Divisionsprogram 2010-11

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger


 

Deltagere

1. division 

1. Team PharmaService
H.C. Graversen, Dennis Bilde, Morten Bilde & Jørgen Hansen
2. Nils Mønsted
Johan Hammelev, Tom Nørgaard & Henrik Caspersen
3. Steen Schou
Jens Kofoed, H.C.Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Mikkel Larsen & Jacob Duschek
4. John Møller Jepsen
Freddi Brøndum, Jan Pedersen & Mads Krøjgaard
5. Kasper Jacobsen
Ulla Zeeberg, Anders Sigsgaard & Ib Christian Bank
6. Knud Harries
Morten Andersen, Geert Max Jørgensen & Thomas Berg
7. Dennis Koch-Palmund
Charlotte Koch-Palmund, Klaus Adamsen, Jan Nicolajsen, Nis Graulund & Trine Bilde
8. Mikkel Nøhr
Thorvald Aagaard, Maria Rahelt, Jonas Houmøller, Lauge Schäffer & Ulrik Zeeberg
9. Team Audita
Lars Nybro Munksgaard, Povl Sommer, Peter Lund, Steen Møller, Magnus Eriksson & Ulf Nilsson
10. Peter Schaltz
Peter & Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Sejr Andreas Jensen, Morten & Lars Lund Madsen
11. Kasper Konow
Anders Hagen, Gregers Bjarnarson, Michael Askgaard, Søren Anker Christiansen & Jens Auken
12. Team Blaksets Bridgecenter
Lars Blakset, Jacob Røn, Håkan Nilsson, Peter Fredin, Thomas Vang Larsen & Frederik Bjerregaard

 

2. division

1. Morten Stege
Vagn Søndergaard, Niels Henriksen & H.K. Sørensen 
2.  Jørgen Röhl
Frederik Mørk, Hans Werge, Erik Brok, Ole Wolff & Otto Dahl 
3.  Jan Kølbæk
Lars Walter Petersen, Jens Ove Henneberg, Marlene Henneberg, Christina Klemmensen & Brian Skjønnemann
4. Jørgen Priess
Henning Østergaard, Emil Jepsen, Lars Møller Sørensen, Mads Eyed & Erik Eide
5. Ole Dam Mortensen
Høgni Bærentsen, Karsten Vinther, Flemming Bøgh-Sørensen, Anne-Sofie Mørch Houlberg & Christina Lund Madsen
6. Erling Munk
Søren Larsen, Peter Jacobsen, Jakob Søegaard, Lars Øgaard & Stephan Magnusson
7. Henrik Louis Petersen
Anders Møller Jensen, Tina Ege, Ole Raulund, Niclas Raulund Ege & Lars Tofte 
8. Jan Jørgensen
Birgitte Holm, Thomas Svendsen, Henrik Boysen, Allan Koch & Jette Bondo
9. Bjarke Friis
Marianne Staal Rasmussen, Helle Rasmussen, Lone Bilde, Trine Binderkrantz & Nadia Bekkouche
10. Flemming Dahl
Georg Norris, Henrik Norman Hansen, Mads Grove, John Norris & Allan Cohen
11. Peter Teisen
Peter Zeeberg, Thomas Kampmann & Jacob Cholewa Juhl
12. Sigurd Lauge Pedersen
Stig Werdelin, Snorri Sveinsson, Skafti Jonsson, Leif Nygaard & Lars Høffner

 

3. division øst

1. Torben Andersen
John Dalgaard, Henrik Sattrup, Vickie Fleischer, René Bøje Nielsen & Lars Andersen
2. Henrik Brandt Ibsen
Jørgen Sonne, Andreas Bille Brahe & Claus Pedersen
3. Bent Lythcke
Bo Brink Laursen, Niels Tækker Foged & Lars Mathiesen
4. Freddy Christiansen
Lars Holgaard, Jakob Bjerrum, Helge Hesselberg, Simon Houlberg & Kristian Frimer
5. Søren Holst
Nils Wulff, Frank Paaskesen & Erik Lund
6. Jens Ulrik Fougt
Jeppe G. Knappe, Pia Knak Jacobsen & Steen Jacobsen
7. Peter Haff
Jens Duus, Kresten S. Kristensen, Kim Nørgaard Nielsen, Niels Rasmussen & Peter Bjørnlund Nielsen
8. Henrik Kruse Petersen
Kim Bensby, Matias Rohrberg, Maria Dam Mortensen, Ole Berg Kristensen & Carsten Horst
9. Reinholdt Bridge & Travel
Christian Reinholdt, Michael Justesen, Knut Blakset, Nicolai Kampmann, Søren Krasilnikoff & Kell Krogh
10. Michael Mulvad
Durrin Hynes, Peter Kransøe & Søren Kraunsøe
11. Martin Juhl
Søren Gjaldbæk, Jesper Thomsen & Jan Nielsen
12. Preben Thaarup
Troels Husted, Bo Bilde, Søren Fritzbøger, Claus Jensen & Michael Beck

 

 

