Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst
22. december 2021

Dynamitten springer hver aften

 

Danmarks Bridgeforbund arrangerer Danish Dynamite-turneringer hver aften kl. 20 på BBO - indtil videre hele januar. Mandag, onsdag og lørdag spilles med par-opgørelse, de øvrige dage med imp-beregning.

Alle uanset spillestyrke er velkomne i DBf's BBO-turneringer. Prisen er 1,25 BBO-dollars (cirka 8 kroner) pr. spiller. Du kan se, hvordan du indbetaler penge på BBO herOBS. Vi anbefaler at indbetale penge via BBO's webside og ikke via appen, da dollarkursen er mest fordelagtig via websiden. Medlemmer af DBf har mulighed for at vinde danske bronzepoint i Danish Dynamite-turneringerne. Husk blot at angive medlemsnummer ved tilmelding. Der er p.t. ikke mulighed for handicapregulering. 

Du finder BBO her. Hvis du ikke tidligere har spillet på BBO, kan du se en udførlig guide til at komme i gang her. Du kan også kontakte sekretariatet på 4847 5213 eller dbf@bridge.dk.

Vi har endvidere udarbejdet videoer, som forklarer, hvordan du tilmelder dig en turnering på BBO. Hvis du allerede har en makker, kan du se hvordan her. Du kan også tilmelde dig en liste for spillere, der søger makker til en bestemt turnering. Se hvordan her.

Alle, som spiller fra en dansk ip-adresse, har adgang til Danish Dynamite. Endvidere kan danskere, som bor i udlandet, og udenlandske medlemmer af DBf spille med. Kontakt Erik Wied på erik@bridge.dk, hvis du ønsker adgang til at spille eller har problemer med at tilmelde dig turneringerne.

DBf's regler for spil på nettet, herunder Danish Dynamite på BBO, kan du finde her.

 

Resultater (BBO-brugernavne kan være svære at "oversætte", men vi prøver at finde de rigtige navne på vinderne)

