Program damehold 2012-13

 

 

1. DIVISION
Nr. 1 Stense Farholt
Trine Bilde, Charlotte Koch-Palmund, Tina Ege, Stense Farholt, Nadia Bekkouche, Helle Krogh


Nr. 2  Anette Vainer
Anette Vainer, Charlotte Schwarz-Rosman, Jette Knudsen, Bodil Haag, Pia Knak Jacobsen, Gurli Gøbel

 

Nr. 3  Kirsten Vesth-Hansen
Kirsten Vesth-Hansen, Jane Norgren Hansen, Dorte Cilleborg, Lotte Skaaning-Norris

Nr. 4 Helle Rasmussen
Helle Rasmussen, Lone Bilde, Maria Dam Mortensen, Anne Juhl Sørensen

Nr. 5 Helle Simon Elbro

Helle Simon Elbro, Birgitte Thunbo Christensen, Connie Thyboe, Sara Sparre Kofoed 

 

Nr. 6 Team AHOC
Ketty Jepsen, Bettina Kalkerup, Eva Beildorff, Mona Grethe Olesen

 

Nr. 7 Gerda Silke Holm

Gerda Silke Holm, Ebba Glud, Pia Rasmussen, Birgitte Holm

 

Nr. 8 Team Chemometec
Leise Hemberg, Kirsten Steen Møller, Hanne Oht, Anna von Lowzow, Susanne Thomsen, Kate Runeberg

 

Nr. 9 Birte Eriksen
Birte Eriksen, Anna Mette Nielsen, Grete Voldsgaard, Rikke Christiansen


Nr. 10 Jonna Astrup

Jonna Astrup, Birgit Jensen, Inga Dalgaard, Kirstine Purup 




2. DIVISION
 
Nr. 1 Else Jakobsen

Else Jakobsen, Yvonne Berger Larsen, Hanne Nielsen, Yvonne Pedersen

 

Nr. 2 Hanne Borland

Hanne Borland, Jette Nyvang Jørgensen, Elsebeth Karlsgaard, Jo Hegnelt

 

Nr. 3 Karen Hornbeck

Karen Hornbeck, Helle Velschow-Rasmussen, Pia Mortensen, Ingrid Ledertoug, Dorota Liberski, Lisbeth Smed

 

Nr. 4 Margrethe Rykov

Margrethe Rykov, Marie Tullin, Nell Rindahl, Vera Petersen, Tine Hynes

 

Nr. 5 Jane Nielsen
Jane Nielsen, Karin Bech, Ruth Larsen, Kirsten Struve, Vibeke Jarlstrøm, Kirsten Kuld

 

Nr. 6 Susanne Kramhøft

Susanne Kramhøft, Mathilde Kruse, Rikke Capion Nielsen, Johanne Bilde Kofoed, Amalie Koch-Palmund, Sofie Koch-Palmund

 

Nr. 7 Hanne Sørensen

Hanne Sørensen, Ady Kjærsgaard, Dorte Tange, Mette Kofoed

 

Nr. 8 Team H.C. Nielsen

H.C.Nielsen NPC, Susanne Bonde, Else Kragh Sørensen, Ingerlise Kristensen, Sara Stephansen, Anette Carlsen, Susanne Gydesen
 
Nr. 9 Bente Rosenlund

Bente Rosenlund, Ellen Ejlskov Jensen, Anna Lise Friis, Marianne Mathiesen

 

Nr. 10 Birgitte Engelbrechtsen
Birgitte Engelbrechtsen, Merete Kjellerup, Bente From Rasmussen, Mona Sindberg
 
Nr. 11 Thordis Skjernaa
Thordis Skjernaa, Johanne Broe, Anna Marie Enemark, Lise Mikkelsen, Hanne Guldager
 
Nr. 12 Henriette Jørgensen
Henriette Jørgensen, Anne Mette Hattens, Sonja Bech, Mette Sand
 

 

 

Turneringsskema
 
1. DIVISION 
 
24. - 25. november 2012
Bord 1 og 2 i Køge, bord 3, 4 og 5 i Horsens    

 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 1 
5-1 6-7 2-8 3-9 4-10
2
1-6 7-5 9-2 10-3 8-4
3
1-7 5-6 2-10 3-8 9-4
 
