Divisionsprogram 2009-10

 

 

Deltagerliste

1. division

2. division

3. division Øst

3. division Vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division Øst

3. division Vest

 

Formalia og praktiske oplysninger

 

1. division 

1. Steen Schou
Freddi Brøndum, H.C.Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Lauge Schäffer & Ulrik Zeeberg.
2. Team PharmaService
Henrik Caspersen, Niels Krøjgaard, H.C. Graversen, Dennis Bilde, Morten Bilde & Jørgen Hansen.
3. Nils Mønsted
Johan Hammelev, Tom Nørgaard & Arne Mohr.
4. Sigurd Lauge Pedersen
Stig Werdelin, Snorri Sveinsson & Skafti Jonsson.
5. Team Capacent
Peter Teisen, Peter Zeeberg, Thomas Kampmann, Torsten Bernes, Ib Christian Bank & Jakob Røjel.
6. Mikkel Nøhr
Thorvald Aagaard, Henrik Iversen, Maria Rahelt, Frederik Bjerregaard & Thomas Vang Larsen.
7. Team Blaksets Bridgecenter
Lars Blakset, Jacob Røn, Håkon Nilsson, Peter Fredin, Knut Blakset & Mathias Bruun.
8. Knud Harris
Morten Andersen, Geert Max Jørgensen & Thomas Berg.
9. Peter Lund
Steen Møller, Lars Munksgaard, Andreas Marquardsen, Magnus Lindkvist & Ulf Nilsson.
10. Dennis Koch-Palmund
Charlotte Koch-Palmund, Klaus Adamsen, Jan Nicolaisen, Nis Graulund & Trine Bilde.
11. Peter Schaltz
Peter & Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Sejr Andreas Jensen, Morten & Lars Lund Madsen.
12. Kasper Konow
Anders Hagen, Gregers Bjarnarson, Michael Askgaard, Søren Anker Christiansen & Jens Auken.

 

2. division

1. Jørgen Røhl 
Frederik Mørk, Ole Wolff & Otto Dahl.
2. Lida Hulgaard
Johs Hulgaard, Erik Brok Jørgen Anker Pabst, Dorte Cilleborg & Stense Farholt.
3.  Jan Kølbæk
Camilla Bo Krefeld, Jens Ove Henneberg, Marlene Henneberg, Christina Klemmensen & Brian Skjønnemann.  
4. Martin Juhl
Søren Gjaldbæk, Jesper Buus Thomsen, Poul Erik Vesterløkke, Anita Jensen & Søren Rasmussen.
5. John Møller Jepsen
Kjeld Winter Thomsen, Jan Pedersen & Mads Krøjgaard. 
6. Morten Stege
Vagn Søndergaard, Niels Henriksen & H.K. Sørensen. 
7. Jan Jørgensen
Birgitte Holm, Thomas Svendsen, Henrik Boysen, Allan Koch & Jette Bondo.
8. Kasper Jacobsen
Anders Sigsgaard, Mikkel Larsen, Ulla Zeeberg, Jacob Duschek & Kåre Gjaldbæk.
9. Flemming Dahl

Georg Norris, John Norris & Allan Cohen
10. Henrik Loius Petersen
Anders Møller Jensen, Tina Ege, Ole Raulund, Niclas Ege & Lars Tofte
11. Preben Thaarup
Thaarup, Troels Husted, Bo Bilde, Søren Fritzbøger, Claus Jensen & Michael Beck.
12. Bjarke Friis

Henrik Norman Hansen, Jonas Houmøller, Bjørg Houmøller, Trine Binderkrantz & Nadia Bekkouche.
 