3. division vest

1. BK Nord 1
Lasse Krefeld, Michael Ankersen, Jes Bank , Morten Rask Jepsen, Flemming Madsen & Flemming Clausen
2. Svend Brassøe
Bjarne Hansen, Michael Roar Nielsen, Stener Glamann, Poul Clemmensen & Martin Hilmer Jensen
3. Søren Jørgensen
Brian Nielsen, Hans Nielsen, Morten Heby & Morten Klug
4. BK Nord 2
Jens Munch Thomsen, Henning Gerner Mikkelsen, Peter Frigaard, Zhou Liu, Jesper Kragh & Albert M. Nielsen
5. John Hansen
Knud E. Christensen, Ejler Ejlersen, Niels Kristian Kristensen, Kim Poulsen & Torben Dalgaard
6. Henrik Kristensen
Lars Underbjerg, Jørgen Madsen & Arne Bjerg
7. Kim Lysholdt
Bjarne Juul Nissen, Kjeld Sørensen & Carsten Sørensen  
8. Lars Peter Damgaard
Keld Grann, Benny Marquart, Asger Bruhn, Preben Taast & Steffen Wich 
9. Aabenraa Bridge Center
Jørn Jeppesen, Niels C. Dahl, Dirk Willecke & Udo Petersen
10. Henning Kruse
Mads Krogsgaard, Claus Lund, Rasmus Koch, Palle Reimann & Peter Berthelsen
11. Per Gaunø Jensen
Bo Lisberg, Martin Markvard Knudsen & Lea Troels Møller Pedersen
12. Lida Hulgaard
Johs. Hulgaard, Jørgen Anker Pabst, Dorte Cilleborg & Steffen Bräuner

 

 

Turneringsskema - 1. division 

13. - 14. november
Bord 1 - 4 i Århus og bord 5 - 6 i Køge

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

5 - 1 2 - 8 3 - 10 12 - 4 7 - 11 9 - 6    

2

2 - 5 1 - 8 4 - 10 3 - 12 6 - 11 9 - 7    
3 5 - 3 8 - 4 10 - 1 12 - 2 11 - 9 7 - 6    

 

4. - 5. december
Bord 1 - 4 i Århus og bord 5 - 6 i Køge

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

4 - 11 3 - 9 2 - 6 1 - 7 12 - 5 10 - 8    

5

11 - 3 9 - 4 6 - 1 7 - 2 8 - 12 5 - 10    



8. - 9. januar
Bord 1 - 2 i Århus og bord 3 - 6 i Køge

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

6

4 - 1 3 - 2 12 - 7 10 - 6 9 - 8 11 - 5    

7

1 - 3 2 - 4 7 - 10 6 - 12 5 - 9 8 - 11    

8

2 - 1 4 - 3 8 - 7 6 - 5 12 - 9 11 - 10    

  

29. - 30. januar
Alle borde i Køge

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

1 - 11 9 - 2 10 - 12 5 - 8 3 - 6 7 - 4    

10

9 - 1 2 - 10 12 - 11 8 - 6 7 - 3 4 - 5    

11

1 - 12 11 - 2 10 - 9 5 - 7 3 - 8 6 - 4    

 

 

Turneringsskema - 2. division

13. - 14. november
Bord 1 - 4 i Århus og bord 5 - 6 i Køge
 

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

4 - 11 3 - 9 2 - 6 1 - 7 12 -  10 - 8    

2

11 - 3 9  -4 6 - 1 7 - 2 8 - 12 5 - 10  

 


4. - 5. december
Bord 1 - 2 i Århus og bord 3 - 6 i Køge

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

3

4 - 1 3 - 2 12 - 7 10 - 6 9 - 8 11 - 5    

4

1 - 3 2 - 4 7 - 10 6 - 12 5 - 9 8 - 11  

5

2 - 1
4 - 3 8 - 7 6 - 5 12 - 9 11 - 10  

 

8. - 9. januar
Bord 1 - 4 i Århus og bord 5 - 6 i Køge
 

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

6

5 - 1 2 - 8 3 - 10 12 - 4 7 - 11 9 - 6    

7

2 - 5 1 - 8 4 - 10 3 - 12 6 - 11 9 - 7    

8

5 - 3
8 - 4 10 - 1 12 - 2 11 - 9 7 - 6    

 

 

29. - 30. januar
Alle borde i Køge
 

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

1 - 11 9 - 2 10 - 12 5 - 8 3 - 6 7 - 4    

10

9 - 1 2 - 10 12 - 11 8 - 6 7 - 3 4 - 5    

11

1 - 12
11 - 2 10 - 9 5 - 7 3 - 8 6 - 4    

 

 

Turneringsskema - 3. division øst

13. - 14. november
Alle borde i Køge
  

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

12 - 1 11 - 2 10 - 3 9 - 4 8 - 5 7 - 6    

2

2 - 12 1 - 11 4 - 10 3 - 9 6 - 8 5 - 7    

3

12 - 3
11 - 4 2 - 5 1 - 6 10 - 7 9 - 8    

 


