Sæsonprogram 2014-2015

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger

 


Deltagere

1. division

1. Nils Mønsted
Johan Hammelev, Tom Nørgaard, Trine Bilde, Jan Pedersen, Camilla Bo Krefeld
2. Team PharmaService
H. C. Graversen, Henrik Caspersen, Dennis Bilde, Morten Bilde, Lars Tofte, Emil Jepsen
3. Steen Schou
Frederik Mørk, H. C. Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Jørgen Cilleborg Hansen
4. Erik Brok
Mads Krøjgaard, Otto Dahl, Niels Krøjgaard, Jan Kølbæk, Andreas Marquardsen
5. Flemming Dahl
Bettina Kalkerup, John Norris, Henrik Norman Hansen, Allan Cohen, Flemming Poulsen
6. Bjarke Friis
Marianne Staal Rasmussen, Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Anne-Sofie Houlberg Jensen
7. Kasper Konow
Michael Askgaard, Søren Christiansen, Mats Nilsland, Lauge Schäffer, Jonas Houmøller
8. Thorvald Aagaard
Mikkel Nøhr, Maria Rahelt, Anders Sigsgaard, Ole Raulund, Tina Ege
9. Knud Harries
Morten Andersen, Klaus Adamsen, Jan Nicolajsen, Dennis Koch-Palmund, Mads Grove
10. Peter Schaltz
Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Anders Hagen, Knut Blakset, Mathias Bruun
11. Reinholdt Bridge
Christian Reinholdt, Kell Krogh, Jacob Røn, Peter Fredin , Mikkel Larsen, Sejr Andreas Houlberg Jensen
12. Thomas Vang Larsen
Lars Lund Madsen, Rico Hemberg, Jesper Dall, Morten Lund Madsen

 

2. division

1 Michael Ankersen
Jes Bank, Morten Rask Jepsen, Brian Nielsen, Flemming Madsen, Morten Klug (eftertilmeldt)
2. Jørgen Priess
Henning Østergaard, Mads Eyde, Nils Grove, Christina Klemmensen, Mette Drøgemüller
3. Morten Stege
Vagn Søndergaard, Niels Henriksen, H. K. Sørensen, Lars Peter Damgaard, Jørgen Anker Pabst
4. Marlene Gottlob Henneberg
Jens Ove Henneberg, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen
5.  Martin Juhl
Jesper Buus Thomsen, Henning Kruse, Mads Krogsgaard, Matias Rohrberg, Søren Gjaldbæk
6. Niels Foged
Steen Abildgaard, Peter Westrup, Lars Mathiesen
7. Ulla Zeeberg
Lars Møller Sørensen, Martin Markvard Knudsen, Bo Bilde, Søren Fritzbøger
8. Erling Munk
Peter Jacobsen, Jakob Søegaard, Lars Øgaard, Sigurd Lauge Pedersen, Jacob Duschek
9. Michael Mulvad
Durrin Hynes, Rói Joensen, Thomas Svendsen
10. Peter Teisen
Peter Zeeberg, Henrik Iversen, Ulrik Zeeberg, Ib Christian Bank, Brian Skjønnemann
11. Flemming Danielsen
Henrik Frydenlund, Kasper Billy Jacobsen, Rasmus Kleiv Koch, Palle Reimann, Nadia Bekkouche
12. Lars Munksgaard
Poul Clemmensen, Magnus Eriksson, Hans Mattsson, John Møller Jepsen, Carsten Sørensen

 

3. division øst

1. Mogens Müller
Frederik Bjerregaard, Mads Berg, Michael Holmgaard, Lars K. Nielsen, Erik Wied
2. Søren Holst
Nils Wulff, Kate Reiter, Frank Paaskesen, Erik Lund, Martin Buch
3. Jeppe Knappe
Lars Ejskjær, Pia Knak Jacobsen, Steen Jacobsen, Andreas Plejdrup-Søren Bilde (eftertilmeldt)
4. Henrik Louis Petersen
Anders Møller Jensen, Henrik Friis, Søren Larsen, Mads Refshauge, Jesper Kalenberg
5. Ole Dam Mortensen
Høgni Bærentsen, Karsten Vinther, Flemming Bøgh-Sørensen
6. Jan Jørgensen
Birgitte Holm, Henrik Boysen, Morten Eriksen, Peter Kraunsøe, Søren Kraunsøe
7. Freddy Christiansen
Lars Holgaard, Jakob Bjerrum, Helge Hesselberg, Geert Max Jørgensen, Georg Norris
8. Henrik Kruse Petersen
Claus Jensen, Michael Beck, Kjeld Hansen
9. Poul Larsen
Henrik Erndahl Sørensen, Johan Bayer, Peter Rasmussen, Rolf Kjær-Hansen
10. Henrik Lahrmann
Christian Lahrmann, Michael Velschow Rasmussen, Jesper Poulsen
11. Preben Schmidt
Magnus Groes, Richardt Lisbygd, Kren Jacobsen, Lars Pedro Villinger, Kim Bensby
12. Finn Achton
Kim Jonassen, Finn Caspersen, Kasper Kærgaard, Jens Greisen, Jens Galsgaard

