Divisionsprogram 2018-19

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger


Deltagere

1. division

1. Kasper Konow
Michael Askgaard, Jonas Houmøller, Lauge Schäffer, Anders Hagen, Mikkel Bensby Nøhr
2. Reinholdt Bridge & Travel 
Mads Eyde, Mats Nilsland, Mikael Rimstedt, Ola Rimstedt, Freddi Brøndum, Jacob Rønn
3. Bjarke Friis
Søren Fritzbøger, Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Anne-Sofie Houlberg
4. Knud Harries
knud@danskstillads.dk
Morten Andersen, Klaus Adamsen, Jan Sejr Nicolajsen, Dennis Koch-Palmund, Lars Nybro Munksgaard
5. Flemming Dahl
flemming.dahl@live.dk
Thomas Berg, John Vermehren Norris, Allan Cohen, Christian Lahrmann, Thomas Andersson 
6. Peter Schaltz
dope@schaltz.info
Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Søren Christiansen, Knut Blakset, Mathias Bruun
7. Niels Henriksen 
Hans Kristian Sørensen, Jørgen Anker Pabst, Jørgen Røhl, Trine Bilde, Tom Nørgaard 
8. Marlene Henneberg
makir@danskebank.dk​
Jens Ove Henneberg, Signe Buus Thomsen, Bjørg Houmøller, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen 
9Nils Mønsted
nm@dsb.dk
Johan Hammelev, Camilla Bo Krefeld, Morten Stege
10. Lars Peter Damgaard
1430rkc@gmail.com
Jan Pedersen, Mads Krøjgaard, Niels Krøjgaard, Andreas Plejdrup, Emil Buus Thomsen
11. Steen Schou
steen@hyrde27.dk
Jørgen Cilleborg Hansen, Knud-Aage Boesgaard, H. C. Nielsen, Mikkel Larsen, Sejr Andreas Jensen
12. Team PharmaService
hc@pharmaservice.dk
H. C. Graversen, Henrik Caspersen, Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Lars Blakset 

 

2. division

1. Peter Teisen 
peter.teisen@live.dk
Peter Zeeberg, Ib Christian Bank, Mads Grove, Henrik Normann Hansen, Ulrik Zeeberg
2. Lars Mathiesen
lars@frostmanagement.dk
Carsten Raasten, Henrik Parl, Peter Westrup, Steen Abildgaard
3. Michael Beck
mib@beckit.dk
Claus Jensen, Henrik Louis Petersen, Lars Christian Høffner
4. Jan Jørgensen
j.j@postkasse.net
Anders Møller Jensen, Birgitte Holm, Morten Skovsted Eriksen, Peter Rahbek Kraunsøe, Søren Kraunsøe
5. Morten Lund Madsen 
mlm@sampension.dk
Jesper Buus-Thomsen, Lars Lund Madsen, Rico Hemberg
6. Malerfirmaet Nielsen & Justesen
Erling Munk Nielsen 
emnprivat@hotmail.com
Peter Jacobsen, Jakob Søegaard, Michael Justesen, Søren Krasilnikoff, Martin Buch
7. Karsten Vinther
karstenvinther@gmail.com
Ole Dam Mortensen, Flemming Bøgh-Sørensen, Høgni Bærentsen, John Henriksen, Peter Magnussen 
8. Ulla Zeeberg
ulla.zeeberg@live.dk
Bo Lønberg Bilde, Martin Markvard Knudsen, Lars Møller Sørensen, Christina Klemmensen, Simon Houlberg 
9. Mads Krogsgaard
madskrogsgaard@gmail.com
Henning Kruse, Martin Juhl, Søren Gjaldbæk, Anita Buus Thomsen, Søren Rasmussen
10. Peter B Hansen
peha@dkcompany.com
Jesper Jungdal, Leif Winther Thomsen, Jens Rasmussen
11. Team Investeringsrådgivning
Dorte Cilleborg Bilde dorte@ballebo-sprogservice.dk
Dorte Cilleborg Bilde, Michael Krogh Andersen, Lars Tofte, Peter Jepsen, Søren Cilleborg Bilde, Majka Cilleborg Bilde
12. Team Vepidan
Morten Klug postbudet@hotmail.com
Morten Klug, Kristian Tylvad, Morten Jepsen, Flemming Madsen 

