Divisionsprogram 2017-2018

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger

 

Deltagere

1. division

1. Nils Mønsted
Johan Hammelev, Camilla Bo Krefeld, Morten Stege
2. Marlene Henneberg
Jens Ove Henneberg, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen, Jens Kofoed, Henrik Caspersen
3. Team PharmaService
H. C. Graversen, Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Ferddi Brøndum
4. Steen Schou
H. C. Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Jørgen Cilleborg Hansen, Mikkel Larsen, Sejr Andreas Jensen
5. Lars Peter Damgaard
Mads Krøjgaard, Niels Krøjgaard, Lars Peter Damgaard, Jan Pedersen, Erik Brok
6. Team John Møller Jepsen
Mads Eyde
Mats Nilsland, Mads Eyde, Ola Rimstedt, Mikael Rimstedt, Mads Grove, Simon Hult
7. Knud Harries
Morten Andersen, Klaus Adamsen, Jan Nicolajsen, Dennis Koch-Palmund, Lars Nybro Munksgaard
8.Thomas Vang Larsen
Lars Lund Madsen, Rico Hemberg, Jesper Dall, Morten Lund Madsen, Lars Blakset
9. Peter Schaltz
Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Søren Christiansen, Knut Blakset, Mathias Bruun
10. Flemming Dahl
John Norris, Thomas Berg, Allan Cohen, Georg Norris, Geert Max Jørgensen
11. Peter Teisen
Peter Zeeberg, Henrik Iversen, Ulrik Zeeberg, Ib Christian Bank, Mik Kristensen
12. Kasper Konow
Michael Askgaard, Jonas Houmøller, Lauge Schäffer, Anders Hagen, Mikkel Bensby Nøhr

 

2. division

1. Team Vepidan
Morten Klug (npc)
​ 
Jes Bank, Morten Jepsen, Brian Nielsen, Flemming Madsen, Kristian Tylvad, Michael Ankersen
2. Niels Henriksen
H. K. Sørensen, Jørgen Anker Pabst, Jørgen Røhl, Trine Bilde, Tom Nørgaard
3.  Mads Krogsgaard
Jesper Buus Thomsen, Henning Kruse, Martin Juhl, Søren Gjaldbæk; Søren Rasmussen
4. Peter Hansen
Jesper Jungdal, Kjeld Winther Thomsen, Leif Winther Thomsen, Jens Rasmussen
5. Lars Mathiesen
Niels Foged, Peter Westrup, Steen Abildgaard, Carsten Raasteen
6. Preben Schmidt
Kjeld Hansen, Richardt Lisbygd, Kren Jacobsen, Signe Buus Thomsen, Bjørg Houmøller
7. Ulla Zeeberg
Lars Møller Sørensen, Martin Markvard Knudsen, Bo Bilde, Henrik Norman Hansen, Christina Klemmensen
8. Flemming Danielsen
Kasper Billy Jacobsen, Nadia Bekkouche, Maria Rahelt, Tina Ege, Stense Farholt
9. Malerfirmaet Nielsen & Justesen
Erling Munk Nielsen

Peter Jacobsen, Jakob Søegaard, Michael Justesen, Søren Krasilnikoff, Martin Buch
10. Stig Farholt
Jacob Røn, Peter Fredin, Simon Ekenberg, Nikolaj La Cour, Niels Steenstrup Zeeberg
11. Bjarke Friis
Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Anne-Sofie Houlberg, Søren Fritzbøger
12. Michael Beck
Claus Jensen, Andreas Plejdrup, Emil Buus Thomsen, Stig Werdelin, Sigurd Lauge Pedersen

 

3. division øst

1. Nell Rindahl
Niels Lund, Kristoffer Rasmussen, Henrik Ibsen, Henrik Nissen, Nis Graulund
2. Michael Mulvad
Jens Grann, Søren Bune, Victor Todd-Moir, Morten Rasmussen Bune, Håkan Wallmark
3. Flemming Bøgh-Sørensen
Høgni Bærentsen, Ole Dam Mortensen, Karsten Vinther, John Henriksen, Peter Magnussen
4. Jan Jørgensen
Birgitte Holm, Henrik Boysen, Morten Skovsted Eriksen, Peter Kraunsøe, Søren Kraunsøe
5. Kim Nørgaard Nielsen
Troels Husted Jensen, Leif Øgaard, Peter Bjørnlund Nielsen, Peter Lund, Henrik Kruse Petersen
6. Steen Jacobsen
Pia Knak Jacobsen, Jens Greisen, Mogens Bak, Michael Rübner-Petersen, Henrik Rübner-Petersen
7. Kim Bo Petersen
Perry Sjöberg, Henrik Knudsen, Jesper Poulsen, Christian Larhmann, Søren Caspersen
8. Jens Houlberg
Susanne Houlberg, Rasmus Kliev Koch, Simon Houlberg, Lars Øgaard, Søren Larsen
9. Michael Soetmann
Ingemar Andersson, Carsten Kofoed, Henrik Carstens Laursen, Jens Krusaa, Svend Erik Andersen
10. Freddy Christiansen
Lars Holgaard, Jakob Bjerrum, Helge Hesselberg, Henrik Louis Petersen, Lars Christian Høffner
11. Søren Holst
Nils Wulff, Kate Reiter, Frank Paaskesen, Erik Lund, Povl Sommer
12. Jens Ulrik Fougt
Henrik Fougt, Lorenzo Zabeo, Jan Bech Knudsen, Jan Nimb, Jeppe Knappe

