DM for klubhold i Århus den 24.–25. oktober 2009.
 
Distrikt Østjylland arrangerer i år i samarbejde med Århus bridgeklub DM for klubhold.
Arrangementet finder sted i Århus bridgeklubs lokaler på Paludan Müllers Vej 26, 8220 Århus N. Telefon 86 10 47 81 (ved forsinket fremmøde).
 
Du kan følge kampene via nettet. BBO sender RAMA fra en af kampene i hver runde. Derudover bliver kamp-/multiholdresultater opdateret her
 
Velkomst
kl.
12.45
1. runde
kl.
12.50 - 14.20
2. runde
kl.
14.25 - 15.55
3. runde
kl.
16.00 - 17.30
4. runde
Kl.
17.35 - 19.05
Spisepause
Kl.
19.05 - 20.05
5. runde
Kl.
20.05 - 21.35
6. runde
Kl.
21.40 - 23.10
 
 
 
Søndag:
 
 
 
 
 
7. runde
Kl.
09.30 - 11.00
8. runde
Kl.
11.05 - 12.35
Spisepause
kl.
12.35 - 13.25
9.runde
Kl.
13.25 - 14.55
10.runde
Kl.
15.00 - 16.30
11.runde
Kl.
16.35 - 18.05
 
 
 
Afslutning
 
18.15
 
                                                               
Turneringsansvarlig         DBf/Jeppe G. Knappe
                                          Distrikt Østjylland/C.E.Engelbrechtsen
 
Turneringsleder                Niels Aagaard
 
Turneringskomite              Hvert hold stiller en spiller til en evt. appelkomite
 
BBO                                   Torsten Ørhøj
 
Nettet                                http://bridge.dk
 
Hjælpere                           Spillere fra Århus Bridgeklub.
 
Deltagernavne:
 
 
 
1 Vestjylland: Viborg Esserne
Niels K. Kristensen – Ejler Ejlersen
Henning Østergaard – Karsten Jensen
 
 
2 Nordsjælland: Hillerød BK
Frank Paaskesen – Kate Reiter
Erik Lund – Nils Wulff – Søren Holst
 
 
3 Vestsjælland: Kalundborg BK
Ole Colding-Olsen – Martin Frandsen –
Jan Petersen – Niels Olsen
 
 
4 Storstrøm: Møn BK
Ulla Porsdal – Vivi Larsen – Lars-Olof Abrahamsson
Leif Porsdal – Henrik Friis
 
 
5 Bornholm: Aakirkeby BK
Peter Skafte – Leif Rømer – Andreas Bille Brahe
Claus Pedersen
 
 
6 Østsjælland: Rødovre BK
Birgitte Holm  - Jan Jørgensen – Paw Algren
Kaj Druedal – Thomas Svendsen – Henrik Boysen
 
 
7 København: Blakset klubberne
Knut Blakset –Mathias Bruun – Frederik Bjerregaard
Thomas Vang Larsen – Lars Blakset
 
 
8 Sydjylland: Storeslemmen
H.K. Sørensen – Jørgen Poulsen – H.C. Nielsen
Søren Peter Nielsen – Peter B. Hansen - Søren Justesen 
 
 
9 Fyn: Odense BK
Preben Mohr – Per Nielsen – Kurt og Kjeld Boysen 
 
 
10 Østjylland: Århus BK
Jens Kofoed – Dennis Bilde- Morten Bilde – Jørgen Hansen
 
 
11 Nordjylland: BK Nord
Poul Clemmensen - Morten Jepsen 
Jes Bank – H.C. Graversen
                
 
12 København: One Eyed Jacks
Lars Lund Madsen – Morten Lund Madsen
Dorte Schaltz – Peter Schaltz
 
Turneringsskema
Runde
Bord 1+7
Bord 2+8
Bord 3+9
Bord 4+10
Bord 5+11
Bord 6+12
1
12-1
6-11
5-9
2-3
10-8
4-7
2
2-12
7-1
6-10
3-4
11-9
5-8
3
12-3
8-2
7-11
4-5
1-10
6-9
4
4-12
9-3
8-1
5-6
2-11
7-10
5
12-5
10-4
9-2
6-7
3-1
8-11
6
6-12
11-5
10-3
7-8
4-2
9-1
7
12-7
1-6
11-4
8-9
5-3
10-2
8
8-12
2-7
1-5
9-10
6-4
11-3
9
12-9
3-8
2-6
10-11
7-5
1-4
10
10-12
4-9
3-7
11-1
8-6
2-5
11
12-11
5-10
4-8
1-2
9-7
3-6
 
KP-skala
IMP
KP
IMP
KP
IMP
KP
IMP
KP
0-1
15-15
13-16
19-11
29-32
23-7
46-50
25-3
2-6
16-14
17-20
20-10
33-36
24-6
51-55
25-2
7-9
17-13
21-24
21-9
37-40
25-5
56-61
25-1
10-12
18-12
25-28
22-8
41-45
25-4
62-
25-0