Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

DM for klubhold

 

Årets DM for klubhold afholdes d. 29.-30. oktober 2016.

 

Startliste

Resultater kan findes her

 

Spillested

Slagelse Bridgecenter

Sverigesvej 7A

4200 Slagelse

Telefon: 58523886

 

Tidsplan

Lørdag den 29. oktober 2016

Kl.12:45  Velkomst

Kl. 12:50-14:20  1. runde

Kl. 14:25-15:55  2. runde

Kl. 16:00-17:30  3. runde

Kl. 17:35-19:05  4. runde

Kl 19:05-20:05   Spisepause

Kl. 20:05-21:35  5. runde

Kl. 21:40-23:10  6. runde

 

Søndag den 30. oktober 2016

Kl. 09:30-11:00  7. runde  (husk vintertid!)

Kl. 11:05-12:35  8. runde

Kl. 12:35-13:25  Spisepause

Kl. 13:25-14:55  9. runde

Kl 15:00-16:30  10. runde

Kl. 16:35-18:05  11. runde

Kl 18:15  Protesttid udløber, præmier

 

 

Deltagerliste

Hold 1:  Nykøbing F. Bridgeklub

Kaptajn: Leif Hansen    Spillere: Preben Hansen, Else Waage, Ole Kofoed

Hold 2: Svinninge Bridgeklub

Kaptajn: Ole Svinth    Spillere: Preben Jakobsen, Per Hansen, Hans-Henning Nielsen

Hold 3: Viborg Ny Bridgeklub

Kaptajn: John Hansen    Spillere: Torben Dalsgaard-Hansen, Niels Kristian Kristensen, Henning Nølke

Hold 4: Ballerup Bridge Club

Kaptajn: Nils Wulff    Spillere: Søren Holst, Frank Paaskesen, Henrik Rübner-Petersen, Kate Reiter, Erik Lund

Hold 5: Aalborg Bridgeklub

Kaptajn: Martin Hilmer Jensen    Spillere: Bjarne Hansen, Michael Ankersen, Tonny Hessel

Hold 6: Young Sharks

Kaptajn: Søren Fritzbøger    Spillere: Bjarke Friis, Preben Schmidt, Magnus Groes

Hold 7: Rødovre Bridgeklub

Kaptajn: Lars Møller Sørensen    Spillere: Simon Houlberg, Kren Jacobsen, Richardt Lisbygd, Ulla Zeeberg, Christina Clemmensen

Hold 8:  Aarhus BK

Kaptajn: Niels Krøjgaard    Spillere: Jens Ove Henneberg, Marlene Henneberg, Morten Stege, Nils Mønsted, Tom Nørgaard

Hold 9: Odense Bridgeklub

Kaptajn: Jan Nielsen (NPC)    Spillere: Jesper Buus-Thomsen, Rico Hemberg, Jesper Dall, Anita Buus Thomsen, Søren Rasmussen

Hold 10: Spar K, Esbjerg

Kaptajn: Palle Reimann    Spillere: Lise Reimann, Bo Thøgersen, Kim Lysholdt

Hold 11: One-eyed Jacks

Kaptajn: Kasper Konow    Spillere: Michael Askgaard, Anders Hagen, Mikkel Bensby Nøhr, Maria Rahelt, Jonas Houmøller

Hold 12: Bridgeklubben Nord   (forsvarende mestre)

Kaptajn: Hans Chr. Graversen    Spillere: Poul Clemmensen, Morten Klug, Freddi Brøndum

 

Turneringsbestemmelser og propositioner for DM for klubhold

 

Kampprogram

 

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

Kamp 1

12-1

11-2

10-3

9-4

8-5

7-6

Kamp 2

2-12

3-11

4-10

5-9

6-8

1-7

Kamp 3

12-3

11-4

10-5

9-6

8-1

7-2

Kamp 4

4-12

5-11

6-10

1-9

2-8

3-7

Kamp 5

12-5

11-6

10-1

9-2

8-3

7-4

Kamp 6

6-12

1-11

2-10

3-9

4-8

5-7

Kamp 7

12-7

8-9

11-10

6-1

2-3

5-4

Kamp 8

8-12

9-11

7-10

2-6

3-5

1-4

Kamp 9

12-9

10-8

11-7

6-3

4-2

5-1

Kamp 10

10-12

8-11

7-9

4-6

2-5

1-3

Kamp 11

12-11

9-10

7-8

6-5

3-4

1-2

 

BBO-sendeplan

Lørdag den 29.oktober 2016

Runde

Tid

Hjemmehold

Udehold

1

12.50 – 14.20

Aarhus BK

Aalborg Bridgeklub

2

14.25 – 15.55

Nykøbing Falster

Rødovre Bridgeklub

3

16.00 – 17.30

BK Nord

Viborg Ny Bridgeklub

4

17.35 – 19.05

Young Sharks

Spar K, Esbjerg

5

20.05 – 21.35

Odense Bridgeklub

Svinninge Bridgeklub

6

21.40 – 23.10

Ballerup Bridge Club

Aarhus BK

 

Søndag den 30. oktober 2016

Runde

Tid

Hjemmehold

Udehold

7

09.30 – 11.00

One-Eyed Jacks

Spar K, Esbjerg

8

11.05 – 12.35

Ikke besluttet endnu

Ikke besluttet endnu

9

13.25 – 14.55

Ikke besluttet endnu

Ikke besluttet endnu

10

15.00 – 16.30

Ikke besluttet endnu

Ikke besluttet endnu

11

16.35 – 18.05

Ikke besluttet endnu

Ikke besluttet endnu

Kampene i runde 8-9-10-11 vil blive udvalgt med udgangspunkt i den aktuelle stilling, og der vil blive fokuseret på kampen om DM-titlen.