 

3. division øst

1. Freddy Christiansen
fch@space.dtu.dk
Lars Holgaard, Jakob Bjerrum, Helge Hesselberg
2. Kim Nørgaard 
knn348@gmail.com
Troels Husted Jensen, Leif Øgaard, Peter Bjørnlund Nielsen, Ole Berg Kristensen, Peter Nielsen
3. Steen Jacobsen 
lspjacobsen@mail.tele.dk
Henrik Carstens Laursen, Henrik Rübner-Petersen, Michael Rübner-Petersen, Jens Greisen, Kim Jonassen 
4. Thomas Mørkeberg
tm@kaef.dk
Sonny Schultz, Karsten Hansen-Nord, Eddie Nielsen, Mads Refshauge, Jesper Kalenberg
5. Michael Mulvad
denstorebukkebruse@yahoo.dk
Jens Grann, Sophie Bune, Søren Bune, Morten Rasmussen Bune, Victor Todd-Moir
6. Flemming Danielsen
old7old7@gmail.com
Tina Ege, Stense Farholt, Henrik Frydenlund Rosthøj, Kasper Billy Jacobsen, Nadia Bekkouche 
7. Poul Larsen 
pogslarsen@gmail.com
Flemming Haag, Michael Hvass Miller, Paw Algran, Ole Raulund, Kell Kroug
8. Preben Schmidt
prebenvm@hotmail.com
Kjeld Hansen, Richard Lisbygd, Kren Jacobsen, Henrik Kruse Petersen, Sigurd Lauge Pedersen
9. Jan Laursen 
janlau@webspeed.dk
Georg Wibroe, Anja Serritzlew, Peter Byrgesen 
10. Søren Holst
holst@smoerumnet.dk
Nils Wulff, Kate Reiter, Frank Paaskesen, Erik Lund, Povl Sommer
11. Plan B Bridgeklub
Niels Steenstrup Zeeberg mail@spilbridge.dk
Niels Steenstrup Zeeberg, Nikolaj La Cour, Bo Petersen, Erik Udsen, Jens Toft, Anette Vainer
12. Kim Bo Petersen
christian@snabe.com
Christian Snabe, Bo Brink Laursen, Jesper Poulsen, Perry Sjöberg, Henrik Knudsen 

 

 

3. division vest  

1. Svend Brassøe
svendbrassoe@gmail.com
Stener Glamann, Brian Nielsen, Martin Hilmer Jensen 
2. Nell Rindahl
nell.rindahl@gmail.com
Niels Lund, Kristoffer Rasmussen, Henrik Ibsen, Henrik Nissen, Nis Graulund
3. Claus Tegtmeier
ctegtmeier27@gmail.com
Anders Mølvig, Michael Tøffner-Pedersen, Niels Christian Hammelev
4Kjeld Carsten Sørensen
ruthkjeld@yahoo.dk 
Claus Sørensen, Bo Thøgersen, Kim Lysholdt, Steen Winkler, Carsten Sørensen
5. Øjvind Hulgaard
hu@hulgaardadvokater.dk
Jesper Gad, Lida Hulgaard, Frederik Mørk
6. Benny Marquart
bennymarquart51@gmail.com
Jens Kofoed, Rikke Christiansen, Preben Taasti, Keld Grann, Johanne Bilde Kofoed
7. Georg Aatorp
aatorp@mail.dk
Svend Larsen, Mogens Birkebæk, Anders Hanberg Sørensen, Per Ebdrup, Ole Elmegaard Mortensen
8. Henrik Kristensen
ullahenrik2622@gmail.com
Lars Underbjerg, Palle Reimann, Jens Ole Jensen
9. Jens Søndergaard
jenssoendergaard1965@hotmail.com
Svend Haaning, Jørgen Priess, Vagn Søndergaard, Per Nielsen, Hans Jørn Rasmussen
10. Viborg Ny Bridgeklub
John Hansen 
john@jh-viborg.dk
Niels Kristian Kristensen, Torben Dalsgaard-Hansen, Henning Nølke
11. Jens M. Thomsen
jmt@stofanet.dk
Poul Clemmensen, Peter Frigaard, Zhou Liu, Martin Kolling Jensen
12. Marie Henriksen
marie@2357.dk
Torsten Rasmussen, Claus Lund, Susanne Buus Thomsen, Thomas Sivholm, Gustav Hansen
 

