bedst, hvis den også har forbindelse til internettet. Hvis der ikke er internet forbindelse i spillelokalet, kan man i dag købe mobilt bredbånd til meget rimelige priser.

 

Download den seneste version af BridgeCentral:

 

BridgeCentral 3.2.3 (exe-fil)

 

Hvis du skal bruge Bridgemate, skal du dels købe en Bm pr. bord, dels en Bm-server.

Du skal installere Bridgemate Pro Control software, hentes her.

Driver til dit USB-kabel 32 bit hentes her.

Driver til dit USB-kabel 64 bit hentes her.

Vi afholder jævnligt kursus i både BC og BM. Læs mere her

 

Retningslinjer for brug af superbrugere kan læses her.

 

Har du spørgsmål vedrørende BridgeCentral eller BridgeMate kan du få hjælp hos superbrugerne.

 

Superbrugere

DISTRIKT

NAVN

E-MAIL

KONTAKTFORM 

København/
Østsjælland
Freddy Christiansen fch@space.dtu.dk Kun på mail
Vestsjælland Otto Rump otto@bridge.dk 4045 6813
Storstrøm Bo Lytzen bolytzen@mensa.dk 55444549 / 22909904
Telefon (mobil kun SMS)
Bornholm Svend Aage Holmstrøm mail@svaho.dk 4046 9428
Nordjylland Jens Abildgaard Jensen abildgaard@mail.tele.dk 2360 2298
Nordjylland Martin Hilmer hilmer@stofanet.dk Kun via mail
Østjylland Børge Klinkby klinkby@hafnet.dk 7589 2329
​Telefon mellem kl. 9 og 17.
Vestjylland Poul Bo Madsen poul.bo@hotmail.com 9786 5204 / 2147 5204
Vestjylland Henrik Hven hven@energimail.dk 8686 5908 / 6066 5908
Sydjylland Ole Nielsen obn@privat.dk 61760589
Sydjylland Ulla Tradsborg ullahenrik@esenet.dk 7515 1466
Sydjylland Lars Andersen tove.lars.andersen@hotmail.dk 7454 0150 / 2174 0150