Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Divisionsprogram 2019-20

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger


 

Deltagere

1. division

1. Mads Eyde
madseyde@hotmail.com
Jacob Røn, Freddi Brøndum, Simon Jacob Hult, Mats Nilsland, Thomas Vang Larsen
2. Team PharmaService
H.C. Graversen
hc@pharmaservice.dk
Henrik Caspersen, Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Søren Bune
3. Kasper Konow
kasperkonow@icloud.com
Jonas Houmøller, Anders Hagen, Michael Askgaard, Mikkel Bensby Nøhr, Lars Lund Madsen
4. Peter Schaltz
dope@schaltz.info
Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Søren Christiansen, Lars Blakset, Mathias Bruun
5. Steen Schou
steen@hyrde27.dk
Jørgen Cilleborg Hansen, Knud-Aage Boesgaard, H.C. Nielsen, Mikkel Larsen, Sejr Andreas Jensen
6. Nils Mønsted
nm@dsb.dk
Johan Hammelev, Camilla Bo Krefeld, Morten Stege
7. Knud Harries
knud@danskstillads.dk
Morten Andersen, Klaus Adamsen, Jan Sejr Nicolajsen, Dennis Koch-Palmund, Lars Nybro Munksgaard
8. Flemming Dahl
flemming.dahl@live.dk
Thomas Berg, John Vermehren Norris, Christian Lahrmann, Andreas Marquardsen, Andreas Plejdrup
9. Team Dancon
Henning Østergaard
tinisboy@hotmail.com
Jan Pedersen, Mads Krøjgaard, Niels Krøjgaard, Gregers Bjarnason, Peter Fredin
10. Bjarke Friis
bjarkefriis@msn.com
Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Anne-Sofie Houlberg, Flemming Poulsen
11. Morten Lund Madsen 
mlm@sampension.dk
Jesper Buus-Thomsen, Rico Hemberg, Signe Buus Thomsen, Mik Kristensen, Peter Jepsen
12. Peter Teisen 
peter.teisen@live.dk
Peter Zeeberg, Ib Christian Bank, Mads Grove, Henrik Normann Hansen, Ulrik Zeeberg

 


2. division

1. Marlene Henneberg
makir@danskebank.dk
Jens Ove Henneberg, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen 
2. Niels Henriksen 
nilbirhenriksen@hotmail.com
Hans Kristian Sørensen, Trine Bilde, Tom Nørgaard, Søren Caspersen, Emil Buus Thomsen 
3. Malerfirmaet Nielsen & Justesen
Erling Munk Nielsen
emnprivat@hotmail.com
Peter Jacobsen, Jakob Søegaard, Michael Justesen, Søren Krasilnikoff, Martin Buch
4. Karsten Vinther
karstenvinther@gmail.com
Ole Dam Mortensen, Flemming Bøgh-Sørensen, Høgni Bærentsen, John Henriksen, Peter Magnussen 
5. Team Vepidan
Morten Klug
postbudet@hotmail.com
Kristian Tylvad, Morten Jepsen, Martin Kolling Jensen, Poul Clemmensen 
6. Lars Mathiesen
lars@frostmanagement.dk
Carsten Raasten, Peter Westrup, Steen Abildgaard
7. Peter B. Hansen
peha@dkcompany.com
Jesper Jungdal, Leif W. Thomsen, Jens Rasmussen
8. Mads Krogsgaard
madskrogsgaard@gmail.com
Martin Juhl, Søren Gjaldbæk, Søren Rasmussen, Thomas Egedgaard, Tommy Kristensen
9. Lars Møller Sørensen
qwezaq@gmail.com 
Bo Lønberg Bilde, Martin Markvard Knudsen, Simon Houlberg, Kim Bensby, Lars Pedro Villinger
10. Flemming Danielsen
old7old7@gmail.com
Tina Ege, Stense Farholt, Henrik Frydenlund Rosthøj, Kasper Billy Jacobsen, Nadia Bekkouche 
11. Henrik Kristensen
ullahenrik2622@gmail.com
Lars Underbjerg, Palle Reimann, Jens Ole Jensen
12. Thomas Mørkeberg
tm@kaef.dk
Sonny Schultz, Mads Refshauge, Jesper Kalenberg, Frank Paaskesen, Povl Sommer


