Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Divisionsprogram 2016-2017

 

Deltagere

1. division

2. division
3. division øst

3. division vest

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger


1. division

1. Team PharmaService
hc@pharmaservice.dk
H. C. Graversen, Poul Clemmensen, Dennis Bilde, Morten Bilde, Lars Tofte, Emil Jepsen
2. Marlene Henneberg
henneberg@hotmail.dk
Jens Ove Henneberg, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen, Jens Kofoed, Henrik Caspersen
3. Nils Mønsted
nm@dsb.dk
Johan Hammelev, Camilla Bo Krefeld, Morten Stege
4. Erik Brok
erik_brok@hotmail.com
Mads Krøjgaard, Otto Dahl, Niels Krøjgaard, Lars Peter Damgaard, Jan Pedersen
5. Steen Schou
steen@hyrde27.dk
H. C. Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Jørgen Cilleborg Hansen, Mikkel Larsen, Sejr Andreas Jensen
6.  Martin Juhl
mjuhl74@hotmail.com
Jesper Buus Thomsen, Henning Kruse, Mads Krogsgaard, Matias Rohrberg, Søren Gjaldbæk
7. Flemming Dahl
flemming.dahl@live.dk
John Norris, Henrik Norman Hansen, Allan Cohen, Georg Norris, Geert Max Jørgensen
8.Thomas Vang Larsen
thomasvanglarsen@hotmail.com
Lars Lund Madsen, Rico Hemberg, Jesper Dall, Morten Lund Madsen, Ole Raulund
9. Bjarke Friis
bjarkefriis@msn.com
Marianne Staal Rasmussen, Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Anne-Sofie Houlberg
10. Knud Harries
knud@danskstillads.dk
Morten Andersen, Klaus Adamsen, Jan Nicolajsen, Dennis Koch-Palmund, Mads Grove
11. Peter Schaltz
dope@schaltz.info
Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Søren Christiansen, Knut Blakset, Mathias Bruun
12. Kasper Konow
kasperkonow@icloud.com
Michael Askgaard, Jonas Houmøller, Gjermund Rekstad, Anders Hagen, Mikkel Bensby Nøhr

 

2. division

1. Team InvesteringsRådgivning
Dorte Cilleborg
dorte@ballebo-sprogservice.dk  
Michael Krogh Andersen, Peter Jepsen, Majka Cilleborg Bilde, Rasmus Rask Jepsen, Søren Cilleborg Bilde
2. Team Aabenraa Bridgecenter
Jørn Jeppesen
skovbakken71@mail.dk
Udo Petersen, Dirk Willecke, Jes Sundstrøm Brabrand
3. Niels Henriksen
nilbirhenriksen@hotmail.com
H. K. Sørensen, Jørgen Anker Pabst, Jørgen Røhl, Trine Bilde, Tom Nørgaard
4. Team Vepidan
Morten Klug
postbudet@hotmail.com
Jes Bank, Morten Rask Jepsen, Brian Nielsen, Flemming Madsen, Morten Klug, Freddi Brøndum (eftertilmeldt)
5. Team Isabella
peha@dkcompany.com
Gerd Hansen, Jesper Jungdal, Torben Ebbesen, Kjeld Winther Thomsen, Leif Winther Thomsen
6. Preben Schmidt
prebenvm@hotmail.com
Magnus Groes, Richardt Lisbygd, Kren Jacobsen, Signe Buus Thomsen, Bjørg Houmøller
7. Ulla Zeeberg
ulla.zeeberg@live.dk
Lars Møller Sørensen, Martin Markvard Knudsen, Bo Bilde, Søren Fritzbøger, Christina Klemmensen
8. Freddy Christiansen
fch@space.dtu.dk
Lars Holgaard, Jakob Bjerrum, Helge Hesselberg, Stig Werdelin, Sigurd Lauge Pedersen
9. Malerfirmaet Nielsen & Justesen
Erling Munk Nielsen
emnprivat@hotmail.com
Peter Jacobsen, Jakob Søegaard, Michael Justesen, Søren Krasilnikoff, Martin Buch
10. John Møller Jepsen
mollerjep@yahoo.dk
Carsten Sørensen, Mats Nilsland, Mads Eyde, Ola Rimstedt, Mikael Rimstedt
11. Team Brink Plast
Jacob Røn
jacob.ron@gmail.com
Kell Krogh, Jacob Røn, Peter Fredin , Simon Jacob Hult, Simon Ekenberg
12. Peter Teisen
peter.teisen@live.dk
Peter Zeeberg, Henrik Iversen, Ulrik Zeeberg, Ib Christian Bank, Mik Kristensen

 

