Program damehold 2017-2018

 

1. division

Nr. 4 - Hanne Borland
Nr. 8 - Pia Nielsen Jensen
Nr. 10 - Margrethe Rykov

 

 

2. division

Nr. 1 - Birgitte Engelbrechtsen
Birgitte Engelbrechtsen, Merete Kjellerup, Gitte Spanggaard, Anita Torlyn
Nr. 2 - Susanne Bonde
Anne Thule, Inger Just, Susanne Bonde, Anne Hansen
Nr. 3 - Egå Bridgeklub (Bente Dirksen)
Bente Dirksen, Gurli Bjørn Iversen, Grethe Døpping, Karin Short
Nr. 4 - Lis Svendsen
Inge Haugaard Jensen, Lise Endsgaard, Lis Svendsen, Irene Borre
Nr. 5 - Karen Hornbeck
Karen Hornbeck, Helle Velschow-Rasmussen, Lisbeth Smed, Ingrid Ledertoug
Nr. 6 - Charlotte Monberg
Charlotte Monberg, Charlotte Yde, Ulla Korre Petersen, Dorte Ahlefeldt-Laurvig
Nr. 7 - Jane Nielsen
Jane Nielsen, Anne Petersen, Ruth Larsen, Hanne Nielsen
Nr. 8 - Thea Lauridsen
Jette Aabro, Birgit Toft, Thea Lauridsen, Vera Petersen
Nr. 9 - Bodil Haag
Bodil Haag, Bodil Würtz, Birthe Kinnunen, Birthe Hansen
Nr. 10 - Karin Bech
Lis Winther Funch, Franziska Rothenborg, Karin Bech, Hanne Münter
Nr. 11 - Jytte Dahl
Helle W. Thrane, Tine Lind, Christa Susanne Madsen, Karen Sørensen, Jytte Dahl, Mette Koefoed
Nr. 12 - Ballerup BC (Anni Birgitte Møller)
Sandy Sambleben, Lene Schmidt Müller, Anni Birgitte Møller, Lisbeth Hvolby

 

Turneringsskema

1. DIVISION 

Alle mod alle - 9 kampe à 40 spil.
 
25. - 26. november 2017
Bord 1-2 i Aarhus, bord 3-5 i Køge.
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 1
1-2 3-4 5-8 6-9 7-10
2
3-1 4-2 5-10 8-6 9-7
3
1-4 2-3 9-5 10-6 7-8
 
 
27. - 28. januar 2018
Bord 1-2 i Køge, bord 3-5 i Aarhus.
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
4 5-6 4-7 1-8 2-9 3-10
5 7-5 6-4 1-10 8-2 9-3
6 4-5 6-7 9-1 10-2 3-8
 

17. - 18. marts 2018
Alle borde i Køge.
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
7 8-9 10-4 5-1 6-2 7-3
8 10-8 4-9 5-3 1-6 2-7
9 8-4 9-10 2-5 3-6 7-1

 

_________________________________________________________________________________________

2. DIVISION 

Alle mod alle - 11 kampe à 28 spil.
 
25. - 26. november 2017
Bord 1-3 i Aarhus, bord 4-6 i Køge.
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6
1
1-6 2-5 3-4 7-10 12-8 11-9
2
1-2 3-6 4-5 9-10 8-11 7-12
3
3-1 4-2 5-6 10-11 9-12 7-8
4
1-4 5-3 6-2 12-10 11-7 8-9
 
 
27. - 28. januar 2018
Bord 1-3 i Aarhus, bord 4-6 i Køge.
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6
5 9-1 8-2 7-3 10-4 5-12 6-11
6 7-1 3-8 2-9 5-10 6-4 11-12
7 1-8 9-7 2-3 10-6 11-5 12-4
 

17. - 18. marts 2018
Alle borde i Køge.
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6
8 1-10 12-2 11-3 4-7 9-5 8-6
9 11-1 10-2 3-12 8-4 7-5 6-9
10 1-12 2-11 3-10 4-9 5-8 6-7
11 5-1 2-7 9-3 4-11 10-8 12-6

 

____________________________________________________________________________________

Praktiske oplysninger

Tidsskema 1. division
 

Lørdag:
1. kamp         1. halvleg kl. 13.00 – 15.30
                       2. halvleg kl. 15.45 – 18.15
2. kamp         1. halvleg kl. 19.05 – 21.35
 
Søndag: 
                       2. halvleg kl. 09.30– 12.00
3. kamp         1. halvleg kl. 12.45 – 15.15
                       2. halvleg kl. 15.30 – 18.00


Tidsskema 2. division

Lørdag:
1. kamp        1. halvleg kl. 13.00 – 14.40
                      2. halvleg kl. 14.50 – 16.30
2. kamp        1. halvleg kl. 16.40 – 18.20
                      2. halvleg kl. 19.05 – 20.45
 

Søndag: 
3. kamp        1. halvleg kl. 09.30 – 11.10
                      2. halvleg kl. 11.20 – 13.00
4. kamp        1. halvleg kl. 13.45 – 15.25
                      2. halvleg kl. 15.55 – 17.15

Søndag den 28. januar 2018 spiller 2. division kun til kl. 13.00.


Op- og nedrykning

1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.
 

2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

 

Spillesteder

Aarhus   Køge
Fortegården
Femmøllervej 10
8240 Risskov
Tlf. 8617 8144
  Østsjællands Bridgecenter
Tigervej 12-14
4600 Køge
Tlf. 5665 8054

 

Mesterpoint

1. division:

  • For vunden kamp modtager vinderholdet 5 guldpoint.
  • Ved uafgjort kamp modtager begge hold 2½ guldpoint.
  • Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 7, nr. 2: 5, nr. 3: 3.

 

2. division:

  • For vunden kamp modtager vinderholdet 2,1 guldpoint.
  • Ved uafgjort kamp modtager begge hold 1,05 guldpoint.
  • Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 2, nr. 2: 1.