 

3. division øst

1. Jan Jørgensen
j.j@postkasse.net
Anders Møller Jensen, Birgitte Holm, Morten Skovsted Eriksen, Peter Rahbek Kraunsøe, Søren Kraunsøe
2. Michael Beck
mib@beckit.dk
Claus M. Jensen, Richardt Lisbygd, Kren Jacobsen
3. Preben Schmidt
prebenvm@hotmail.com
Kjeld Hansen, Henrik Kruse Petersen, Sigurd Lauge Pedersen, Fredrik Jarlvik, Tatyana Trendafilova
4. Søren Holst
holst@smoerumnet.dk
Nils Wulff, Kate Reiter, Simon Ortmann, Daniel Bang-Ortmann, Helge Hesselberg
5. Michael Mulvad
denstorebukkebruse@yahoo.dk
Jens Grann, Sophie Bune, Morten Rasmussen Bune
6. Kim Nørgaard 
knn348@gmail.com
Troels Husted Jensen, Leif Øgaard, Peter Bjørnlund Nielsen, Ole Berg Kristensen, Peter Nielsen
7. Kim Bo Petersen
christian@snabe.com
Christian Snabe, Bo Brink Laursen, Jesper Poulsen, Perry Sjöberg, Birger Jonasen 
8. Poul Larsen
pogslarsen@gmail.com
Michael Hvass Miller, Paw Algran, Ole Raulund, Kell Krogh, Eivind Sveinbjørnsson
9. Steen Jacobsen 
lspjacobsen@mail.tele.dk
Henrik Carstens Laursen, Henrik Rübner-Petersen, Michael Rübner-Petersen, Kim Jonassen, Lars Fugl
10. Steffen Yding
sya@pharmacosmos.com
Henning Kokborg, Johan Bayer, Henrik Emdahl Sørensen, Freddy Christiansen, Lars Holgaard
11. Erik Wied
erik.wied@gmail.com
Karsten Nissen Pedersen, Frederik Bjerregaard, Mads Berg, Knut Blakset, Stig Meno Farholt
12. Jens Astrup
Jensastrup2000@yahoo.dk 
Lars Ejskjær, Pim Bussink, Mikael Velschow-Rasmussen, Rasmus Kleiv Koch, Bjørg Houmøller


 

3. division vest  

1. Team Investeringsrådgivning
Dorte Cilleborg Bilde
dorte@ballebo.dk
Michael Krogh Andersen, Lars Tofte, Søren Cilleborg Bilde, Majka Cilleborg Bilde, Jan Rolf-Larsen
2. Kjeld Carsten Sørensen
ruthkjeld@yahoo.dk 
Claus Sørensen, Bo Thøgersen, Kim Lysholdt, Lars Nielsen, Bjarne Juul Nissen
3. John Høgh
john.hogh@icloud.com
Niels Kristian Kristensen, Ole Vøgg Veje, John Hansen, Eli Christensen, Peter Boel Nielsen
4. Øjvind Hulgaard
hu@hulgaardadvokater.dk
Jesper Gad, Lida Hulgaard, Frederik Mørk, Anders Hanberg Sørensen, Jesper Bechsgaard
5. Svend Brassøe
svendbrassoe@gmail.com
Stener Glamann, Brian Nielsen, Michael Ankersen
6. Marie Henriksen
ertbjerg@gmail.com
Torsten Rasmussen, Claus Lund, Susanne Buus Thomsen
7. Nell Rindahl
nell.rindahl@gmail.com
Niels Lund, Henrik Ibsen, Henrik Nissen
8. Benny Marquart
bennymarquart51@gmail.com
Jens Kofoed, Preben Taasti, Johanne Bilde Kofoed, Jørgen Anker Pabst, Lars Peter Damgaard
9. Jens M. Thomsen
jmt@stofanet.dk
Peter Frigaard, Zhou Liu, Jes Bank, Annette Bjørn Jensen, Henning Gerner Mikkelsen
10. Aabenraa Bridgecenter
Jørn Jeppesen
skovbakken71@gmail.com
Jes Sundstrøm Brabrand, Dirk Willecke, Udo Thomsen Petersen
11. Varde Bridgeklub
Jørgen Madsen
njm.mail@bbsyd.dk
Claus Bødskov, Erik Fjord Pedersen, Børge Larsen
12.  Team ArbejdsmiljøEksperten
Jane Norgren
norgren@hotmail.dk
Jesper Kragh, Nis Rasmussen, Lars Søgård Hansen

