SPARINVESTDIVISIONEN & DIVISIONSTURNERINGEN 2007-2008

Download printvenlig version af programmet

 

Deltagerliste

1. division Sparinvestdivisionen

2. division
3. division Øst

3. division Vest

 

Turneringsskema

1. division Sparinvestdivisionen

2. division

3. division Øst

3. division Vest

 

Formalia og praktiske oplysninger


Sparinvestdivisionen - deltagerliste

1. Steen Schou

Hyrdedamsvej 27, 8220 Braband. 86250755 – s.schou@four-soft.com

Knud-Aage Boesgaard, Hans Nielsen, Jacob Røn, Ulrik Zeeberg, Steen Møller.

2. Team PharmaService (Poul Clemmensen)

Jørgen Sonnesvej 40, 9000 Aalborg. 75772026 – skiven.dk@gmail.com

H.C.Graversen, Henrik Caspersen, Niels Krøjgaard, Morten Bilde, Jørgen Hansen.

3. Nils Mønsted

Frejasvej 38, 8900 Randers. 86416097 – nm@dsb.dk

Johan Hammelev, Tom Nørgaard, Arne Mohr.

4. Karsten Jensen

Vestervangsvej 51, Skive. 21650673 – kjensen999@hotmail.com

Henning Østergaard, Lars Mortensen, Alex Froberg, H.K.Sørensen, Jørgen Priess.

5. Morten Stege

Dyssevej 13, Mejlby, 8981 Spentrup. 86442231 – morten.stege@privat.dk

Vagn Søndergaard, Niels Henriksen, Lars W. Petersen.

6. Team Sparinvest (Kasper Jacobsen)

Solsortvej 54, 2000 Frederiksberg. 23294868 – kab@sparinvest.dk

Anders Sigsgaard, Mikkel Larsen, Sejr Andreas Jensen, Jacob Duschek, Christina Klemmensen.

7. Team Valby BC (Peter Lund)

Valby Langgade 77, 2500 Valby. 36450300 – valby_bridge@vip.cybercity.dk

Henrik Iversen, Andreas Marquardsen, Ulf Nilsson, Freddy Brøndum, Håkan Nilsson.

8. Peter Hecht-Johansen

Judithsvej 15, 2900 Hellerup. 38197030 – Knutblakset@adslhome.dk

Knut Blakset, Lars Blakset, Klaus Adamsen, Mathias Bruun, Peter Fredin.

9. Knud Harries

Søvej 35, 2791 Dragør. 32535327 – knud@danskstillads.dk

Morten Andersen, Geert Jørgensen, Jan Nicolaisen.

10. Dennis Koch-Palmund

Højager 51, 2670 Greve. 43692729 – dennis-kp@eriksminde.dk

Charlotte Koch-Palmund, Nis Graulund, Thomas Berg.

11. Peter Schaltz

Sydkajen 8,4. 5800 Nyborg. 66174704 – dope@schaltz.info

Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Rico Hemberg, Lauge Schäffer, Torsten Bernes.

12. Morten Lund Madsen

Nitivej 18, 3.tv., 2000 Frederiksberg. 38116535 – momad@mail.dk

Lars Lund Madsen, Thomas Vang Larsen, Jens Auken, Søren Christiansen, Mikkel Nøhr.

 

2. division - deltagerliste

1. John Møller Jepsen

Ulvevej 46, 3. sal, 6715 Esbjerg N, 75152368 – mollerjep@yahoo.dk Mads Krøjgaard, Flemming Madsen, Keld Thomsen.

2. Lida Hulgaard

Ulvehaven 8, 8270 Højbjerg. 86273167 – johs.hulgaard@dadlnet.dk

Johs. Hulgaard, Jørgen Anker Pabst, Erik Brok, Emil Jepsen, Dennis Bilde.

3. Jørgen Röhl

Jens Engbergs Alle 7, 7130 Juelsminde. 75695200 – jr713@mail.dk

Otto Dahl, Frederik Mørk, Ole Wolff, Christina Mortensen, Ulla Zeeberg.

