Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Medaljer gennem tiden

 

Siden er under opbygning, og bliver løbende opdateret!

 

Turnering

Landshold

Medalje

Hvem

2017 - Åben EM, Montecatini, Italien Damer Guld Lone Bilde, Helle Rasmussen, Tina Ege, Stense Farholt og Bo Lønberg Bilde (NPC)
2017 - NM i Horsens, Danmark Damer Guld Signe Buus Thomsen, Bjørg Houmøller, Lone Bilde, Helle Rasmussen og Povl Sommer (NPC)
2016 - WBG* i Wroclaw, Polen Seniorer Bronze Knud-Aage Boesgaard, Jørgen Hansen, Hans Christian Nielsen, Dorthe Schaltz, Peter Schaltz, Steen Schou, Peter Magnussen (NPC) og Jytte Ibsen (coach)
2015 - NM på Færøerne Damer Guld Maria Rahelt, Nadia Bekkouche, Lone Bilde, Helle Rasmussen, Christina Lund Madsen, Anne Sofie Houlberg og Susanne Kramhøft (NPC)
2013 - NM på Island Damer  Guld Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Fie Houlberg Jensen, Peter Kraunsøe (NPC) og Bo Lønberg Bilde (coach)
2011 - EM i Albena, Bulgarien Juniorer Bronze Dennis Bilde, Niclas Raulund Ege, Emil Jepsen, Maria Dam Mortensen, Matias Rohrberg og Lars Tofte
2011 - NM Damer Guld Lone Bilde, Trine Binderkrantz, Helle Rasmussen, Nadia Bekkouche og Lars Mathiasen (NPC)
2010 - EM i Belgien Seniorer Sølv Peter Magnussen, Peter Lund, Steen Møller, Peter Schaltz, Thomas Berg, Geert Jørgensen, Flemming Danielsen (NPC)
2008 - VM i Beijing, Kina Juniorer Guld  Dennis Bilde, Anne-Sofie Houlberg, Jonas Houmøller, Emil Jepsen, Lars Kirkegaard Nielsen, Martin Schaltz, Henrik Røn og Kåre Gjaldbæk (NPC)
2005 - VM i Estoril, Portugal Seniorer Bronze Jens Auken, Flemming Dahl, Peter Lund, Kirsten Steen Møller, Steen Møller, Georg Norris og Peter Westrup (NPC)
2004 - EM i Malmø, Sverige Seniorer Guld Jens Auken, Peter Lund, Kirsten Steen Møller, Steen Møller, Georg Norris og Flemming Dahl 
2003 - VM i Paris, Frankrig Juniorer Sølv Kåre Gjaldbæk, Boje Henriksen, Bjørg Houmøller, Jonas Houmøller, Andreas Marquardsen, Martin Schaltz, Jacob Røn (NPC) og Lars Walter Petersen (Coach)
2002 - EM i Salsamaggiore, Italien Seniorer Bronze Peter Lund, Steen Møller, Gerog Norris, Hans Werge, Flemming Dahl (PL)
2002 - EM i Torquay, England Juniorer Sølv Kåre Gjaldbæk, Bøje Henriksen, Bjørg Houmøller, Jonas Houmøller, Andreas Marquardsen og Martin Schaltz
2001 - VM i Mangaratiba, Brasilien Juniorer Bronze Michael Askgaard, Gregers Bjarnason, Kåre Gjaldbæk, Jonas Houmøller, Andreas Marquardsen, Martin Schaltz, Hans Kristian Sørensen (NPC) og Bettina Kalkerup (Coach)
1999 - VM i Hamilton, Bermuda Damer Bronze Anne Katrine Bilde-Koefoed, Dorte Cilleborg, Mette Drogemuller, Bettina Kalkerup, Charlotte Koch-Palmund, Kirsten Steen Møller, Jacob Røn (NPC) og Lotte Skaaning-Norris (coach)
1999 - VM i Fort Lauderdale, USA Juniorer Bronze Gregers Bjarnarson, Anders Hagen, Kasper Konow, Mik Kristensen, Morten Lund Madsen og Mikkel Bensby Nohr