4. - 5. december
Alle borde i Køge

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

4 - 12 3 - 11 6 - 2 5 - 1 8 - 10 7 - 9    

5

12 - 5 11 - 6 2 - 9 1 - 10 3 - 8 4 - 7    

6

6 - 12
5 - 11 9 - 1 10 - 2 8 - 4 7 - 3    



8. - 9. januar
Alle borde i Køge

 

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

7

12 - 7 11 - 8 6 - 9 5 - 10 4 - 1 3 - 2    

8

8 - 12 7 - 11 10 - 6 9 - 5 2 - 4 1 - 3    
 

 

29. - 30. januar
Alle borde i Valby

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

12 - 9 11 - 10 8 - 1 7 - 2 6 - 3 5 - 4    

10

10 - 12 9 - 11 2 - 8 1 - 7 4 - 6 3 - 5    

11

12 - 11
10 - 9 8 - 7 2 - 1 6 - 5 4 - 3    

 

 

Turneringsskema - 3. division vest

13. - 14. november
Bord 1 - 2 i Aalborg og bord 3 - 6 i Århus

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

4 - 1 3 - 2 12 - 7 10 - 6 9 - 8 11 - 5    

2

1 - 3 2 - 4 7 - 10 6 - 12 5 - 9 8 - 11    

3

2 - 1
4 - 3 8 - 7 6 - 5 12 - 9 11 - 10    

 

4. - 5. december
Alle borde i Århus
 

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

5 - 1 2 - 8 3 - 10 12 - 4 7 - 11 9 - 6    

5

2 - 5 1 - 8 4 - 10 3 - 12 6 - 11 9 - 7    
 
 

8. - 9. januar
Alle borde i Århus

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

6

5 - 3 8 - 4 10 - 1 12 - 2 11 - 9 7 - 6    

7

4 - 11 3 - 9 2 - 6 1 - 7 12 - 5 10 - 8    

8

11 - 3
9 - 4 6 - 1 8 - 12 8 - 12 5 - 10  

 

29. - 30. januar
Alle borde i Århus

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

1 - 11 9 - 2 10 - 12 5 - 8 3 - 6 7 - 4    

10

9 - 1 2 - 10 12 - 11 8 - 6 7 - 3 4 - 5    

11

1 - 12
11 - 2 10 - 9 5 - 7 3 - 8 6 - 4
 
   

 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 13.00 - 15.30                                                                                          
    2. halvleg kl. 15.45 - 18.15  
  2. kamp 1. halvleg kl. 19.30 - 22.00  
Søndag   2. halvleg kl. 09.15 - 11.45  
  3. kamp 1. halvleg kl. 12.45 - 15.15  
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.00  

Søndag d. 14. november spiller 2. division kun til kl. 11.45
Søndag d. 5. december spiller 1. division og 3. division vest kun til kl. 11.45
Søndag d. 9. januar spiller 3. division øst kun til kl. 11.45

 

Overnatningsgodtgørelse 

For personer, der bor mere end 100 km fra spillestedet, ydes der en overnatningsgodtgørelse på 200 kr. pr. spiller pr. weekend (maks. 4 personer).

Benytter man substitut, skal vedkommendes navn og adresse påføres scoresedlens bagside for de kampe, han/hun har spillet, hvis vedkommende skal have udbetalt overnatningsgodtgørelse. 

 

Rejserefusion

I rejsemæssig forstand består et hold af 4 personer, uanset om der er tilmeldt 5 eller 6 på holdet. 

Der refunderes ikke togbilletter eller klippekort, men holdet får godtgjort sine rejseudgifter fra hjemby til spillested i kilometerpenge (kr. 2,00 i denne sæson) minus en egenbetaling på 200 km i alt pr. spille-weekend. De hold, der må benytte Storebæltsbroen, Øresundsbroen eller en færgerute fra øst til vest eller vice versa, får kørselspenge og bropenge for turen over Storebælt. 

Læs mere om disse regler i turneringsbestemmelser og propositioner 2010 - § 304.

 

Mundtlig appelkomite

Hvert hold har ved tilmeldingen angivet en spiller som mulig deltager i en mundtlig appelkomite. 

Før hver spilleweekend vil den turneringsansavrlige udpege en formand for denne komite på hvert spillested, og lørdag før spilstart vil der - blandt de af holdkaptajnen udnævnte mulige deltagere - af turneringslederen blive udvalgt mindst 3 personer på hvert spillested, der sammen med formanden udgør den mundtlige appelkomite. 

 

Op- og nedrykning

1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.
2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.
De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.
3. division øst og vest:
Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division.
De to 2’ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.
De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned.
Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning i 3. division øst og vest.

 

Spillesteder

Aalborg Bridgehus

Revlingebakken 33, B
9000 Aalborg
Tlf: 9879 0466

Valby Bridgecenter

Valby Langgade 77,1
2500 Valby
Tlf: 3645 0300

Tage Vanggårds Centret

Paludan Müllersvej 26
8200 Århus N
Tlf: 8610 8147

Østsjællands Bridgecenter

Tigervej 12-14
4600 Køge
Tlf: 5665 8054