4. Jan Kølbæk

Gl. Kirkevej 78, 8530 Hjortshøj. 85151127 – jk@it-companion.dk

Camilla Bo Krefeld, Riccardo Mirasola, Marlene Kirstan.

5. Jette Thaysen

A.C. Pedersensvej 15, 7100 Vejle. 75859929 – aasoe@tunet.dk

Henrik Aasøe, Flemming Jørgensen, Eigil Johansen, Bo Lisberg, Mogens Rerup.

6. Bjarke Friis

Solvej 28, 3330 Gørløse. 39901049 – bfr@dannet.dk

Henrik Norman Hansen, Bob Prickaertz, Bettina Kalkerup, Anita Jensen, Helle Rasmussen.

7. Bent Lythcke

Gartnervænget 69, 3520 Farum. 44958536 – lotto@nypost.dk

Bo Brink Laursen, Erik Lund, Kate Reiter, Lars Mathiesen, Niels Foged.

8. Peter Teisen

Ellemosevej 8, 2900 Hellerup. 39621127 – peter.teisen@seb.dk

Peter Zeeberg, Kim Bensby, Ib Chr. Bank, Nadia Bekkouche.

9. Sigurd Lauge Pedersen

Gyritegade 14, 1. tv. 2100 København Ø, 33926821 - slp@ens.dk

Stig Werdelin, Snorri Sveinsson, Skafti Jonsson, Allan Cohen, Jesper Gamrath.

10. John Norris

11, Stuart Road, TW10 7QB, Richmond Surrey, UK – John.Norris3@lloydstsb.co.uk

Merete Norris, Henryk Feldmus, Kjeld Hansen, Georg Norris, Flemming Dahl.

11. Leif Nygaard

Højbovej 2, 4100 Ringsted. 57674424 – leif@sport.dk

Stense Farholt, Lene Rask Jepsen, Lars Høffner.

12. Kasper Konow

Vermundsgade 12, 1.th., 2100 København Ø. 32956013 – kasperkonow@hotmail.com

Kåre Gjaldbæk, Gregers Bjarnarson, Michael Askgaard.

 

3. div. øst - deltagerliste

1. Michael Mulvad

Stjernens Kvt. 7D, 2620 Albertslund. 43640078 – denstorebukkebruse@yahoo.dk

Durrin Hynes, Leif Øgaard, Lars Øgaard, Peter Kraunsøe, Søren Kraunsøe.

2. Henrik Louis Petersen

Vennemindevej 26, 2100 København Ø. 39207373 – hlp@valcon.dk

Anders M. Jensen, Tina Ege, Ole Raulund, Niclas Raulund Ege.

3. Søren Holst

Liljehaven 47, 2765 Smørum. 44653204 – soren.holst@hp.com

Nils Wulff, Frank Paaskesen, Martin Buch, Sonny Schultz.

4. Jens Houlberg

Vibevej 21, 4000 Roskilde, 46356323 - sjas.houlberg@webspeed.dk

Susanne Houlberg, Simon Jacobsen, Søren Kragh Madsen, Rudi Bjerregaard, Paw Algren.

5. Peter Skafte

Vesterbro 24, 3720 Aakirkeby, 56973765 - pbs@dr.dk

Jørgen Sonne, Poul Hansen, Henrik Ibsen.

6. Jan Jørgensen

Slettebjergvej 3, 2750 Ballerup, 44653665 - j.j@postkasse.net

Birgitte Holm, Pia Rasmussen, Lene Scheibel, Poul Larsen, Keld Larsen.

7. Erik Munk Revision (Flemming Haag)

Nielstrupstræde 4, 4690 Haslev. 56711924 – fl.haag@get2net.dk

Flemming Øster, Lars K. Nielsen, Anne-Sofie Houlberg.

8. Freddy Christiansen

Peder Skramsgade 7, 1054 København K. 33937424 – fch@spacecenter.dk

Peter Mydtskov, Lars Holgaard, John Sørensen, Helge Hesselberg, Jakob Hald-Bjerrum.

9. Erling Munk

Ketilstorp Allé 6, 2650 Hvidovre. 3678 8563 – emn@jyskebank.dk

Søren Larsen, Peter Jacobsen, Jan Rolf Larsen.