DATO     Vindere
23. jan. kl. 20   IMP-turnering - 15 spil (tilmelding på BBO fra kl. 18)
22. jan. kl. 20   Parturnering – 15 spil (tilmelding på BBO fra kl. 18)
21. jan. kl. 20 Resultat Kent Gath og Karin Bech
20. jan. kl. 20 Resultat Kate Reiter og Kirsten Vesth-Hansen
19. jan. kl. 20 Resultat Tom Nørgaard og Lars Peter Damgaard
18. jan. kl. 20 Resultat Jákup Sørensen og Heini Joensen
17. jan. kl. 20 Resultat Helle Wingaard Thrane og Ole Kofoed
16. jan. kl. 20 Resultat Anne Rose Petersen og Magnus Groes
15. jan. kl. 20 Resultat Tom Nørgaard og Jan Pedersen
14. jan. kl. 20 Resultat Helle Wingaard Thrane og Ole Kofoed
13. jan. kl. 20 Resultat Preben Thaysen og Eli Skop
12. jan. kl. 20 Resultat Thomas Sørensen og Hanne Jensen
11. jan. kl. 20 Resultat Mathias Bruun og John Vermehren Norris
10. jan. kl. 20 Resultat Heini Joensen og Jens Pauli G. Nolsøe
9. jan. kl. 20 Resultat Inga Hansen og Helle Rasmussen
8. jan. kl. 20 Resultat Julie Marina Sigsgaard og Andreas W. Meister Plejdrup
7. jan. kl. 20 Resultat Otto Rump og Claus Øgard
6. jan. kl. 20 Resultat Leise Hemberg og "Charles"
5. jan. kl. 20 Resultat Fredrik Jarlvik og Tatyana Trendafilova
4. jan. kl. 20 Resultat Dan Nybo og Martin Christoffersen
3. jan. kl. 20 Resultat Nell Rindahl og Niels Lund samt Jesper Friisberg og Peter Voigt
2. jan. kl. 20 Resultat Leif W Thomsen og Jens Rasmussen
1. jan. kl. 20 Resultat Mathias Bruun og Michael Justesen
31. dec.     Ingen turnering – Godt nytår!
30. dec. kl. 20 Resultat Tine Lind og Jens Meyer
29. dec. kl. 20 Resultat Jørgen Junge og Vagn Brobæk
28. dec. kl. 20 Resultat Erling Munk og Peter Jacobsen
27. dec. kl. 20 Resultat J. Langer Andersen og Luise Johanna Pörnbacher
26. dec. kl. 20 Resultat Poul V Hansen og Finn Pedersen
25. dec. kl. 20 Resultat Charlotte Schwarz-Rosman og Jan Mayer
24. dec.     Ingen turnering – God jul!
23. dec. kl. 20 Resultat Jan Pedersen og Jeppe Juhl
22. dec. kl. 20 Resultat Helle Wingaard Thrane og Ole Kofoed
21. dec. kl. 20 Resultat Jákup Sørensen og Jogvan Horn
20. dec. kl. 20 Resultat Russell Samuel og Erik Wied
19. dec. kl. 20 Resultat Søren Justesen og Mortan Thomsen
18. dec. kl. 20   BBO gik ned. Alle igangværende turneringer gik tabt. Læs her.
17. dec. kl. 20 Resultat Nell Rindahl og Niels Lund
12. dec. kl. 20 Resultat Anne Rose Petersen og Magnus Groes
11. dec. kl. 20 Resultat Merete Schøller og Jens Krusaa
10. dec. kl. 20 Resultat Tim Grønnegaard og Mikkel Grønnegaard
5. dec. kl. 20 Resultat Jess Thiersen og LMH
4. dec. kl. 20 Resultat Evan Larsen og Henrik Aarøe
3. dec. kl. 20 Resultat Patrycia Liberski og Camilla Husted
28. nov. kl. 20 Resultat Hanne Jensen og Thomas Sorensen
27. nov. kl. 20 Resultat Christian Burchardt og Mortan Thomsen
26. nov. kl. 20 Resultat Michael Justesen og Mathias Bruun
21. nov. kl. 20 Resultat Kristian Valsted og Ib Axelsen
20. nov. kl. 20 Resultat Mathias Bruun og John Vermehren Norris
19. nov. kl. 20 Resultat Arne Mohr og Erik Wied samt Ole Christensen og Eli Skop
14. nov. kl. 20 Resultat Preben Thaysen og Lars Mejlholm
13. nov. kl. 20 Resultat Henning Pedersen og Helge Ugilt Jensen
12. nov. kl. 20 Resultat Jeanette Marky og Palle Krantz
7. nov. kl. 20 Resultat Hanne og Thomas Sørensen
6. nov. kl. 20 Resultat Knud Erik Jensen og LMH
5. nov. kl. 20 Resultat Pia Jønck og Morten Ladekarl
31. okt. kl. 20 Resultat Helle Wingaard Thrane og Ole Kofoed
30. okt. kl. 20 Resultat Bjørn Müller og L H M
29. okt. kl. 20 Resultat Michael B. Friis og Niels Haahr Hornekær
24. okt. kl. 20 Resultat Mathias Bruun og John Vermehren Norris
23. okt. kl. 20 Resultat Birte Mogensen og Hardy Hollerup Mikkelsen
22. okt kl. 20 Resultat Anne Marie Dela og Hans Andersen
17. okt kl. 20 Resultat Torben Frimer og Kristian Frimer
16. okt. kl. 20 Resultat Patrycia Liberski og Dorota Liberski