 

3. division vest  

1. Team InvesteringsRådgivning 
Claus Lund, Henrik Røn, Susanne Buus Thomsen, Signe Buus Thomsen, Dorte Cilleborg, Michael Krogh Andersen
2. Henrik Kristensen
Lars Underbjerg, Ove Sandholt, Bo Thøgersen
3. Team Aabenraa Bridge Center
Jes S. Brabrand, Jørn Jeppesen, Udo Petersen, Dirk Willecke
4. Peter B. Hansen
Gerd Hansen, Jesper Jungdal, Michael Tøffner, Kjeld Winther Thomsen, Leif Winther Thomsen
5. Svend Brassøe
Stener Glamann, Christopher Buur, Lars Therkildsen
6. Team BK-NORD 2
Jens M. Thomsen, Henning Gerner Mikkelsen, Peter Bak Frigaard, Liu Zhou, Annette Bjørn Jensen
7. Jørgen Røhl
Ole Wolff, John Høgh, Ole Vøgg Veje
8. Georg Aatorp
Niels Nymark, Mogens Birkebæk, Svend Larsen, Niels Svendsen
9. Marie Henriksen
Torsten Rasmussen, Lea Troels Møller Pedersen, Asger Bruhn
10. Team Viborg Ny Bridgeklub 1
John Hansen, Brian Jepsen, Torben Dalsgaard-Hansen, Niels Kristian Kristensen
11. Øjvind Hulgaard
Øjvind Hulgaard, Jesper Gad, Majka Bilde, Peter Jepsen, Maria Dam Mortensen, Rasmus Rask Jepsen
12. Svend Haaning
Jens Søndergaard, Carsten Klemmesen, Carsten Lysdahl

 

 

Turneringsskema – 1. division 

4. - 5. oktober 2014
Bord 1 - 4 i Aarhus og bord 5 - 6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

5 - 1

8 - 2

3 - 10

12 - 4

11 - 7

6 - 9

   

2

2 - 5

1 - 8

10 - 4

3 - 12

6 - 11

7 - 9

   

3

5 - 3

8 - 4

1 - 10

12 - 2

11 - 9

6 - 7

   

 

22. - 23. november 2014
Bord 1 - 2 i Aarhus og bord 3 - 6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

4

1 - 4

2 - 3

7 - 12

10 - 6

8 - 9

11 - 5

   

5

3 - 1

4 - 2

10 - 7

12 - 6

9 - 5

8 - 11

   

6

1 - 2

3 - 4

7 - 8

5 - 6

9 - 12

10 - 11

   

 

10. - 11. januar 2015
Bord 1 - 4 i Aarhus og bord 5 - 6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

7

4 - 11

9 - 3

6 - 2

 7 - 1

5 - 12

10 - 8

   

8

11 - 3

4 - 9

1 - 6

2 - 7

12 - 8

5 - 10

   



7. - 8. marts 2015
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

9

11 - 1

2 - 9

12 - 10

5 - 8

3 - 6

4 - 7

   

10

9 - 1

10 - 2

11 - 12

8 - 6

7 - 3

4 - 5

   

11

1 - 12

2 - 11

9 - 10

7 - 5

3 - 8

6 - 4

   


 

 

Turneringsskema – 2. division

4. - 5. oktober 2014
Bord 1 - 4 i Aarhus og bord 5 - 6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4 

Bord 5

  Bord 6

   

1

3 - 6 4 - 7 5 - 8 1 - 2 9 - 12 10 - 11    

2

6 - 4 7 - 5 1 - 8 2 - 3 12 - 10 11 - 9    

3

6 - 2 7 - 3 8 - 4 5 - 1 11 - 12 9 - 10    

 


22. - 23. november 2014
Bord 1 - 4 i Aarhus og bord 5 - 6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

4

9 - 5 1 - 10 11 - 3 4 - 2 12 - 6 7 - 8    

5

9 - 1 10 - 4 2 - 11 5 - 3 7 - 12 8 - 6    

6

2 - 9 3 - 10 11 - 5 1 - 4 12 - 8 6 - 7    

 


10. - 11. januar 2015
Bord 1 - 3 i Aarhus og bord 4 - 6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