1997 - VM i Ontario, Canada Juniorer Guld Freddi Brøndum, Mik Kristensen, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Mikkel Bensby Nohr, Jacob Røn og Kirsten Steen Møller (NPC)
1998 - EM Wien, Østrig Juniorer Sølv Claus Boysen, Freddi Brøndum, Kasper Konow, Mik Kristensen, Morten Lund Madsen og Mikkel Bensby Nohr
1996 - WBG* på Rhodos, Grækenland Åben række  Bronze Morten Andersen, Jens Auken, Lars Blakset, Søren Christiansen, Dennis Koch-Palmund og Lauge Schäffer
1996 - EM i Cardiff, Wales Juniorer Bronze Stig Andersen, Freddi Brøndum, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Anders Østergaard og Jacob Røn
1995 - VM på Bali, Indonesien  Juniorer Bronze Freddi Brøndum, Mathias Bruun, Nikolai Kampmann, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Jacob Røn og Jens Kofoed (NPC)
1994 - EM i Papendal, Holland Juniorer Sølv Mathias Bruun, Jesper Dahl, Nikolai Kampmann, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen og Jacob Røn
1993 - EM i Menton, Frankrig Åben række Sølv Jens Auken, Dennis Koch-Palmund, Gerog Norris, John Norris, Dorthe Schaltz og Peter Schaltz
1990 - EM i Neumunster, Tyskland Juniorer Bronze Henrik Iversen, Morten Rask Jepsen, Charlotte Koch-Palmund, Niels Krøjgaard, Karsen Nissen Pedersen og Jan Rolf-Larsen
1988 - WBG* i Venedig, Italien  Damer Guld Trine Dahl, Bettina Kalkerup, Kirsten Møller, Judy Norris, Charlotte Palmund, Dorthe Schaltz og Inger Lindegaard (NPC)
1986 - EM i Budapest, Ungarn Juniorer Bronze Morten Bilde, Lars Blakset, Niels Foged, Lars Grønvald, Jens Kofoed og Jørn Lund
1984 - WBG* i Seattle, USA Åben række  Bronze Jens Auken, Knud-Aage Boesgaard, Peter Schaltz, Steen Schou, Stig Werdelin og Jens Kruuse (NPC)   
1979 - EM i Lausanne, Schweiz Åben række  Sølv Knud-Aage Boesgaard, Eric Grande, Steen Møller, Peter Schaltz, Stig Werdelin og Hans Werge
1970 - EM i Dublin, Irland Juniorer Guld Knud-Aage Boesgaard, Flemming Dahl, Per Eskesen, Gert Kristensen, Peter Schaltz, Kirsten Seerup
1960 - WBG* i Turin, Italien Damer Bronze Oth Dam, Annelise Faber, Rigmor Fraenckel, Lizzie Schaltz, Gulle Skotte, Sven Halvorsen (NPC)
1958 - EM i Oslo, Norge Damer Guld Otti Damm, Annelise Faber, Rigmor Frankel, Gerda Ljungberg og Mis Nyholm
1957 - EM i Wien, Østrig Damer Guld Otti Dam, Detlevsen, Rigmor Frankel, Vibeke Peterson og Gulle Skotte
1955 - EM i Amsterdam, Holland Damer Guld Otti Dam, Rigmor Frankel, Vibeke Peterson, Lizzie Schaltz og Gulle Skotte
1949 - EM i Paris, Frankrig Damer Guld Else Dam, Otti Dam, Rigmor Frankel og Demly Wilming
1948 - EM i København, Danmark Damer Guld Else Dam, Rigmor Frankel, Gurli Kieldsen, Vera Thostrup og Demly Wilming
1938 - EM i Oslo, Norge Damer Guld A. Hillerup, K. Kolle, E. Lundsteen og Demly Wilming

*WBG står for World Bridge Games (tidligere OL)