15. okt. kl. 20 Resultat Mathias Bruun og John Vermehren Norris
10. okt. kl. 20   Vagn Brobæk og Birthe Junge
9. okt. kl. 20   Bo Højrup og Ole Christensen
8. okt. kl. 20   Heini Joensen og Jákup Sørensen
3. okt. kl. 20   Finn Pedersen og Thomas Hansen
2. okt. kl. 20   Mathias Bruun og Michael Justesen
1. okt. kl. 20   Erik Wied og John Vermehren Norris
30. sep. kl. 20   Dan Nybo Jensen og Preben Thaarup
29. sep. kl. 20   Lena mortensen og Holger Christensen
28. sep. kl. 20   Charlotte Auken og Morten Henningsen
27. sep. kl. 20   Stig Werdelin og Mathias Bruun
26. sep. kl. 20   Søren Justesen og Lars Mejlholm
25. sep. kl. 20   Jacob Skjøde og Agnar Höskuldsson
24. sep. kl. 20   Vagn Brobæk og Preben Jakobsen
23. sep. kl. 20   Ella Rost og "Charles"
22. sep. kl. 20   Jeanet Normann og Torben Agersnap
21. sep. kl. 20   Merete Vermehren Norris og John Vermehren Norris
20. sep. kl. 20   Christian Herold og Jens Krusaa
19. sep. kl. 20   Mathias Bruun og Stig Werdelin
18. sep. kl. 20   Nils Mønsted og Tom Nørgaard
17. sep. kl. 20   Mathias Bruun og "Charles"
16. sep. kl. 20   Luise Johanna Pörnbacher og J. Langer Andersen
15. sep. kl. 20   Mads Eyde og Mathias Bruun
14. sep. kl. 20   Luise Johanna Pörnbacher og J. Langer Andersen
13. sep. kl. 20   Patrycia Liberski og Camilla Husted
12. sep. kl. 20   Laila Egehoved og Merete Vermehren Norris
11. sep. kl. 20   Holger Christensen og Claus Tegtmeier
10. sep. kl. 20   Erik Wied og John Vermehren Norris
9. sep. kl. 20   Jørgen Bentsen og Lisbeth Bentsen
8. sep. kl. 20   Haldor Ellingsgaard og Mortan Thomsen
7. sep. kl. 20   Merete Schøller og Henrik Frøkjær
6. sep. kl. 20   Per Skov og Lars Mejlholm
5. sep. kl. 20   Boyd Jancey og Bjarni Johansen
4. sep. kl. 20   Henrik Aarøe og Eli Skop
3. sep. kl. 20   Merete Vermehren Norris og John Vermehren Norris
2. sep. kl. 20   Erik Wied og John Vermehren Norris
1. sep. kl.20   Claus Hansen og Helge Ugilt Jensen
31. aug. kl. 20   J. Astrup og Lena Mortensen
30. aug. kl. 20   Marit og Ivan Abel
29. aug. kl. 20   Mathias Bruun og John Vermehren Norris
28. aug. kl. 20   Peter Jacobsen og Claus Øgard
27. aug. kl. 20   Mathias Bruun og John Vermehren Norris
26. aug. kl. 20   Brian F Olsen og John Heidelbach
25. aug. kl. 20   Jan Pedersen og Holger Christensen
24. aug. kl. 20   Haldor Ellingsgaard og Mortan Thomsen
23. aug. kl. 20   Marner Joensen og Arnbjørn Sivertsen
22. aug. kl. 20   Mathias Bruun og John Vermehren Norris
21. aug. kl. 20   Poula Larsen og Jette Nyvang Jørgensen
20. aug. kl. 20   Mads Eyde og Erik Wied
19. aug. kl. 20   Thomas Mathiasen og Helge Ugilt Jensen
18. aug. kl. 20   Mathias Bruun og Michael Justesen
17. aug. kl. 20  
Erik Wied og Mathias Bruun
16. aug. kl. 20   Mathias Bruun og John Vermehren Norris
15. aug. kl. 20   Jan V. Sørensen og Jens Otto Pedersen
14. aug. kl. 20   Lilli-Ann Nielsen og Carsten Lysdahl
13. aug. kl. 20   Lone Bilde og Bo Lønberg Bilde
12. aug. kl. 20   Mathias Hahn-Hundsdahl og Thomas Hahn
11. aug. kl. 20   Jørgen Pabst og Lars Peter Damgaard
10. aug. kl. 20   Vagn Brobæk og Jørgen Junge
9. aug. kl. 20   Poul Leif Brørup og Poul Green
8. aug. kl. 20   Otto Rump og Claus Øgard
7. aug. kl. 20   Mathias Bruun og Jens Astrup
6. aug. kl. 20   Phillip Krefeld Hammelev og Nikolaj Krefeld Hammelev
5. aug. kl. 20   Marit Abel og Peter Jacobsen
4. aug. kl. 20   Lone Kjær og Jeppe Juhl
3. aug. kl. 20   Claus Teigtmeier og Peter B. Hansen
2. aug. kl. 20   Anne Rose Petersen og Magnus Groes
1. aug. kl. 20   Freya Normann Hvem og Stig Andersen
31. juli kl. 20   2020Kida og Uffe Poulsen
30. juli kl. 20   Birthe hansen og Irma Holst Pedersen
29. juli kl. 20  
Merete og John Vermehren Norris
28. juli kl. 20   Lotte Grønning og Kasper Iversen
27. juli kl. 20   Peter Jacobsen og Claus Øgard
26. juli kl. 20   Mathias Bruun og Michael Justesen