7

1 - 12 2 - 5 3 - 4 6 - 9 7 - 10 8 - 11    

8

12 - 2 3  - 1 4 - 5 9 - 7 10 - 8 6 - 11    



7. -  8. marts 2015
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

9

7 - 1 10 - 2 3 - 12 4 - 11 5 - 6 8 - 9    

10

11 - 1 2 - 7 3 - 8 4 - 9 5 - 12 10 - 6    

11

1 - 6 8 - 2 9 - 3 12 - 4 5 - 10 11 - 7    



 

Turneringsskema – 3. division øst

4. - 5. oktober 2014
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

11 - 12

1 - 2

9 - 10

3 - 4

7 - 8

5 - 6

   

2

1 - 12

2 - 11

3 - 10

4 - 9

5 - 8

6 - 7

   

3

12 - 2

11 - 1

10 - 4

9 - 3

8 - 6

7 - 5

   

 

22. - 23. november 2014
Alle borde i København
 

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

5 - 12

6 - 11

7 - 3

8 - 4

2 - 9

1 - 10

   

5

12 - 6

11 - 5

3 - 8

4 - 7

10 - 2

9 - 1

   

6

7 - 12

8 - 11

9 - 5

10 - 6

2 - 3

1 - 4

   

 

10. - 11. januar 2015
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

7

5 - 1

6 - 2

7 - 10

8 - 9

3 - 12

4 - 11

   

8

1 - 6

2 - 5

10 - 8

9 - 7

12 - 4

11 - 3

   

 

 

7. - 8. marts 2015
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

12 - 8

11 - 7

5 - 10

6 - 9

3 - 1

4 - 2

   

10

12 - 9

10 - 11

7 - 1

8 - 2

4 - 5

6 - 3

   

11

10 - 12

9 - 11

2 - 7

1 - 8

3 - 5

4 - 6

   

 

 

Turneringsskema – 3. division vest

4. - 5. oktober 2014
Bord 1 - 2 i Esbjerg og bord 3 - 6 i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

1 - 2 3 - 4 5 - 6 7 - 8 9 - 10 11 - 12    

2

3 - 1 4 - 2 7 - 5 8 - 6 11 - 9 12 - 10    

3

1 - 4 2 - 3 5 - 8 6 - 7 9 - 12 10 - 11    

 


22. - 23. november 2014
Alle borde i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

7 - 1 8 - 2 9 - 3 10 - 4 11 - 5 12 - 6    

5

1 - 8 2 - 7 3 - 10 4 - 9 5 - 12 6 - 11    

6

9 - 1 10 - 2 5 - 3 6 - 4 11 - 7 12 - 8    

 

10. - 11. januar 2015
Alle borde i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

7

5 - 1 6 - 2 11 - 3 12 - 4 9 - 7 10 - 8    

8

1 - 6 2 - 5 3 - 12 4 - 11 7 - 10 8 - 9    

 


7. - 8. marts 2015
Alle borde i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

1 - 10 2 - 9 3 - 6 4 - 5 7 - 12 8 - 11    

10

11 - 1 12 - 2 7 - 3 8 - 4 9 - 5 10 - 6    

11

1 - 12 2 - 11 3 - 8 4 - 7 5 - 10 6 - 9    


 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema

Lørdag

1. kamp

1. halvleg

kl.

13.00 -

15.30

         

 

 

2. halvleg

kl.

15.45 -

18.15

         

 

2. kamp

1. halvleg

kl.

19.30 -

22.00

         

Søndag

 

2. halvleg

kl.

  9.15 -

11.45

         

 

3. kamp

1. halvleg

kl.

12.45 -

15.15

         

 

 

2. halvleg

kl.

15.30 -

18.00

         

Søndag den 11. januar 2015 spiller alle divisioner kun til kl.11.45.
Der spilles 36-spils kampe.

 

Overnatningsgodtgørelse

Der ydes ikke overnatningsgodtgørelse.

 

Rejserefusion

Reglerne for rejserefusion kan ses her


 

Mundtlig appelkomite

Hvert hold har ved tilmeldingen angivet en spiller som mulig deltager i en mundtlig appelkomite. Lørdag før spillestart vil turneringslederen – blandt de  mulige deltagere holdkaptajnen har angivet – udnævne mindst 3 personer på hvert spillested, der sammen med formanden udgør den mundtlige appelkomite.


Op- og nedrykning

1. division:

De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:

De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.

3. division øst og vest:

Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division.

De to 2’ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.

De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned.

Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM samt kampen om oprykning til 2. division afvikles den 18. - 19. april 2015.

I slutspillet deltager de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division, som angivet i turneringsbestemmelserne.

Der spilles også med skærme i slutspillet.

Program og resultater fra slutspillet

 

Spillesteder

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382
2860 Søborg
Tlf.: 3929 0126

Vanggårdscentret

Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
Tlf.: 8610 8147

Tobakken

Gasværksgade 2
6700 Esbjerg
Tlf.: 7545 1596