 

3. division øst 

1. Birgitte Rønn
Karen Merete Enevoldsen, Thomas Kamp, Christian Snabe, Maj-Britt Nielsen & Anne Jarling.
2. Jens Houlberg
Susanne Houlberg, Paw Algran, Kaj Druedal, Sven-Erik Andersen & Søren Kähler.
3. Michael Mulvad
Durrin Hynes, Peter Kransøe & Søren Kraunsøe. 
4. Veikko Kinnunen
Birthe Kinnunen, Søren Fischer, Michael H. Svendsen, Johan Bayer & Henrik Erndahl Sørensen
5. Freddy Christiansen
Lars Holgaard, Jakob Hald-Bjerrum, Helge Hesselberg, Simon Houlberg & Kristian Frimer.
6. Flemming Bøgh-Sørensen
Karsten Vinther, Ole Dam Mortensen & Høgni Bærentsen.
7. Reinholdt Bridge & Travel
Christian Reinholdt, Michael Justesen, Tommy Marinussen, Nicolai Kampmann, Søren Krasilnikoff & Kell Krogh. 
8. Søren Holst
Nils Wulff, Frank Paaskesen & Erik Lund.
9. Peter Haff

Jens Duus, Kresten S. Kristensen, Kim Nørgaard Nielsen, Niels Rasmussen & Peter Bjørnlund Nielsen.
10. Erling Munk
Søren Larsen, Peter Jacobsen, Lars Kirkegaard Nielsen & Anne-Sofie Houlberg
11. Jens Ulrik Fougt
Jeppe G. Knappe, Pia Knak Jacobsen, Steen Jacobsen & John Høgh.
12. Leif Nygaard
Lars Høffner, Helle Rasmussen & Lone Bilde.

 

3. division vest 

1. Jørgen Priess
Henning Østergaard, Emil Jepsen, Lars Møller Sørensen, Mads Eyed & Erik Eide.
2. Henrik Kruse Petersen
Kim Bensby, Ole Berg Kristensen & Carsten Horst.
3. Lars Peter Damgaard
Keld Grahn, Benny Marquart, Preben Taasti & Steffen Wich.
4. Team BK Nord
Lasse Krefeld, Michael Ankersen, Jes Bank , Morten Rask Jepsen, Flemming Madsen & Tonny Hessel.
5. Søren Jørgensen
Brian Nielsen, Jens Peter Pedersen, Morten Klug, Signe Buus Thomsen & Anna Christa Ege.
6. Team Aabenraa Bridgecenter

Jørn Jeppesen, Niels C. Dahl, Dirk Willecke & Udo Petersen.
7. Henning Kruse
Mads Krogsgaard, Flemming Clausen, Rasmus Koch, Palle Reimann & Peter Berthelsen.
8. Peter B Hansen
Jesper Jungdal, Kim Andersen & Søren-Peter Nielsen.
9. Svend Brassøe
Bjarne S. Hansen, Michael Roar Nielsen & Stener Glamann.
10. Georg Aatorp
Niels Nymark, Svend Larsen, Henning Nølke, Mogens Birkebæk & Niels Svendsen.
11. Asger Bruhn
Peter Elleman, Jan Nielsen & Claus Lund.
12. Per Gaunø Jensen
Bo Lisberg, Martin Markvard Knudsen & Lea Troels Møller Pedersen.

 

 

Turneringsskema - 1. division

31. oktober - 1. november
Bord 1 - 3 i Århus og bord 4 - 6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

1

8– 1

10– 3

12 – 2

7 – 9

11 – 4

6 – 5

2

2 – 8

1 – 10

3 – 12

5 – 7

9 – 11

4 – 6

 


21. - 22. november
Bord 1 - 2 i Århus og bord 3 - 6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

3

9 - 2

3 - 1

5 - 8

4 - 12

11 - 7

6 - 10

4

9 - 3

2– 1

5 – 11

6 - 12

7 - 4

10 - 8

5

1 - 9

3 - 2

4 - 5

12 - 7

8 - 6

11 – 10

 


9. januar  - 10. januar
Bord 1 - 3 i Århus og bord 4 - 6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

6

6 - 1

7 - 2

11 - 3

8 - 4

5 - 9

10 -12

7

2 - 6

3 - 7

1 - 11

 4 - 10

12 - 5

9 – 8

8

6 - 3

7 – 1

2 – 11

4 – 9

5 – 10

12 - 8

 

 

30. - 31. januar
Alle borde i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