25. juli kl. 20   Gitte "ingen efternavn" og Ole Christensen
24. juli kl. 20   Charlotte Juhl og Peter Bang
23. juli kl. 20   Mathias Bruun og Anders Hagen
22. juli kl. 20   Tom Nørgaard og Jan Pedersen
21. juli kl. 20   Jan Pedersen og Tom Nørgaard
20. juli kl. 20   Poul Green og Hanne Kruhl Parner
19. juli kl. 20   Jørgen Pabst og Lars Peter Damgaard
18. juli kl. 20   Birte Eriksen og Uffe Poulsen
9.-17. juli     Virtuel festival på RealBridge
8. juli kl. 20   Mona Jensen og Peter Buchardt
7. juli kl. 20   Maja Palmø og Birthe Hansen
6. juli kl. 20   Birte Mogensen og Poul Larsen
5. juli kl. 20   Lone Bilde og Bo Lønberg Bilde
4. juli kl. 20   Leise og Rico Hemberg
3. juli kl. 20   Mary Markussen og LMH
2. juli kl. 20   Merete og John Vermehren Norris
1. juli kl. 20   Jens Meyer og Ole Kofoed
30. juni kl. 20   Jan Pedersen og Lars Peter Damgaard
29. juni kl. 20   Mona Jensen og Peter Buchardt
29. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
28. juni kl. 20   Ole Christensen og Eli Skop
28. juni kl. 19.55   Ingen turnering
27. juni kl. 20   Hans Letort og ClausTegtmeier
27. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
26. juni kl. 20   Otto Rump og Claus Øgard
26. juni kl. 19.55   Ingen turnering
25. juni kl. 20   Tim Grønnegaard og Mikkel Grønnegaard
Inga Hansen og Finn Pedersen
25. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
24. juni kl. 20   Jann Larsen og Knud Dejgaard
24. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
23. juni kl. 20   Lars Peter Damgaard og Tom Nørgaard
23. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
22. juni kl. 20   Stig Jørgensen og John Ohmeyer
22. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
21. juni kl. 20   Peter B. Hansen og Line Eyde
21. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
20. juni kl. 20   Peter B. Hansen og Line Eyde
20. juni kl.19.55   Kirsten Broholt og Hans Andersen
19. juni kl. 20   Jan Pedersen og Tom Nørgaard
19. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
18. juni kl. 20   Ulla Clausen og Mette Bertelsen
18. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
17. juni kl. 20   Kirsten Bjerglund og Anders Bjerglund Andersen
17. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
16. juni kl. 20   Mathias Bruun og Michael Justesen
16. juni (B) kl. 19.55   Ingen turnering
15. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
15. juni kl. 20   Anders Bjerglund Andersen og Kirsten Bjerglund
14. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
14. juni kl. 20   Marit Abel og Ivan Abel
13. juni (B) kl. 20.10   Ella Rohde Pedersen og Anne-Mette Kokholm
13. juni kl. 20   Torben Sværke og Niels Anker
12. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
12. juni kl. 20   LHM og Lone Pedersen
11. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
11. juni kl. 20   Mathias Bruun og Michael Justesen
10. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
10. juni kl. 20   Marit Abel og Lars Mejlholm
10. juni kl. 15   Flemming Poulsen og Henning Østergård
9. juni (B) kl. 20.10   Aage Albrechtsen og Lis Nordfjord Nielsen
9. juni kl. 20   Jan Pedersen og Tom Nørgaard
9. juni kl. 15   John Heidelbach og Karsten Hansen-Nord
8. juni (B) kl. 20.10   Birgitta Liv og Elsa (efternavn mangler)
8. juni kl. 20   Flemming Danielsen og Kell Krogh
8. juni kl. 15   Jens Pauli G. Nolsøe og Niels Haahr Hornekær
7. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
7. juni kl. 20   Asbjørn Boysen og Peter Krogh
7. juni kl. 15   Povl Leif Brørup og Jens Pauli G. Nolsøe
6. juni (B) kl. 20.10   Jette Brown og Jens-Ole Andersen
6. juni kl. 20   Anette Stæhr og Geert Olsen
6. juni kl. 15   Morten Henningsen og Peter Jacobsen
5. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
5. juni kl. 20   Erik Wied og Mathias Bruun
5. juni kl. 15   Jess Thiersen og LMH
4. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
4. juni kl. 20   Jess Thiersen og LMH
4. juni kl. 15   Inga Hansen og Finn Pedersen
3. juni (B) kl. 20.10   Ingen turnering
3. juni kl. 20   Jacob Duschek og Alexander Roberts
3. juni kl. 15   Peter Jacobsen og Henrik Kruse Petersen
2. juni (B) kl. 20.10   Elin Ryssel og ROBOT
2. juni kl. 20   Marit Abel og Ivan Abel
2. juni kl. 15   Marit Abel og Peter Jacobsen
1. juni (B) kl. 20.10   Lizette Peinow og Pia Jønck
1. juni kl. 20   Lena Mortensen og Holger Christensen
1. juni kl. 15   Flemming Poulsen og Jeppe Juhl
31. maj (B) kl. 20.10   Ingen turnering
31. maj kl. 20   Marit Abel og Ivan Abel
31. maj kl. 15   Niels Anker og Bent Hansen
30. maj (B) kl. 20.10   Ella Rohde Pedersen og Anne-Mette Kokholm
30. maj kl. 20   Stig Werdelin og John Vermehren Norris
30. maj kl. 15   Flemming Poulsen og Henning Østergaard
29. maj (B) kl. 20.10   Brit Johansen og Claus Jensen
29. maj kl. 20   Stig Werdelin og John Vermehren Norris
29. maj kl. 15   Kirsten Dalgaard og Uffe Poulsen
28. maj (B) kl. 20.10   Ingen turnering
28. maj kl. 20   Ole Kofoed og Jens Meyer
28. maj kl. 15   Ole Christensen og Bo Højrup
27. maj (B) kl. 20.10   Ingen turnering
27. maj kl. 20   Michael Justesen og Søren Krasilnikoff
27. maj kl. 15   Jens Meyer og Lars Mejlholm
26. maj (B) kl. 20.10   Pia Jønck og Morten Ladekarl
26. maj kl. 20   Jan Pedersen og Tom Nørgaard
26. maj kl. 15   Henning Druedal og Helge Høgsgaard
25. maj (B) kl. 20.10   Hanne Nielsen og Stella
25. maj kl. 20   Jan Pedersen og Tom Nørgaard
25. maj kl. 15   Inge Udsen og Morten Pontoppidan
24. maj (B) kl. 20.10   Christian Burchardt og Christian Andersen
24. maj kl. 20   Mathias Bruun og Erik Wied
24. maj kl. 15   Birte Mogensen og Poul Larsen
23. maj (B) kl. 20.10   Lotte og Kasper Iversen
23. maj kl. 20   Nell rindahl og Niels Lund
23. maj kl. 15   Mona Jensen og Peter Buchardt
22. maj (B) kl. 20.10   Christer Bergquist og Ole Randrup
22. maj kl. 20   Maja Palmø og Søren Ahlburg
22. maj kl. 15   Lone Bilde og Bo Bilde
21. maj (B) kl. 20.10   Anette Stæhr og Geert Olsen
21. maj kl. 20   Alexander Roberts og Jacob Duschek
21. maj kl. 15   Marit Abel og Ivan Abel
20. maj (B) kl. 20.10   Aage Albrechtsen og Lis Nordfjord Nielsen
20. maj kl. 20   Claus Dahl og Hans Erik Barckman
20. maj kl. 15   Vera Petersen og Jette Nyvang Jørgensen
19. maj (B) kl. 20.10   Betty Sigrid og Jens (Intet efternavn)
19. maj kl. 20   Jan V. Sørensen og Jeppe Juhl
19. maj kl. 15   Vera Petersen og Jette Nyvang Jørgensen
18. maj (B) kl. 20.10   Henrik (intet efternavn) og Christian Andersen
18. maj kl. 20   Jens Brix Christiansen og Peter Krogh
18. maj kl. 15   Helge Høgsgaard og Henning Druedal
17. maj (B) kl. 20.10   Jette Brown og Jens Ole Andersen
17. maj kl. 20   Mads A G og Mikkel Grønnegaard
17. maj kl.15   Peter Jacobsen og Stig Farholt
16. maj (B) kl. 20.10   Eva Sørensen og Viggo Hansen
16. maj kl. 20   Marit Abel og Ivan Abel
16. maj kl. 15   Leise Hemberg og Charles
15. maj (B) kl. 20.10   Ulla Marie Jensen og Henrik Mohr
15. maj kl. 20   Pia Larsen og Vagn Brobæk
15. maj kl. 15   LHM og Jess Thiersen
14. maj (B) kl. 20.10   Marianne Skafte og Lone Pedersen
14. maj kl. 20   Tim Jensen og Peter Nielsen
14. maj kl. 15   Claus Tegtmeier og Danny Hansen
13. maj (B) kl. 20.10   Else Marie Nielsen og Kristian Key Nielsen
13. maj kl. 20   Henning Østergård og Peter Jacobsen
13. maj kl. 15   Ulla Clausen og Ola Hellblom
12. maj (B) kl. 20.10   Rita Madsen og Marianne Skafte
12. maj kl. 20   Pia Stets og Bente Mørch-Larsen
12. maj kl. 15   Flemming Danielsen og Mathias Bruun
11. maj (B) kl. 20.10   Kirsten Møller og Anne Kok
11. maj kl. 20   Lars Peter Damgaard og Tom Nørgaard
11. maj kl. 15   Aage Albrechtsen og Lis Nordfjord Nielsen
10. maj (B) kl. 20.10   Birte Garde og Gert Knudsen