10. Simon Ortmann

Rypebakken 28, 5210 Odense NV. 27224994 – son@ium.dk

Daniel Ortmann, Allan Koch, Jette Bondo, Peter Haff, Jens Duus.

11. Flemming Bøgh-Sørensen

Sønderdalen 18, 2870 Dyssegård. 39690963 – trompetkronen@gmail.com

Karsten M. Vinther, Ole Dam Mortensen, Høgni Bærentsen.

12. Henrik Kruse Petersen

Olfert Fischersgade 45, 4.tv., 1311 Kbh.K, 33144120 - kontor-esrom@mail.dk

Dirch Harries, Ole Berg, Carsten Horst.

 

3. div. vest - deltagerliste

1. Jørn Jeppesen

Skovbakken 71, 6200 Aabenraa. 74625121 – Skovbakken71@mail.dk

Niels Christian Dahl, Jes Brabrand, Elsebeth Olsen, Gerd Hansen, Eddie Nielsen.

2. Asger Bruhn

Ivar Huitfeldts Gade 8, 3.sal, 8200 Århus N. 86149363 – ab@attentive.dk

Christian Eriksen, Mads Eyde, Jan Pedersen, Verner Buch, Peter Ellemann.

3. Preben Thaarup

Slotsbakken 132, 2970 Hørsholm, 30663583, pthaarup@hotmail.com

Troels Husted, Søren Fritzbøger, Bo Bilde, Michael Beck, Claus Jensen.

4. Marianne Vestergaard

Skolevej 2, 5270 Odense N, 66184910 - M@rianne.com

Steen Vestergaard, Susanne Buus Thomsen, Maria Dam Mortensen, Morten Dam Mortensen.

5. Peter Barsøe

Thornbæks Allé 7, 8270 Højbjerg, 26526043 – peter@holmbarsoe.dk

Søren Halse, Ole Brøgger, Arne Skyum.

6. Henning Kruse

Helsingborggade 11, 2.tv., 5000 Odense C, 26279209 - hen9ngkruse@yahoo.com

Mads Krogsgaard, Flemming Clausen, Rasmus Koch.

7. Lars Peter Damgaard

Råhøjvej 11, Stavtrup, 8260 Viby J. 86285959 – lpd@mail.tdcadsl.dk

Keld Grann, Benny Marquardt, Peter Bertelsen, Preben Taasti.

8. Hans Jørn Rasmussen

Saugskærvej 14, Thurø, 5700 Svendborg. 62206545 – sparkonge@post.tele.dk

Poul Just, Henrik Rasch, Thomas Egedgaard.

9. Martin Markvard Knudsen

Hadsundvej 41, 2, 9000 Aalborg.61309831 – lasse@krefeld.dk

Lasse Krefeld, Lea Troels Møller, Lars Møller Sørensen, Kresten Roland.

10. Team BK Nord (Michael Ankersen)

Bornholmsgade 54, 4th., 9000 Aalborg. 98152759 – michael.ankersen@gmail.com

Morten Heby, Tonny Hessel, Martin Hilmer Jensen, Jes Bank, Morten Rask Jepsen.

11. Claus Lund

Tranehøjen 304, 5250 Odense SV. 20822969 – cal@dsa-net.dk

Søren Rasmussen, Poul Erik Vesterlykke, Niels Lund, Martin Juhl, Søren Gjaldbæk.

12. Palle Reimann

Kirkebakken 25, 6705 Esbjerg Ø. 75138028 – reimann@esenet.dk

Jens Ole Jensen, Henrik Frydenlund, Flemming Danielsen.