 

Turneringsskema – 1. division 

17. - 18. november 2018
Alle borde i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

1

7 - 1 8 - 2 9 - 3 10 - 4 11 - 5 12 - 6    

2

1 - 8  2 - 9 7 - 3 4 - 11 5 - 12 10 - 6    
3 9 - 1 2 - 7 3 - 8 12 - 4 5 - 10 6 - 11    
 

 
12. - 13. januar 2019
Bord 1 - 3 i Blakset og bord 4 - 6 i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4 

Bord 5

  Bord 6

   

4

1 - 4 5 - 3 6 - 2 7 - 10 11 -9 12 - 8    

5

5 - 1 6 - 4 2 - 3 11 - 7 12 - 10 8 - 9    
6 1 - 6 2 - 5 3 - 4 7 - 12 8 - 11 9 - 10    

 

2. - 3. marts 2019
Bord 1 - 3 i Blakset og bord 4 - 6 i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

7

1 - 2 3 - 6 4 - 5 7 - 8 9 - 12

10 - 11

   

8

3 - 1 4 - 2 5 - 6 9 - 7 10 - 8 11 - 12    


6. - 7. april 2019
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

9

1 - 10 2 - 11 3 - 12 4 - 7 5 - 8 6 - 9    

10

11 - 1 12 - 2 3 - 10 8 - 4 9 - 5 6 - 7    

11

1 - 12 10 - 2 11 - 3 4 - 9 7 - 5 8 - 6    

 

 

Turneringsskema – 2. division

17. - 18. november 2018
Bord 1 - 4 i Blakset og bord 5 - 6 i Aalborg

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

1

1 - 8 2 - 5 3 - 6 4 - 7 9 - 10 11 - 12    

2

5 - 1 6 - 2 7 - 3 8 - 4 11 - 9 12 - 10    
3 1 - 6 2 - 7 3 - 8 4 - 5 9 - 12 10 - 11    
 

 
12. - 13. januar 2019
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Odense

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4 

Bord 5

  Bord 6

   

4

1 - 2 3 - 4 5 - 10 6 - 11 7 - 12 8 - 9    

5

3 - 1 4 - 2 11 - 5 12 - 6 9 - 7 10 - 8    
6 1 - 4 2 - 3 5 - 12 6 - 9 7 - 10 8 - 11    

 

2. - 3. marts 2019
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aarhus

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

7

5 - 6 7 - 8 1 - 10 2 - 11 3 - 12

4 - 9

   

8

7 - 5 8 - 6 11 - 1 12 - 2 9 - 3 10 - 4    


6. - 7. april 2019
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

 Bord 5

  Bord 6

   

9

5 - 8 6 - 7 1 - 12 2 - 9 3 - 10 4 - 11    

10

7 - 1 8 - 2 9 - 5 10 - 6 11 - 3 12 - 4    

11

5 - 3 6 - 4 11 - 7 12 - 8 9 - 1 10 - 2    
 


 