3. division øst

1. Christian Snabe
christian@snabe.com
Bo Brink Laursen, Christian Renhold Larsen, Simon Bremerskov Jensen, Ole Berg Kristensen, Peter Nielsen
2. Søren Holst
holst@smoerumnet.dk
Nils Wulff, Kate Reiter, Frank Paaskesen, Erik Lund, Henrik Rübner-Petersen
3. Ole Dam Mortensen
odm@webspeed.dk
Høgni Bærentsen, Karsten Vinther, Flemming Bøgh-Sørensen, John Henriksen, Peter Magnussen
4. Henrik Louis Petersen
hlp@valcon.dk
Henrik Friis, Søren Larsen, Mads Refshauge, Jesper Kalenberg, Lars Christian Høfner
5. Kim Nørgaard Nielsen
knn@nielsen.tdcadsl.dk
Troels Husted Jensen, Niels Peter Rasmussen, Peter Bjørnlund Nielsen, Kjeld Hansen, Henrik Kruse Petersen
6. Jan Jørgensen
j.j@postkasse.net
Birgitte Holm, Henrik Boysen, Morten Eriksen, Peter Kraunsøe, Søren Kraunsøe
7. Kim Bo Petersen
Substitut@outlook.dk
Jon Brodersen, Perry Sjöberg, Poul Frederiksen, Henrik Knudsen, Jesper Poulsen
8. Michael Beck
mib@beckit.dk
Claus Jensen, Andreas Plejdrup, Emil Buus Thomsen
9. Thomas Mørkeberg
tm@kaef.dk
Håkan Wallmark, Morten Bune Rasmussen, Povl Sommer, Sonny Schultz, Bente Christensen
10. Flemming Danielsen
old7old7@gmail.com
Kasper Billy Jacobsen, Nadia Bekkouche, Maria Rahelt, Tina Ege, Stense Farholt
11. Nell Rindahl
nell.rindahl@gmail.com
Niels Lund, Jørgen Sonne, Henrik Ibsen, Henrik Nissen, Nis Graulund
12. Jens Ulrik Fougt
ju@fougt.dk
Henrik Fougt, Lorenzo Zabeo, Jan Bech Knudsen, Jan Nimb, Jeppe Knappe

 

3. division vest  

1. Team BK-Nord 2
Jens M. Thomsen
jmt@stofanet.dk
Peter Bak Frigaard, Liu Zhou, Annette Bjørn Jensen, Martin Kolling Jensen, Søren Jørgensen
2. Lars Kristensen
lh@skivehs.dk
Lars Andersen, Svend-Erik Christensen, Svend Erik Eriksen, Orla Andersen
3. Svend Brassøe
svendbrassoe@gmail.com
Stener Glamann, Bjarne Hansen, Morten Heby
4. Benny Marquart
bennymarquart51@gmail.com
Keld Grann, Preben Taasti, Rikke Christiansen
5. Ole Veje
ovv@fiberpost.dk
Lars Mortensen, John Høgh, Eli Christensen, Peter Boel Nielsen, Alex Froberg
6. Kjeld Carsten Sørensen
ruthkjeld@yahoo.dk
Steen Winkler, Bo Thøgersen, Ove Sandholt
7. Henrik Kristensen
ullahenrik2622@gmail.com
Lars Underbjerg, Palle Reimann, Jens Ole Jensen
8. Team Arbejdsmiljøeksperten
Jane Norgren
norgren@hotmail.dk
Lars Søgård Hansen, Nis Rasmussen, Lars Nielsen
9. Marie Henriksen
marie@2357.dk
Torsten Rasmussen, Claus Lund, Susanne Buus Thomsen, Thomas Sønderby Sivholm, Gustav Hansen
10. Niels Foged
niels.foged@sol.dk
Lars Frost Mathiesen, Peter Westrup, Steen Abildgaard
11. Michael Mulvad
denstorebukkebruse@yahoo.dk
Thomas Svendsen, Lars Øgaard, Christian Lahrmann, Jens Grann, Nils Grove
12. Øjvind Hulgaard
hu@hulgaardadvokater.dk
Øjvind Hulgaard, Jesper Gad, Victor Todd-Moir, Søren Bune

 

Turneringsskema – 1. division 

 

8.-9. oktober 2016
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

1

7-1

8-2

9-3

10-4

11-5

12-6

2

1-8

2-9

7-3

4-11

5-12

10-6

3

9-1

2-7

3-8

12-4

5-10

6-11

 
 

19.–20. november 2016
Bord 1-3 i Aarhus, bord 4-6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

 Bord 4 

Bord 5

  Bord 6

4

1-4

5-3

6-2

7-10

11-9

12-8

5

5-1

6-4

2-3

11-7

12-10

8-9

 

 
14.–15. januar 2017
Bord 1-3 i Aarhus, bord 4-6 i
København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

6

1-6

2-5

3-4

7-12

8-11

9-10

7

1-2

3-6

4-5

7-8

9-12

10-11

8 3-1 4-2 5-6 9-7 10-8 11-12
 



4.- 5. marts 2017
Alle borde i
Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