 

3. division vest  

1. Marie Henriksen
Torsten Rasmussen, Claus Lund, Susanne Buus Thomsen, Thomas Sivholm, Gustav Hansen
2. Team Aabenraa Bridgecenter
Jørn Jeppesen

Udo Petersen, Dirk Willecke, Jes Sundstrøm Brabrand
3. Team InvesteringsRådgivning
Dorte Cilleborg Bilde

Michael Krogh Andersen, Peter Jepsen, Majka Cilleborg Bilde, Lars Tofte, Søren Cilleborg Bilde
4. Benny Marquart
Keld Grann, Preben Taasti, Rikke Christiansen
5. Viborg ny Bridgeklub
John Hansen

Niels Kristian Kristensen, Torben Dalsgaard-Hansen, Henning Nølke
6. Kjeld Carsten Sørensen
Claus Sørensen, Bo Thøgersen, Kim Lysholdt, Bjarne Juul Nissen, Lars Nielsen
7. Henrik Kristensen
Lars Underbjerg, Palle Reimann, Jens Ole Jensen
8. Jens Søndergaard
Svend Haaning, Bettian Kalkerup, Henning Østergård
9. Per Gaunø
Lasse Bo Krefeld, Martin Hilmer Jensen, Lars Venø Jacobsen
10. Team BK-Nord 2
Jens M. Thomsen

Peter Bak Frigaard, Liu Zhou, Annette Bjørn Jensen, Martin Kolling Jensen, Søren Jørgensen
11. Ole Veje
Eli Christensen, Peter Boel Nielsen, Albert Mylius Nielsen
12. Svend Brassøe
Stener Glamann, Bjarne Hansen, Morten Heby

 

Turneringsskema – 1. division 

7. - 8. oktober 2017
Bord 1 - 4 på Hotel OPUS Horsens og bord 5 - 6 i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

1

3 - 6 4 - 7 5 - 8 1 - 2 9 - 12 10 - 11    

2

6 - 4 7 - 5 1 - 8 2 - 3 12 - 10 11 - 9    

3

6 - 2 7 - 3 8 - 4 5 - 1 11 - 12 9 - 10    
 

 

 
18. - 19. november 2017
Bord 1 - 3 i Vangårdscentret og bord 4 - 6 i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4 

Bord 5

  Bord 6

   

4

1 - 12 2 - 5 3 - 4 6 - 9 7 - 10 8 - 11    

5

12 - 2 3 - 1 4 - 5 9 - 7 10 - 8 6 - 11    

 

13. - 14. januar 2018
Bord 1 - 4 i Vangårdscentret og bord 5 - 6 i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

6

9 - 5 1 - 10 11 - 3 4 - 2 12 - 6 7 - 8    

7

9 - 1 10 - 4 2 - 11 5 - 3 7 - 12 8 - 6    
8 2 - 9 3 - 10 11 - 5 1 - 4 12 - 8 6 - 7    
 



3. - 4. marts 2018
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

9

7 - 1 10 - 2 12 - 3 4 - 11 5 - 6 8 - 9    

10

11 - 1 2 - 7 3 - 8 4 - 9 5 - 12 10 - 6    

11

1 - 6 8 - 2 9 - 3 4 - 12 5 - 10 11 - 7    

 

 

Turneringsskema – 2. division

7. - 8. oktober 2017
Bord 1 - 4 på Hotel OPUS Horsens og bord 5 - 6 i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

1

5-1 8-2 3-10 12-4 11-7 6-9    

2

2-5 1-8 10-4 3-12 6-11 7-9    

3

5-3 8-4 1-10 12-2 11-9 6-7    
 

 

 
18. - 19. november 2017
Bord 1 - 4 i Horsens Bridgecenter og bord 5 - 6 i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4 

Bord 5

  Bord 6

   

4

4 - 11 9 - 3 6 - 2 7 - 1 5 - 12 10 - 8    

5

11 - 3 4 - 9 1 - 6 2 - 7 12 - 8 5 - 10    

 

13. - 14. januar 2018
Bord 1 - 2 i Vangårdscentret og bord 3 - 6 i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

 

 

6

1 - 4

2 - 3

7 - 12

10 - 6

8 - 9

11 - 5

 

 

7

3 - 1

4 - 2

10 - 7

12 - 6

9 - 5

8 - 11

 

 