Turneringsskema – 3. division øst

17. - 18. november 2018
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

1 - 2

3 - 4

5 - 6 7 - 8 9 - 10 11 - 12    

2

1 - 4 

2 - 5

3 - 6 7 - 10 8 - 11 9 - 12    
3 11 - 1 2 - 7 3 - 8 12 - 4 5 - 10 6 - 9    
 

12. - 13. januar 2019
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

9 - 1

12 - 2 5 - 8 3 - 10 6 - 4 11 - 7    

5

1 - 8 2 - 3 9 - 5 7 - 12 10 - 4 6 - 11    
6 1 - 12 8 - 2 9 - 3 10 - 11 6 - 7 4 - 5    

 

2. - 3. marts 2019
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

7

1 - 6

10 - 2 11 - 3 5 - 12 4 - 7 8 - 9    

8

1 - 10 6 - 2 11 - 5 3 - 12 8 - 4 9 - 7    
 

6. - 7. april 2019
Alle borde i Blakset

Runde

  Bord 1

  Bord 2

  Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

9

3 - 1

7 - 5 4 - 2 11 - 9 8 - 6

12 - 10

   

10

5 - 1 7 - 3 2 - 9 4 - 11 10 - 6 12 - 8    

11

7 - 1  5 - 3 2 - 11 4 - 9 12 - 6 10 - 8    
 

 

Turneringsskema – 3. division vest

17. - 18. november 2018
Bord 1 - 4 i Aalborg og bord 5 -  6 i Aarhus

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 1 - 2 8 - 9 11 - 3 12 - 10 4 - 5 6 - 7    
2 1 - 8 10 - 2 11 - 12 9 - 3 6 - 4 7 - 5    
3 9 - 1 12 - 8 3 - 10 2 - 11 4 - 7 5 - 6    

 

12. - 13. januar 2019
Bord 1 - 4 i Aarhus og bord 5 - 6 i Odense 

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 7 - 8 1 - 4 9 - 10 6 - 11 2 - 3 5 - 12    
5 10 - 8 1 - 6 11 - 7 4 - 9 2 - 5 3 - 12    
6 8 - 11 10 - 4 7 - 1 6 - 9 12 - 2 5 - 3    

 

2. - 3. marts 2019
Alle borde i Aalborg

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 3 - 1 4 - 2 5 - 8 12 - 6 7 - 10 11 - 9    
8 5 - 1 8 - 6 10 - 11 7 - 3 2 - 9 12 - 4    

 

6. - 7. april 2019
Alle borde i Aarhus

Runde Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 1 - 10 3 - 8 9 - 5 4 - 11 6 - 2 7 - 12    
10 11 - 1 9 - 12 5 - 10 3 - 6 8 - 4  2 - 7    
11 1 - 12 11 - 5 10 - 6 3 - 4 8 - 2 9 - 7    
 

 

Praktiske oplysninger


Tidsskema den 2. - 3. marts 2019

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.15                            
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.15  
Søndag 2. kamp 1. halvleg kl.   9.00 - 11.45                                                    
    2. halvleg kl. 12.30 - 15.15                                                   

 


Tidsskema de andre tre weekender

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.15                                                     
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.15  
  2. kamp 1. halvleg kl. 19.30 - 22.15  
Søndag   2. halvleg kl.   9.00 - 11.45  
  3. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.15  
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.15  

 

Overnatningsgodtgørelse

Der ydes ikke overnatningsgodtgørelse.

 

Rejserefusion

Reglerne for rejserefusion kan ses her.

 

Op- og nedrykning

1. division:

De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:

De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.

3. division øst og vest:

Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division.

De to 2’ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.

De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned.

Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM samt kampen om oprykning til 2. division afvikles den 27. - 28. april 2019.

Spillested: Ikke afgjort endnu

I slutspillet deltager de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division, som angivet i turneringsbestemmelserne.

Der spilles også med skærme i slutspillet.

 

Spillesteder:

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382
2860 Søborg
T: 3929 0126

Bridgehuset, Odense

Bogensevej 27
5270 Odense N
T: 2393 4599 

Vanggårdscentret

Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
T: 8610 8147

Aalborg Bridgehus

Revlingbakken 33B
9000 Aalborg
T: 5162 4595