1 - 4

10 - 2

3 - 5

8 - 7

11 - 6

9 - 12

10

5 - 1

4 - 2

8 - 3

7 - 10

12 - 11

9 - 6

11

1 - 12

2 - 5

3 - 4

6 - 7

11 - 8

10 - 9

 

 

Turneringsskema - 2. division

31. oktober - 1. november
Bord 1 - 3 i Århus og bord 4 - 6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

1

6 - 3

2 - 4

5 - 1

7 - 11

10 - 8

9 - 12

2

4 - 6

3 - 5

1 - 2

8 - 7

11 - 9

12 - 10

3

6 - 5

4 - 1

3 - 2

8 - 9

10 - 7

11 - 12

 


21. - 22. november
Bord 1 - 3 i Århus og bord 4 - 6 i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

4

6 - 1

5 - 2

3 - 4

10 - 9

11 - 8

7 - 12

5

2 - 6

1 - 3

4 - 5

11 - 10

9 - 7

12 - 8



9. - 10. januar
Alle borde i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

6

12 - 6

5 - 11

10 - 4

3 - 9

8 - 2

7 - 1

7

5 - 12

4 - 11

6 - 10

2 - 9

1 - 8

3 - 7

8

12 - 4

11 - 6

10 - 5

9 - 1

8 - 3

7 - 2

 

 

30. -  31. januar
Alle borde i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

1 - 11

2 - 10

12 - 3

7 - 4

5 - 8

6 - 9

10

10 - 1

12 - 2

3 - 11

4 - 9

7 - 5

8 - 6

11

1 - 12

2 - 11

3 - 10

4 - 8

5 - 9

6 - 7

 

 

Turneringsskema - 3. division øst

31. oktober  - 1. november
Alle borde i København

 

Runde

   Bord 1

   Bord 2

   Bord 3   

   Bord 4

   Bord 5

   Bord 6

1

12 – 1

11 – 2

10 – 3

9 – 4

8 – 5

7 – 6

2

2 – 12

1 – 11

4 – 10

3 – 9

6 – 8

5 – 7

3

12 – 3

11 – 4

2 – 5

1 – 6

10 – 7

9 – 8



21. - 22. november
Alle borde i København

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

4

4 – 12

3 – 11

6 – 2

5 – 1

8 – 10

7 – 9

5

12 – 5

11 – 6

2 – 9

1 – 10

3 – 8

4 – 7

6

6 – 12

5 – 11

9 – 1

10 – 2

8 – 4

7 – 3



9.–10. januar
Alle borde i København

 

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

7

12 – 7

11 – 8

6 – 9

5 – 10

4 – 1

3 – 2

8

8 – 12

7 – 11

10 – 6

9 – 5

2 – 4

1 – 3

 

 

30.- 31. januar
Alle borde i København

 

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

12 – 9

11 – 10

8 – 1

7 – 2

6 – 3

5 – 4

10

10 – 12

9 – 11

2 – 8

1 – 7

4 – 6

3 – 5

11

12 – 11

10 – 9

8 – 7

2 – 1

6 – 5

4 – 3

 

 

Turneringsskema - 3. division vest

31.oktober - 1. november
Alle borde i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

1

12 – 1

11 – 2

10 – 3

9 – 4

8 – 5

7 – 6

2

2 – 12

1 – 11

4 – 10

3 – 9

6 – 8

5 – 7

3

12 – 3

11 – 4

2 – 5

1 – 6

10 – 7

9 – 8


 


21. - 22. november
Alle borde i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

4

4 – 12

3 – 11

6 – 2

5 – 1

8 – 10

7 – 9

5

12 – 5

11 – 6

2 – 9

1 – 10

3 – 8

4 – 7

6

6 – 12

5 – 11

9 – 1

10 – 2

8 – 4

7 – 3

 

9. - 10. januar
Alle borde i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

7

12 – 7

11 – 8

6 – 9

5 – 10

4 – 1

3 – 2

8

8 – 12

7 – 11

10 – 6

9 – 5

2 – 4

1 – 3

 