9

4-7

5-8

6-9

1-10

2-11

3-12

10

8-4

9-5

6-7

11-1

12-2

3-10

11

4-9

7-5

8-6

1-12

10-2

11-3

 


 

 

Turneringsskema – 2. division

8.-9. oktober 2016
Bord 1-4 i Aarhus, bord 5-6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

1

3-6 4-7 5-8 1-2 9-12 10-11

2

6-4 7-5 1-8 2-3 12-10 11-9

3

6-2 7-3 8-4 5-1 11-12 9-10
 

 

 
19.–20. november 2016
Bord 1-3 i Aarhus, bord 4-6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4 

Bord 5

  Bord 6

4

1-12 2-5 3-4 6-9 7-10 8-11

5

12-2 3-1 4-5 9-7 10-8 6-11

 

14.–15. januar 2017
Bord 1-4 i Aarhus, bord 5-6 i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

6

9-5 1-10 11-3 4-2 12-6 7-8

7

9-1 10-4 2-11 5-3 7-12 8-6
8 2-9 3-10 11-5 1-4 12-8 6-7
 



4.- 5. marts 2017
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

9

7-1 10-2 12-3 4-11 5-6 8-9

10

11-1 2-7 3-8 4-9 5-12 10-6

11

1-6 8-2 9-3 4-12 5-10 11-7
 



 

Turneringsskema – 3. division øst

8.-9. oktober 2016
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

1

5-12

6-11

7-3

8-4

2-9

1-10

2

12-6

11-5

3-8

4-7

10-2

9-1

3

7-12

8-11

9-5

10-6

2-3

1-4

 

 

19.–20. november 2016
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

4

11-12

1-2

9-10

3-4

7-8

5-6

5

1-12

2-11

3-10

4-9

5-8

6-7

 

14.–15. januar 2017
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

6

5-1

6-2

7-10

8-9

3-12

4-11

7

1-6

2-5

10-8

9-7

12-4

11-3

8 12-2 11-1 10-4 9-3 8-6 7-5
 

4.- 5. marts 2017
Alle borde i København

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

9

12-8

11-7

5-10

6-9

3-1

4-2

10

12-9

10-11

7-1

8-2

4-5

6-3

11

10-12

9-11

2-7

1-8

3-5

4-6

 

 

 

 

Turneringsskema – 3. division vest

8.-9. oktober 2016
Bord 1-4 i Aarhus, bord 5-6 i Odense

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6
1 3-6 4-7 5-8 1-2 9-12 10-11
2 6-4 7-5 1-8 2-3 12-10 11-9
3 6-2 7-3 8-4 5-1 11-12 9-10

 

19.–20. november 2016
Bord 1-3 i Aarhus, bord 4-6 i Odense

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6
4 1-12 2-5 3-4 6-9 7-10 8-11
5 12-2 3-1 4-5 9-7 10-8 6-11

 

14.–15. januar 2017
Bord 1-4 i Aarhus, bord 5-6 i Odense

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6
6 9-5 1-10 11-3 4-2 12-6 7-8
7 9-1 10-4 2-11 5-3 7-12 8-6
8 2-9 3-10 11-5 1-4 12-8 6-7

 

4.- 5. marts 2017
Alle borde i Aarhus

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6
9 7-1 10-2 3-12 4-11 5-6 8-9
10 11-1 2-7 3-8 4-9 5-12 10-6
11 1-6 8-2 9-3 12-4 5-10 11-7
 

 

 

Praktiske oplysninger


Tidsskema den 19. - 20. november 2016

Lørdag

1. kamp

1. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

 

 

2. halvleg

kl.

15.30 -

18.15

Søndag

2. kamp

1. halvleg

kl.

  9.00 -

11.45

 

 

2. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

 


Tidsskema de andre tre weekender

Lørdag

1. kamp

1. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

 

 

2. halvleg

kl.

15.30 -

18.15

  2. kamp 1. halvleg kl. 19.30 - 22.15

Søndag

 

2. halvleg

kl.

  9.00 -

11.45

 

3. kamp

1. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

    2. halvleg kl. 15.30 18.15
 

 

Overnatningsgodtgørelse
Der ydes ikke overnatningsgodtgørelse.

Rejserefusion
Reglerne for rejserefusion kan ses her

 

Op- og nedrykning
1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.
2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.
De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.
3. division øst og vest:
Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division.
De to 2’ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.
De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned.
Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM samt kampen om oprykning til 2. division afvikles den 1. - 2. april 2017.

I slutspillet deltager de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division, som angivet i turneringsbestemmelserne.

Der spilles også med skærme i slutspillet.

 

 

Spillesteder

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382

2860 Søborg

Tlf.: 3929 0126

Vanggårdscentret

Paludan-Müllersvej 26

8200 Aarhus N

Tlf.: 8610 8147

Bridgehuset

Bogensevej 27

5270 Odense N