Bridgeforlaget
Danmarks Bridgeforbund. Vil du vide mere om verdens sjoveste kortspil?

Program damehold 2014-15

 

 

1. DIVISION


Nr. 1 Helle Rasmussen
Helle Rasmussen, Lone Bilde, Dorte Cilleborg, Majka Bilde


Nr. 2 Team AHOC
Kirsten Vesth-Hansen, Anne-Marie Frølich, Bettina Kalkerup, Ketty Jepsen


Nr. 3 Stense Farholt
Trine Bilde, Charlotte Koch-Palmund, Tina Ege, Stense Farholt, Nadia Bekkouche, Helle Krogh


Nr. 4  Gerda Silke Holm

Gerda Silke Holm, Ebba Marie Glud, Pia Jensen, Birgitte Holm


Nr. 5 Eva Beildorff
Eva Beildorff, Birgitte Thunbo Christensen, Laina Sørensen, Annette Bjørn Jensen

Nr. 6 Charlotte Schwarz-Rosman
Charlotte Schwarz-Rosman, Anette Vainer, Bodil Haag, Jette Knudsen

 

Nr. 7 Vera Petersen

Vera Petersen, Mette Koefoed, Jytte Dahl, Margrethe Rykov, Pia Knak Jacobsen, Gurli Gøbel

 

Nr. 8 Team Vægtkonsulenterne.dk
Leise Hemberg, Kirsten Steen Møller, Hanne Oht, Anna von Lowzow, Susanne Thomsen, Kate Runeberg

 

Nr. 9 Birte Eriksen
Birte Eriksen, Anna Mette Nielsen, Grete Voldsgaard, Lene Rask Jepsen


Nr. 10 Henriette Jørgensen

Henriette Jørgensen, Anne Mette Hattens, Sonja Bech, Mette Sand

 

 


 

2. DIVISION

Nr. 1 Birgitte Engelbrechtsen

Birgitte Engelbrechtsen, Merete Kjellerup, Bente From Rasmussen, Mona Sindberg

 

Nr. 2 Lis Svendsen

Lis Svendsen, Irene Borre, Else Waage, Helen Holm, Inge Haugaard, Ulla Porsdal

 

Nr. 3 Birthe Kjær Larsen

Birthe Kjær Larsen, Sidsel Golterman, Sigrid Nielsen, Bodil Mosegaard
 
Nr. 4 Jane Nielsen
Jane Nielsen, Ruth Larsen, Kirsten Struve, Anne Clausen Petersen

 

Nr. 5 Karen Toftegaard Hansen

Karen Toftegaard Hansen, Hanne Jensen, Jo Hegnelt, Elsebeth Karlsgaard

 

Nr. 6 Helle Wingaard Thrane

Helle Wingaard Thrane, Sandra Wingaard Thrane, Lene Schmidt Müller, Tine Line

 

Nr. 7 Bente Dirksen
Bente Dirksen, Lis Hammann, Grete Døpping, Karin Short
 

Nr. 8 Fie Fischer

Fie Fischer, Marianne Bank, Jonna Laursen, Inge Sønderlund

 

Nr. 9 Helle Simon Elbro
Helle Simon Elbro, Kate Reiter, Hanne Nielsen, Pia Larsen

 

Nr. 10 Karen Hornbeck

Karen Hornbeck, Helle Velschow-Rasmussen, Patrycia Liberski, Ingrid Ledertoug, Dorota Liberski, Lisbeth Smed

 

Nr. 11 Thordis Skjernaa

Thordis Skjernaa, Johanne Broe, Lise Mikkelsen, Hanne Guldager

 

Nr. 12 Hanne Borland

Hanne Borland, Jette Nyvang Jørgensen, Hanne Løvendahl, Marianne Jensen

 

Nr. 13 Vibeke Skat-Rørdam

Vibeke Skat-Rørdam, Annette Nordstrøm Hansen, Charlotte Brandgård, Pia Mortensen

Nr. 14 Ulla Phillipsen

Ulla Phillipsen, Ninna Nielsen, Sidse Lønborg, Anne Hansen, Tanja Friis Jensen, Bente Andersen


Nr. 15 Karin Bech

Karin Bech, Vivi Petersen, Anne Merete Hedegaard, Hanne Münter

Nr. 16 Vibeke Johnsen
Vibeke Johnsen, Anne Rath, Maj-Britt Hee, Vinnie Røslau, Kirsten Lyders Hansen, Mia Hee Johansen

 

Nr. 17 Mette Rønne
Mette Rønne, Bente Jerberg, Birgitte Dyrkilde, Sinus Reuss

Nr. 18 Sophie Bune

Julie Hald Nielsen, Nell Rindahl, Sophie Bune, Malene Holm Christensen, Pia Nielsen Jensen (eftertilmeldt)

 

 

 

Turneringsskema
 
1. DIVISION 
 
15. - 16. november 2014
Alle borde i Aarhus  

 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 1
5-1 6-7 2-8 3-9 4-10
2
1-6 7-5 9-2 10-3 8-4
3
1-7 5-6 2-10 3-8 9-4
 
31. januar - 1. februar 2015
Bord 1, 2 og 3 i Køge, bord 4 og 5 i Odense
 
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
4
2-5 7-3 6-4 8-1 9-10
5
6-2 5-3 4-7 1-9 10-8
6
7-2 3-6 4-5 10-1 8-9

14. - 15. marts 2015
Alle borde i Køge

 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
7
1-2 3-4 5-8 6-9 7-10
8
3-1 4-2 9-5 10-6 7-8
9
1-4 2-3 5-10 8-6 9-7

 

__________________________________________________________________________________________

 

2. DIVISION

 


15. - 16. november 2014
Alle spiller i Køge     

  

31. januar - 1. februar 2015

Alle spiller i Odense 


14. - 15. marts 2015
Alle spiller i Køge
 
__________________________________________________________________________________________

Praktiske oplysninger

Spilletidspunkter

        1. division + 2. division

Lørdag

13.00 – 15.30

15.45 – 18.15

18.15 – 19.00 middag

19.00 – 21.30

Søndag

09.30 – 12.00

12.00 – 12.45 frokost

12.45 – 15.15

15.30 – 18.00

 
 

Op- og nedrykning
1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.
2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

Spillesteder
Østsjællands Bridgecenter  
Tigervej 12-14                                            
4600 Køge                          
Tlf. 5665 8054 

Bridgehuset
Bogensevej 27
5270 Odense N
Tlf. 6618 3133


Vanggårdscentret
Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
Tlf. 8610 8147

Mesterpoint
1. division:
For vunden kamp modtager vinderholdet 5 guldpoint.
Ved uafgjort kamp modtager begge hold 2½ guldpoint.
Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 7, nr. 2: 5, nr. 3: 3.

2. division:
For vunden kamp modtager vinderholdet 3 guldpoint.
Ved uafgjort kamp modtager begge hold 1½ guldpoint.
Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 2, nr. 2: 1.