30. - 31. januar
Alle borde i Århus

Runde

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

Bord 6

9

12 – 9

11 – 10

8 – 1

7 – 2

6 – 3

5 – 4

10

10 – 12

9 – 11

2 – 8

1 – 7

4 – 6

3 – 5

11

12 – 11

10 – 9

8 – 7

2 – 1

6 – 5

4 – 3

 

 

Praktiske oplysninger

 

Tidsskema
Lørdag:
1. kamp      1. halvleg kl. 13.00 – 15.30
                  2. halvleg kl. 15.45 – 18.15
2. kamp      1. halvleg kl. 19.30 – 22.00
Søndag: 
2. kamp      2. halvleg kl. 9.15 – 11.45
3. kamp      1. halvleg kl. 12.45 – 15.15
                  2. halvleg kl. 15.30 – 18.00


Søndag den 1. november spiller 1. division kun til kl.11.45.
Søndag den 22. november spiller 2. division kun til kl.11.45.
Søndag den 10. januar spiller 3. division kun til kl.11.45.

 

 

Rejserefusion

I rejsemæssig forstand består et hold af 4 personer, uanset om der er tilmeldt flere. 
Der refunderes ikke togbilletter eller klippekort, men holdet får godtgjort sine rejseudgifter fra hjemby til spillested i kilometerpenge (kr. 2,00 i denne sæson) minus en egenbetaling på 200 km i alt pr. spille-weekend. De hold, der må benytte Storebæltsbroen, Øresundsbroen eller en færgerute, får udgifter dertil betalt fuldt ud, såfremt de skal køre mere end 200 km. i alt.
Alle, der skal fra øst til vest eller vice versa, får kørselspenge og bropenge for turen over Storebæltsbroen. Ingen tvinges til at sejle over Århus-Kalundborg. 
Læs mere om disse regler i Klubhåndbogens afsnit 6.7.3.

 

Overnatningsgodtgørelse

Overnatningsgodtgørelse gives kun til hold, som er berettiget til transport-godtgørelse den pågældende spilleweekend. Til spillere på holdet, som bor mindst 100 km fra spillestedet, ydes der en overnatningsgodtgrøelse på kr. 200,- pr. spiller pr. weekend (maks. 4. personer)

Benytter man subsitut, skal vedkommendes navn og adresse påføres scoresedlens bagside for de kampe, han/hun har spillet, hvis vedkommende skal have udbetalt overnatningsgodtgørelse.

 

MAK

Hvert hold har ved tilmeldingen angivet en spiller som mulig deltager i en mundtlig appelkomite.

Før hver spilleweekend vil der af den turneringsansvarlige blive udpeget en formand for denne komite på hvert spillested, og lørdag før spillestart vil der – blandt de af holdkaptajnen udnævnte mulige deltagere – af turneringslederen blive udvalgt mindst 3 personer på hvert spillested, der sammen med formanden udgør den mundtlige appelkomite.
Læs nærmere om reglerne for mundtlig appelkomite i Klubhåndbogens afsnit 6.8.1. eller på www.bridge.dkunder ”lovstof”.
 

 

Op- og nedrykning

1. division
De to dårligste placerede hold rykker ned i 2. division
2. division
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division
De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division
3. division øst og vest
Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division. De to 2'ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division
De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned
Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprukning i henholdsvis 2. division øst og vest. 

 

Slutspillet

SSlutspillet om DM (Prins Henriks Cup) afvikles den 6.-7. marts 2010.Deltagerne er de fire bedst placerede hold i 1. division. Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division, som angivet i turneringsbestemmelserne. Der spilles også med skærme i slutspillet.

I hver semifinale og finale spilles 64 spil fordelt på 2 sektioner med hver to halvlege à 16 spil. 
 

 

Spillesteder

Blaksets Bridgecenter
Gladsaxevej 382
2860 Søborg
Tlf. 3969 0126

 

Tage Vanggårds Centret
Paludan Müllersvej 2
8200 Århus N
tlf.: 8610 8147
 

 

Turneringsansvarlig
Michael Ankersen, Bornholmsgade 54, 4th., 9000 Aalborg
Tlf.: 9815 2759. E-Mail: michael.ankersen@gmail.com