 

Turneringsskema - Sparinvestdivisionen

22.-23. september
Bord 1-4 i Århus, bord 5-6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

1

2 – 7

9 – 4

12 – 5

3 – 1

8 – 10

6 – 11

2

1 – 7

5 – 9

3 – 12

4 – 2

10 – 6

8 – 11

3

7 – 3

9 – 1

12 – 4

2 – 5

11 – 10

6 – 8

17.–18. november
Bord 1-4 i Århus, bord 5-6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

4

6 – 2

10 – 1

4 – 11

3 – 5

8 – 9

7 – 12

5

1 – 6

2 – 10

11 – 3

5 – 4

9 – 7

12 – 8

6

6 – 4

10 – 3

11 – 5

1 – 2

7 – 8

12 – 9

05.–06. januar
Bord 1–3 i Århus – bord 4–6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

7

1 – 5

3 – 4

8 – 2

10 – 9

11 – 7

6 – 12

8

4 – 1

2 – 3

5 – 8

7 – 10

12 – 11

9 – 6

 02.–03. februar
Alle borde i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

8 – 1

2 – 12

3 – 6

4 – 10

5 – 7

9 – 11

10

11 – 1

9 – 2

8 – 3

7 – 4

5 – 6

12 – 10

11

1 – 12

2 – 11

3 – 9

4 – 8

10 – 5

6 – 7

 

Turneringsskema - 2. division

22.-23. september

Alle kampe i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

1

8-1

2-12

3-6

4-10

5-7

9-11

2

11-1

9-2

8-3

7-4

5-6

12-10

3

1-12

2-11

3-9

4-8

10-5

6-7

17.–18. november

Bord 1-3 i Århus Bord 4-6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

4

1-5

3-4

8-2

10-9

11-7

6-12

5

4-1

2-3

5-8

7-10

12-11

9-6

05.–06. januar

Bord 1-4 i Århus Bord 5-6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

6

6-2

10-1

4-11

3-5

8-9

7-12

7

1-6

2-10

11-3

5-4

9-7

12-8

8

6-4

10-3

11-5

1-2

7-8

12-9

02.–03. februar

Bord 1-4 i Århus Bord 5-6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

2-7

9-4

12-5

3-1

8-10

6-11

10

1-7

5-9

3-12

4-2

10-6

8-11

11

7-3

9-1

12-4

2-5

11-10

6-8

 

Turneringsskema - 3. division øst

22.-23. september

Alle kampe i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

1

12 – 1

11 – 2

10 – 3

9 – 4

8 – 5

7 – 6

2

2 – 12

1 – 11

4 – 10

3 – 9

6 – 8

5 – 7

17.–18. november

Alle kampe i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

3

12 – 3

11 – 4

2 – 5

1 – 6

10 – 7

9 – 8

4

4 – 12

3 – 11

6 – 2

5 – 1

8 – 10

7 – 9

5

12 – 5

11 – 6

2 – 9

1 – 10

3 – 8

4 – 7

05.–06. januar

Alle kampe i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

6

6 – 12

5 – 11

9 – 1

10 – 2

8 – 4

7 – 3

7

12 – 7

11 – 8

6 – 9

5 – 10

4 – 1

3 – 2

8

8 – 12

7 – 11

10 – 6

9 – 5

2 – 4

1 – 3

02.–03. februar

Alle kampe i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

12 – 9

11 – 10

8 – 1

7 – 2

6 – 3

5 – 4

10

10 – 12

9 – 11

2 – 8

1 – 7

4 – 6

3 – 5

11

12 – 11

10 – 9

8 – 7

2 – 1

6 – 5

4 – 3

 

Turneringsskema - 3. division vest

22.-23. september

Alle kampe i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

1

12 – 1

11 – 2

10 – 3

9 – 4

8 – 5

7 – 6

2

2 – 12

1 – 11

4 – 10

3 – 9

6 – 8

5 – 7

17.–18. november

Alle kampe i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

3

12 – 3

11 – 4

2 – 5

1 – 6

10 – 7

9 – 8

4

4 – 12

3 – 11

6 – 2

5 – 1

8 – 10

7 – 9

5

12 – 5

11 – 6

2 – 9

1 – 10

3 – 8

4 – 7

05.–06. januar

Alle kampe i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

6

6 – 12

5 – 11

9 – 1

10 – 2

8 – 4

7 – 3

7

12 – 7

11 – 8

6 – 9

5 – 10

4 – 1

3 – 2

8

8 – 12

7 – 11

10 – 6

9 – 5

2 – 4

1 – 3

02.–03. februar

Alle kampe i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

12 – 9

11 – 10

8 – 1

7 – 2

6 – 3

5 – 4

10

10 – 12

9 – 11

2 – 8

1 – 7

4 – 6

3 – 5

11

12 – 11

10 – 9

8 – 7

2 – 1

6 – 5

4 – 3

 