26. - 27. januar 2013
Bord 1, 2 og 3 i Køge, bord 4 og 5 i Horsens

 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
4
2-5 7-3 6-4 8-1 9-10
5
6-2 5-3 4-7 1-9 10-8
6
7-2 3-6 4-5 10-1 8-9
 
9. - 10. marts 2013
Alle borde i Køge

 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
7
1-2 3-4 5-8 6-9 7-10
8
3-1 4-2 9-5 10-6 7-8
9
1-4 2-3 5-10 8-6 9-7

 

__________________________________________________________________________________________

 

2. DIVISION

 

24. - 25. november 2012
Bord 1, 2 og 3 i Køge, bord 4, 5 og 6 i Horsens      

 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 Bord 6
1
5-1 2-7 8-6 3-9 11-4 12-10
2
1-6 8-2 7-5 10-3 4-12 11-9
3
1-7 6-2 5-8 3-11 10-4 9-12

     4
 

8-1 2-5 6-7 12-3 4-9 10-11
 
26. - 27. januar 2013
Bord 1 og 2 i Køge, bord 3, 4, 5 og 6 i Horsens

 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 Bord 6
5
1-2 3-4 9-5 10-6 11-7 12-8
6
3-1 4-2 5-10 6-11 7-12 8-9
7
1-4 2-3 5-11 12-6 9-7 10-8
 
 
9. - 10. marts 2013
Alle borde i Køge

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 Bord 6
8
1-9 2-10 7-8 5-3 6-4 11-12
9
10-1 2-12 6-9 7-3 4-5 8-11
10
1-11 9-2 12-5 3-6 8-4 7-10

    11
 

12-1 11-2 5-6 3-8 4-7 9-10

 

 

__________________________________________________________________________________________

Praktiske oplysninger

Tidsplan for begge spillesteder

        1. division

      2.   division

Lørdag

13.15 – 15.45

16.00 – 18.30

18.30 – 19.30 spisepause

19.30 – 22.00

Lørdag

13.15 – 15.15

15.30 – 17.30

17.30 – 18.30 spisepause

18.30 – 20.30

20.45 – 22.45

Søndag

09.15 – 11.45

11.45 – 12.30 frokost

12.30 – 15.00

15.15 – 17.45

Søndag

09.15 – 11.15

11.30 – 13.30

13.30 – 14.15 frokost

14.15 – 16.15

16.30 – 18.30

Søndag den 27. januar spiller 2. division kun til kl. 13.30.
 

Overnatningsgodtgørelse

For personer, der bor mere end 100 km fra spillestedet, ydes der en overnatningsgodtgørelse på kr. 200,- pr. spiller pr. weekend (maks. 4 personer). Benytter man substitut, skal vedkommendes navn og adresse påføres scoresedlens bagside for de kampe, han/hun har spillet, hvis vedkommende skal have udbetalt overnatningsgodtgørelse.

Rejserefusion

I rejsemæssig forstand består et hold af 4 personer, uanset om der er tilmeldt 5 eller 6.

Der refunderes ikke togbilletter eller klippekort, men holdet får godtgjort rejseudgifter fra hjemby til spillestedsby i kilometerpenge (kr. 2,00 i denne sæson) minus en egenbetaling på 200 km i alt pr. spille-weekend.
Hold, der skal fra øst til vest eller vice versa, får kørselspenge og bropenge for turen over Storebæltsbroen.

Læs mere om disse regler i turneringsbestemmelser og propositioner
 

Mundtlig appelkomite

Hvert hold har ved tilmeldingen angivet en spiller som mulig deltager i en mundtlig appelkomite. Lørdag før spillestart vil turneringslederen – blandt de  mulige deltagere holdkaptajnen har angivet – udnævne mindst 3 personer på hvert spillested, der sammen med formanden udgør den mundtlige appelkomite.


Op- og nedrykning
1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.
2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

Spillesteder
Østsjællands Bridgecenter    Horsens Bridgecenter
Tigervej 12-14                      Absalonsgade 9                         
4600 Køge                            8700 Horsens
Tlf. 5665 8054                      Tlf. 7562 7013