8

1 - 2

3 - 4

7 - 8

5 - 6

9 - 12

10 - 11

 

 
 



3. - 4. marts 2018
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

9

11 - 1 2 - 9 12 - 10 5 - 8 3 - 6 4 - 7    

10

9 - 1 10 - 2 11 - 12 8 - 6 7 - 3 4 - 5    

11

1 - 12 2 - 11 9 - 10 7 - 5 3 - 8 6 - 4    
 


 

Turneringsskema – 3. division øst

7. - 8. oktober 2017
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

12 - 1

10 - 9

6 - 8 7 - 11 3 - 5 2 - 4    

2

2 - 12

9 - 11

6 - 10 8 - 1 3 - 7 5 - 4    

3

4 - 12 1 - 9 11 - 6 2 - 10 8 - 3 5 - 7    
 

 

18. - 19. november 2017
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

12 - 5

9 - 2 6 - 1 11 - 4 10 - 3 8 - 7    

5

12 - 7 9 - 4 2 - 6 1 - 5 3 - 11 8 - 10    

 

13. - 14. januar 2018
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

6

8 - 12

5 - 9 4 - 6 7 - 2 1 - 3 11 - 10    

7

10 - 12 7 - 9 6 - 5 4 - 8 3 - 2 1 - 11    
8 12 - 11 9 - 8 7 - 6 10 - 5 4 - 3 2 - 1    
 

3. - 4. marts 2018
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

3 - 12

9 - 6 11 - 2 5 - 8 10 - 1 7 - 4    

10

6 - 12 3 - 9 5 - 11 2 - 8 4 - 10 1 - 7    

11

12 - 9 6 - 3 11 - 8 5 - 2 10 - 7 4 - 1    
 

 

Turneringsskema – 3. division vest

7. - 8. oktober 2017
Alle borde på Hotel OPUS Horsens

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 9 - 5 1 - 10 11 - 3 4 - 2 12 - 6 7 - 8    
2 9 - 1 10 - 4 2 - 11 5 - 3 7 - 12 8 - 6    
3 2 - 9 3 - 10 11 - 5 1 - 4 12 - 8 6 - 7    

 

18. - 19. november 2017
Alle borde i Vangårdscentret

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 1 - 12 2 - 5 3 - 4 6 - 9 7 - 10 8 - 11    
5 12 - 2 3 - 1 4 - 5 9 - 7 10 - 8 6 - 11    

 

13. - 14. januar 2018
Bord 1 - 4 i Vangårdscentret og bord 5 - 6 i BK Nord Aalborg

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
6 3 - 6 4 - 7 5 - 8 1 - 2 9 - 12 10 - 11    
7 6 - 4 7 - 5 1 - 8 2 - 3 12 - 10 11 - 9    
8 6 - 2 7 - 3 8 - 4 5 - 1 11 - 12 9 - 10    

 

3. - 4. marts 2018
Alle borde i Vangårdscentret

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 7 - 1 10 - 2 3 - 12 4 - 11 5 - 6 8 - 9    
10 11 - 1 2 - 7 3 - 8 4 - 9 5 - 12 10 - 6    
11 1 - 6 8 - 2 9 - 3 12 - 4 5 - 10 11 - 7    
 

 

Praktiske oplysninger


Tidsskema den 18. - 19. november 2017

Lørdag

1. kamp

1. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

                                             

 

 

2. halvleg

kl.

15.30 -

18.15

           

Søndag

2. kamp

1. halvleg

kl.

  9.00 -

11.45

           

 

 

2. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

           
 


Tidsskema de andre tre weekender

Lørdag

1. kamp

1. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

           

 

 

2. halvleg

kl.

15.30 -

18.15

           
  2. kamp 1. halvleg kl. 19.30 - 22.15            

Søndag

 

2. halvleg

kl.

  9.00 -

11.45

           

 

3. kamp

1. halvleg

kl.

12.30 -

15.15

           
    2. halvleg kl. 15.30 18.15            
 

 

Overnatningsgodtgørelse

Der ydes ikke overnatningsgodtgørelse

 

Rejserefusion

Reglerne for rejserefusion kan ses her

 

Op- og nedrykning

1. division:

De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:

De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.

3. division øst og vest:

Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division.

De to 2’ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.

De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned.

Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM samt kampen om oprykning til 2. division afvikles den 7. - 8. april 2018.

Spillested: Blaksets Bridgecenter, Gladsaxevej 382, 2860 Søborg

I slutspillet deltager de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division, som angivet i turneringsbestemmelserne.

Der spilles også med skærme i slutspillet.

Program og resultater fra slutspillet

 

Spillesteder

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382
2860 Søborg
Tlf.: 3929 0126

Vanggårdscentret

Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
Tlf.: 8610 8147

Hotel OPUS

Egebjergvej 1
8700 Horsens

 

Bridgeklubben Nord

Revlingbakken 33B
9000 Aalborg

 

Horsens Bridgecenter

Absalonsgade 9
8700 Horsens