 

 

Turneringsskema – 1. division 

5. - 6. oktober 2019
Kamp 1 - 4 i Blakset og kamp 5 - 6 i Aarhus

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
1 7 - 11 10 - 3 4 - 8 12 - 1 9 - 2 6 - 5    
2 10 - 7 3 - 11 8 - 12 4 - 1 2 - 6 5 - 9    
 

16. - 17. november 2019
Kamp 1 - 2 i Blakset og kamp 3 - 6 i Aarhus

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
3 3 - 7 8 - 1 2 - 10 5 - 11 6 - 12 9 - 4    
4 8 - 7 1 - 3 11 - 2 12 - 5 4 - 6 10 - 9    
5 1 - 7 8 - 3 2 - 12 5 - 4 6 - 10 9 - 11    

 

11. - 12. januar 2020
Kamp 1 - 2 i Blakset og kamp 3 - 6 i Aarhus

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
6 11 - 10 4 - 12 7 - 2 3 - 5 6 - 8 1 - 9    
7 4 - 10 12 - 11 2 - 8 1 - 5 7 - 6 3 - 9    
8 10 - 12 11 - 4 3 - 2 8 - 5 6 - 1 7 - 9    

 
7.-8. marts 2020
Alle kampe i Blakset​

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
9 5 - 2 9 - 6 7 - 4 12 - 3 11 - 8 10 - 1    
10 2 - 4 5 - 7 6 - 3 12 - 9 8 - 10 1 - 11    
11 2 - 1 10 - 5 11 - 6 9 - 8 12 - 7 4 - 3    

 

 

Turneringsskema – 2. division

5. - 6. oktober 2019
Kamp 1 - 3 i Blakset og kamp 4 - 6 i Aarhus

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
1 3 - 9 6 - 10 4 - 12 1 - 7 8 - 5 11 - 2    
2 10 - 3 12 - 9 4 - 6 8 - 1 7 - 11 5 - 2    

 

16. - 17. november 2019
Kamp 1 - 3 i Blakset og kamp 4 - 6 i Aarhus

Runde

Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
3 12 - 3 4 - 10 9 - 6 1 - 11 2 - 8 5 - 7    
4 4 - 3 6 - 12 10 - 9 2 - 1 5 - 11 8 - 7    
5 6 - 3 9 - 4 10 - 12 1 - 5 7 - 2 11 - 8    

 

11. - 12. januar 2020
Alle kampe i Odense

Runde

Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
6 1 - 3 2 - 4 6 - 5 7 - 9 8 - 10 12 - 11    
7 3 - 2 5 - 4 6 - 1 9 - 8 11 - 10 12 - 7    
8 3 - 5 4 - 1 2 - 6 9 - 11 10 - 7 8 - 12    

 

7. - 8. marts 2020
Alle kampe i Blakset

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
9 1 - 9 2 - 10 12 - 5 3 - 7 4 - 8 11 - 6    
10 9 - 2 10 - 5 12 - 1 8 - 3 11 - 4 7 - 6    
11 5 - 9 10 - 1 2 - 12 3 - 11 7 - 4 6 - 8    

 

 

Turneringsskema – 3. division øst

5. - 6. oktober 2019
Alle kampe i Blakset

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
1 3 - 9 6 - 10 4 - 12 1 - 7 8 - 5 11 - 2    
2 10 - 3 12 - 9 4 - 6 8 - 1 7 - 11 5 - 2    

 

