Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Pokalturneringen 2016-2017

Første runde af årets pokalturnering spilles d. 6. november 2016. Alle spilledage kan ses i aktivtetskalenderen for 2016-2017, som du kan finde her

Tilmeldingsfristen er 13. oktober 2016 på  pokal.bridge.dk, hvor du også kan se de deltagende hold mm.

 

Officielle spilledatoer:

Runde 1 er den 6. november 2016

Runde 2A og 2B er den 4. december 2016

Runde 3 er den 15. januar 2017

Runde 4 er den 26. februar 2017

Runde 5 er den 26. marts 2017

Runde 6 er den 7. maj 2017

Runde 7 er den 11. juni 2017

Runde 8 er den 3. september 2017

Slutspillet er den 22.-23. september 2017

 

 

 

Pokalturneringen 2015-2016

Årets slutspil i pokalturneringen finder sted d. 24.-25. september 2016 i BK Nords lokaler på Revlingbakken 33B, 9000 Aalborg. Der vil være BBO-transmission begge dage, og ugler er også mere end velkomne!

 

Semifinalerne ser således ud:

Peter Schaltz - H. C. Graversen

Andreas Marquardsen - Stig Werdelin

Der trækkes lod om hjemmebane på spillestedet umiddelbart inden kampene.

 

 

Semifinaler 1-8 9-16 Sum 17-24 Sum 25-32 Sum 33-40 Sum 41-48 I alt

Peter Schaltz

H. C. Graversen

16

7

25

12

41

19

26

20

67

39

17

21

84

60

23

22

107

82

20

18

127

100

Andreas Marquardsen

Stig Werdelin

0

9

32

10

32

19

16

15

48

34

5

51

53

85

9

28

62

113

35

35

97

148

 

 

Finalen spilles herefter mellem:


 

Finale 1-8 9-16 Sum 17-24 Sum 25-32 Sum 33-40 Sum 41-48 I alt

Peter Schaltz

Stig Werdelin

23

16

31

19

54

35

8

12

62

47

13

12

75

59

13

1

88

60

0

27

88

87

Appel fra Werdelin ang. spil 38 runde 5.

 

Tidsprogam:

Lørdag

13.30 - 13.40 Velkomst 
13.40 - 14.50 spil 1-8
15.00 - 16.10 spil 9-16
16.20 - 17.30 spil 17-24
17.40 - 18.50 spil 25-32
18.50 - 19.40 middag
19.40 - 20.50 spil 1-8 (33-40)
21.00 - 22.10 spil 9-16 (41-48)

Søndag
09.30 - 10.40 spil 1-8
10.50 - 12.00 spil 9-16
12.10 - 13.20 spil 17-24
13.20 - 14.00 frokost
14.00 - 15.10 spil 25-32
15.20 - 16.30 spil 1-8 (33-40)
16.40 - 17.50 spil 9-16 (41-48)
18.00 Overrækkelse af pokalen