Mundtlig appelkomite

Hvert hold har ved tilmeldingen angivet en spiller som mulig deltager i en mundtlig appelkomite. Før hver spilleweekend vil der af den turneringsansvarlige blive udpeget en formand for denne komite på hvert spillested, og lørdag før spillestart vil der – blandt de af holdkaptajnen udnævnte mulige deltagere – af turneringslederen blive udvalgt mindst 3 personer på hvert spillested, der sammen med formanden udgør den mundtlige appelkomite.

Læs nærmere om reglerne for mundtlig appelkomite i Klubhåndbogens afsnit 6.8.1. eller på forbundets hjemmeside under fanebladet "Regler".

 

Op- og nedrykning

1. Sparinvestdivisionen:

De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:

De to bedst placerede hold rykker op i Sparinvestdivisionen.

De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.

3. division Øst og Vest:

Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division.

De to 2'ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.

De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned.

Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning i henholdsvis 3. division Øst og Vest.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM (Prins Henriks Cup) afvikles den 08.-09. marts 2008.

Deltagerne er de fire bedst placerede hold i Sparinvestdivisionen.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i Sparinvestdivisionen, som angivet i turneringsbestemmelserne.

Der spilles også med skærme i slutspillet.

I hver semifinale og finale spilles 64 spil fordelt på 2 sektioner med hver to halvlege à 16 spil.

 

Tidsskema

Lørdag: 1. kamp 1. halvleg kl.13.00 – 15.30 2. halvleg kl.15.45 – 18.15

2. kamp 1. halvleg kl.19.30 – 22.00

Søndag: 2. halvleg kl. 9.15 – 11.45

3. kamp 1. halvleg kl.12.45 – 15.15 2. halvleg kl.15.30 – 18.00

Søndag den 06. januar spiller 1. division kun til kl.11.45.

Søndag den 18. november spiller 2. division kun til kl.11.45.

Søndag den 23. september spiller 3. division kun til kl.11.45.

 

Spillesteder

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382

2860 Søborg

Tlf. 3969 0126

Tage Vanggårds Centret

Paludan Müllersvej 26

8200 Århus N

Tlf.: 8610 8147

 

Turneringsansvarlig

Morten Bilde, Kirkedalsvej 14, Ballebo, 8732 Hovedgård

Tlf.: 7566 9093. E-mail: dorte@ballebo-sprogservice.dk

 

Multiholdberegning

Efter hver divisionsweekend udarbejdes multiholdberegning (på frivillig basis) for alle divisionerne. Resultaterne vil kunne findes her, efterhånden som de foreligger.

 

Overnatning

For personer, der bor mere end 65 km fra spillestedet, ydes der en overnatningsgodtgørelse på kr. 160,- pr. spiller pr. weekend (maks. 4 personer). Benytter man substitut, skal vedkommendes navn og adresse påføres scoresedlens bagside for de kampe, han/hun har spillet, hvis vedkommende skal have udbetalt overnatningsgodtgørelse.

 

Rejser

I rejsemæssig forstand består et hold af 4 personer, uanset om der er tilmeldt 5 eller 6.

Der refunderes ikke togbilletter eller klippekort, men holdet får godtgjort sine rejseudgifter fra hjemby til spillestedsby i kilometerpenge (kr. 2,00 i denne sæson) minus en egenbetaling på 200 km i alt pr. spille-weekend. De hold, der må benytte Storebæltsbroen, Øresundsbroen eller en færgerute, får udgifter dertil betalt fuldt ud, såfremt de skal køre mere end 200 km i alt. Alle, der skal fra øst til vest eller vice versa, får kørselspenge og bropenge for turen over Storebæltsbroen. Ingen tvinges til at sejle over Århus-Kalundborg.

Læs mere om disse regler i Klubhåndbogens afsnit 6.7.3.