16. - 17. november 2019
Alle kampe i Blakset

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
3 12 - 3 4 - 10 9 - 6 1 - 11 2 - 8 5 - 7    
4 4 - 3 6 - 12 10 - 9 2 - 1 5 - 11 8 - 7    
5 6 - 3 9 - 4 10 - 12 1 - 5 7 - 2 11 – 8    

 

11. - 12. januar 2020
Alle kampe i Blakset

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
6 1 - 3 2 - 4 6 - 5 7 - 9 8 - 10 12 - 11    
7 3 - 2 5 - 4 6 - 1 9 - 8 11 - 10 12 - 7    
8 3 - 5 4 - 1 2 - 6 9 - 11 10 - 7 8 - 12    

 

7. - 8. marts 2020
Alle kampe i Blakset

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
9 1 - 9 2 - 10 12 - 5 3 - 7 4 - 8 11 - 6    
10 9 - 2 10 - 5 12 - 1 8 - 3 11 - 4 7 - 6    
11 5 - 9 10 - 1 2 - 12 3 - 11 7 - 4 6 - 8    

 

 

Turneringsskema – 3. division vest

5. - 6. oktober 2019
Kamp 1 - 3 i Aarhus og kamp 4 - 6 i Odense

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
1 1 - 5 4 - 8 3 - 9 2 - 10 7 - 11 6 - 12    
2 8 - 1 5 - 9 4 - 3 11 - 2 10 - 12 7 - 6    

 

16. - 17. november 2019
Alle kampe i Herning 

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
3 2 - 1 6 - 3 7 - 4 10 - 5 11 - 8 12 - 9    
4 6 - 1 3 - 7 2 - 4 5 - 11 8 - 12 10 - 9    
5 1 - 7 3 - 2 4 - 6 12 - 5 8 - 10 9 - 11    

 

11. - 12. januar 2020
Kamp 1 - 3 i Aarhus og kamp 4 - 6 i Odense

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
6 1 - 9 8 - 3 5 - 4 2 - 12 11 - 6 10 - 7    
7 1 - 3 9 - 4 8 - 5 2 - 6 12 - 7 11 - 10    
8 4 - 1 3 - 5 9 - 8 7 - 2 6 - 10 12 - 11    

 

7. - 8. marts 2020
Alle kampe i Aarhus

Runde

 Kamp 1

Kamp 2 Kamp 3 Kamp 4 Kamp 5 Kamp 6    
9 5 - 2 6 - 8 7 - 9 10 - 1 3 - 11 4 - 12    
10 6 - 5 8 - 7 9 - 2 1 - 11 12 - 3 4 - 10    
11 5 - 7 2 - 8 9 - 6 12 - 1 10 - 3 11 - 4    

 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema den 5. - 6. oktober 2019

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.15                            
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.15  
Søndag 2. kamp 1. halvleg kl.  09.00 - 11.45                                                    
    2. halvleg kl. 12.30 - 15.15                                                   


Tidsskema de øvrige weekender

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.15                                                     
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.15  
  2. kamp 1. halvleg kl. 19.30 - 22.15  
Søndag   2. halvleg kl.  09.00 - 11.45  
  3. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.15  
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.15  

 

Overnatningsgodtgørelse

Der ydes ikke overnatningsgodtgørelse.

 

Rejserefusion

Reglerne for rejserefusion kan ses her.

 

Op- og nedrykning

1. division:

De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:

De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.

3. division øst og vest:

Vinderen af hver række rykker op i 2. division.

De to 2’ere spiller i forbindelse med slutspillet en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.

De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to rækker rykker ned.

Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning til 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM samt kampen om oprykning til 2. division afvikles den 18.-19. april 2020.

Spillested: Ikke afgjort endnu

I slutspillet deltager de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division som angivet i turneringsbestemmelserne.

Der spilles med skærme i slutspillet.

 

Spillesteder:

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382
2860 Søborg
Telefon: 39 29 01 26

Bridgehuset, Odense

Bogensevej 27
5270 Odense N
Telefon: 66 18 31 33

Vanggårdscentret

Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
Telefon: 93 89 14 30

Herning Bridgeklub

Neksøvej 5
7400 Herning
Telefon: 93 94 43 16