Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

NM for juniorer 2015

 

De Nordiske Mesterskaber for juniorer blev afholdt fra lørdag den 4. april til mandag den 6. april 2015.

 

Quick results juniors (U26)

Quick results youngsters (U21), kids (U16) and girls (U26)

Link to detailed results, butler etc.

 

 

 

 
Silver Kids: Norway  

Gold Kids: Sweden

 

 

Silver Girls: Denmark

 

  Gold Girls: Norway
 

Bronze Youngsters: Sweden

 

  Silver Youngsters: Denmark
 

Gold Youngsters: Norway

 

   
 

Bronze Juniors: Denmark

 

  Silver Juniors: Norway
   

Gold Juniors: Sweden

 

   
 
NBU-trofæet gik til Sverige - her kaptajn Per Leandersson

 

Spillested

Sportshotel Vejen
Jacob Gades Allé 1
6600 Vejen

 

BBO

Der sendes fra alle runder på BBO.
Ugler er selvfølgelig meget velkomne på spillestedet.

 

Format

Der spilles i 4 kategorier: U25, U20, U16 og Pige

U25 spiller dobbelt round robin i kampe a 14 spil.
Nummer 1 og 2 spiller herefter om guld/sølv over 5 kampe a 14 spil.
Nummer 3 og 4 spiller om bronze over 5 kampe a 14 spil.

U20, U16 og Pige spiller enkelt round robin i kampe a 14 spil.
Nummer 1 og 2 i U20 spiller herefter om guld/sølv over 4 kampe a 14 spil.
Nummer 3 og 4 spiller om bronze over 4 kampe a 14 spil.
Pigeholdene spiller herefter om guld/sølv over 4 kampe a 14 spil. Resultaterne fra round robin tæller med i det samlede antal kamppoint.
U16-holdene spiller herefter om guld/sølv over 4 kampe a 14 spil. Resultaterne fra round robin tæller med i det samlede antal kamppoint.

Conditions of contest


Program
Lørdag
08.30             captains meeting
09.30             match 1
11.40             match 2
13.40             frokost
14.40             match 3
16.50             match 4
18.50             middag
19.50             match 5

 

Søndag
09.30             match 6
11.40             match 7
13.40             frokost
14.40             match 8
16.50             match 9
18.50             middag
19.50             match 10

 

Mandag
10.00             match 11
12.00             frokost og præmieceremoni



Deltagere

  Norge Sverige Finland Danmark
U25 Harald Eide
Christian Bakke
Tor Eivind Grude
Kristoffer Hegge
Espen Flått
Anders H. Gundersen
Johan Karlsson
Adam Stokka
Simon Ekenberg
Simon Hult
Antti Airmala
Vesa Fagerlund
Maria Mylläri
Oskari Koivu
Majka Bilde
Signe Buus Thomsen
Andreas Plejdrup
Søren Bilde
U20 Marcus Scheie
Joakim Sæther
Ole Andre Haukås
Sebastian Geissler
Johan Säfsten
Carl Blekemo
Mikael Rimstedt
Allan Nouri
Aleksi Aalto
Hermanni Huhtanäki
Tatu Sammalisto
Väinö Tömroos
Søren Bune
Victor Todd-Moir
Søren Caspersen
Christian Lahrmann
U16 Marius D. Austad
Chrisian Fredrik Johnsen
Kaja Brekke
Sanna Emilie D. Dybdahl
Castor Mann
Sanna Clementsson
Linus Folkesson
Erik Hansson
Alexander Sandin
   
Pige

Stina Frøyse
Marte H. Klingen
Thea Hove Hauge
Sofie G. Sjødal
Katarina Ekren
Thea Lucie Indrebø

   

Amalie Palmund
Rikke C. Justesen
Sophie Bune
Malene H. Christensen