Program damehold 2016-2017

 

1. division

 

 

2. division

Nr. 1 Birgitte Engelbrechtsen
Birgitte Engelbrechtsen, Merete Kjellerup, Gitte Spanggaard, Anita Torlyn
Nr. 2 Egå Bridgeklub
Bente Dirksen, Birthe Dalgaard, Grethe Døpping, Karin Short
Nr. 3 Ulla Phillipsen
Ulla Phillipsen, Ninna Nielsen, Susanne Bonde, Anne Hansen
Nr. 4 Lis Svendsen
Lis Svendsen, Irene Borre, Else Waage, Helen Holm, Inge Haugaard, Ulla Porsdal
Nr. 5 Karen Hornbeck
Karen Hornbeck, Helle Velschow-Rasmussen, Lisbeth Smed, Ingrid Ledertoug
Nr. 6 Charlotte Monberg
Charlotte Monberg, Charlotte Yde, Ulla Korre Petersen, Dorte Ahlefeldt-Laurvig
Nr. 7 Pia Nielsen Jensen
Pia Nielsen Jensen, Tine Thisted Binder, Anne Katrine Binder, Lisbeth Bentsen
Nr. 8 Margrethe Rykov
Margrethe Rykov, Sus Vang, Karen M. Enevoldsen, Birgitte Rønn, Laina Sørensen, Susan Just Olesen
Nr. 9 Spar Dame BK 
Hanne Borland, Jette Nyvang Jørgensen, Hanne Løvendahl, Marianne Jensen
Nr. 10 Helle Wingaard Thrane
Helle Wingaard Thrane, Sandy Sambleben, Lene Schmidt Müller, Tine Lind
Nr. 11 Jane Nielsen
Jane Nielsen, Anne Petersen, Ruth Larsen, Kirsten Struve
Nr. 12 Bodil Haag
Bodil Haag, Bodil Würtz, Birthe Kinnunen, Birthe Hansen

 

Turneringsskema

1. division

Alle mod alle - 9 kampe a 40 spil

 
26. - 27. november 2016
Bord 1-2 i Aarhus. Bord 3-5 i Køge.
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 1
1-2 3-4 5-8 6-9 7-10
2
3-1 4-2 5-10 8-6 9-7
3
1-4 2-3 9-5 10-6 7-8
 
 
28. - 29. januar 2017
Alle borde i Køge
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
4 5-6 4-7 1-8 2-9 3-10
5 7-5 6-4 1-10 8-2 9-3
6 4-5 6-7 9-1 10-2 3-8
 


11. - 12. marts 2017
Alle borde i Kolding

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
7
8-9 10-4 5-1 6-2 7-3
8
10-8 4-9 5-3 1-6 2-7
9
8-4 9-10 2-5 3-6 7-1
 

2. division

Alle mod alle - 11 kampe a 28 spil

26. - 27. november 2016
Bord 1-3 i Aarhus. Bord 4-6 i Køge.

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6
 1
1-6 2-5 3-4 7-10 12-8 11-9
2
1-2 3-6 4-5 9-10 8-11 7-12
3
3-1 4-2 5-6 10-11 9-12 7-8
4 1-4 5-3 6-2 12-10 11-7 8-9
 
28. - 29. januar 2017
Bord 1-3 i Vejle. Bord 4-6 i Køge
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6
 5
9-1 8-2 7-3 10-4 5-12 6-11
6
7-1 3-8 2-9 5-10 6-4 11-12
7
1-8 9-7 2-3 10-6 11-5 12-4
 
11. - 12. marts 2017
Alle borde i Køge
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6
 8
1-10 12-2 11-3 4-7 9-5 8-6
9
11-1 10-2 3-12 8-4 7-5 6-9
10
1-12 2-11 3-10 4-9 5-8 6-7
11 5-1 2-7 9-3 4-11 10-8 12-6
 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema 1. division

Lørdag:
1. kamp      1. halvleg kl. 13.00 – 15.30
                    2. halvleg kl. 15.45 – 18.15
2. kamp      1. halvleg kl. 19.05 – 21.35
Søndag: 
                    2. halvleg kl. 09.30– 12.00
3. kamp      1. halvleg kl. 12.45 – 15.15
                    2. halvleg kl. 15.30 – 18.00


Tidsskema 2. division

Lørdag:
1. kamp      1. halvleg kl. 13.00 – 14.40
                    2. halvleg kl. 14.50 – 16.30
2. kamp      1. halvleg kl. 16.40 – 18.20
                    2. halvleg kl. 19.05 – 20.45
Søndag: 
3. kamp      1. halvleg kl. 09.30 – 11.10
                    2. halvleg kl. 11.20 – 13.00
4. kamp      1. halvleg kl. 13.45 – 15.25
                    2. halvleg kl. 15.55 – 17.15

Søndag den 29. januar 2017 spiller 2. division kun til kl. 13.00.


Op- og nedrykning

1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.



Mesterpoint

1. division:
For vunden kamp modtager vinderholdet 5 guldpoint.
Ved uafgjort kamp modtager begge hold 2,5 guldpoint.
Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 7, nr. 2: 5, nr. 3: 3.

2. division:
For vunden kamp modtager vinderholdet 2,1 guldpoint.
Ved uafgjort kamp modtager begge hold 1,05 guldpoint.
Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 2, nr. 2: 1.

 

Spillesteder

Østsjællands Bridgecenter  
Tigervej 12-14                                            
4600 Køge                          
Tlf. 5665 8054 

Vanggårdscentret
Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
Tlf. 8610 8147

Bridgehøjborgen
Skovgade 15A
7100 Vejle
Tlf. 7583 7107

Kolding Bridge Center
Ndr. Ringvej 51, 1. Vest
6000 Kolding
Tlf. 4075 8805