Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Deltagere i DM for åbent par 2023

 

Nedenfor ses deltagerne til DM for åbent par 2023 fordelt i divisionerne og på spillestederne. 

Superligaen skal spille i Blaksets Bridgecenter i København, 1. division skal spille i Vejle BridgeCenter, mens 2. division er fordelt på to lokationer i henholdvis Blaksets Bridgecenter og Viborg Ny Bridgeklub.

Program med tidsplan ligger her

Resultater er her

Propositionerne for den nye turnering er her

Læs mere om op- og nedrykning her

 

Superliga 

Spilles i Blaksets Bridgecenter.
Parrene er opført i rækkefølge efter gennemsnitshandicap pr. 1. marts 2023. Dog er de forsvarende mestre, som er automatisk kvalificeret til Superligaen, opført først.

Deltagere Klub
1. Poul Mogensen - Jan Mayer Bridgeklubben HCØ/Søborg Bridgeklub
2. Dennis Bilde - Martin Schaltz Aarhus BK/Blakset-Klubberne
3. Mathias Bruun - John Vermehren Norris Blakset-Klubberne/One-eyed Jacks
4. Christina Lund Madsen - Emil Jepsen Blakset-Klubberne/Aarhus BK
5. Mads Krøjgaard - Niels Krøjgaard Aarhus BK/Akademisk Bridgeklub, Århus
6. Andreas Plejdrup - Christian Lahrmann Københavns Bridge Klub/One-eyed Jacks
7. Lars Lund Madsen - Mikkel Bensby Nøhr One-eyed Jacks
8. Peter Schaltz - Dorthe Schaltz One-eyed Jacks
9. Michael Askgaard - Kasper Konow One-eyed Jacks
10. Morten Klug - Daniel Tylvad Bridgeklubben Nord
11. Nils Mønsted - Rikke Skov Mønsted Aarhus BK
12. Peter Jacobsen - Erling Munk Nielsen Rødovre Bridgeklub
13. Morten Jepsen - Kristian Tylvad Bridgeklubben Nord
14. Stig Werdelin - Sigurd Lauge Pedersen One-eyed Jacks
15. Ole Berg Kristensen - Søren Koch One-eyed Jacks
16. Kim Bensby - Bo Lønberg Bilde Young Sharks/One-eyed Jacks
17. Flemming Bøgh-Sørensen - Henrik Kruse Petersen One-eyed Jacks/Studenterforeningens BC
18. Lars Blakset - Michael Fiorini Blakset-Klubberne/One-eyed Jacks
19. Lars Møller Sørensen - Martin Markvard Knudsen One-eyed Jacks/Young Sharks
20. Lone Bilde - Helle Rasmussen One-eyed Jacks /Odense Bridgeklub
21. Christian Snabe - Bo Brink Laursen One-eyed Jacks
22. Jesper Jungdal - Peter B Hansen Kolding Bridge Center/Vejle BridgeCenter
23. Thomas Nielson - Carsten Horst Blakset-Klubberne/Studenterforeningens BC
24. Erik Wied - Karsten Nissen Pedersen Young Sharks
25. Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Blakset-Klubberne
26. Nadia Bekkouche - Flemming Danielsen Blakset-Klubberne/One-eyed Jacks
27. Henrik Frydenlund Rosthøj - Kasper Billy Jacobsen  One-eyed Jacks
28. Katrine Martensen-Larsen - Flemming Poulsen Young Sharks/One-eyed Jacks
29. Karsten Hansen-Nord - Karsten Meiland Bridge 83, Slagelse
30. Peter Zeeberg - Nikolaj Zeeberg One-eyed Jacks/Slotsbridge-Hillerød

 

1. division

Spilles i Vejle BridgeCenter.
​Parrene er opført i rækkefølge efter gennemsnitshandicap pr. 1. marts 2023.

Deltagere Klub
1. Michael Beck - Claus M. Jensen Studenterforeningens BC
2. Leif Øgaard - Henrik Lahrmann One-eyed Jacks/Københavns Bridge Klub
3. Eli Christensen - Peter Boel Nielsen Fjends Bridgeklub
4. Henrik Rübner-Petersen - Michael Rübner Petersen Ballerup Bridge Club
5. Preben Schmidt - Kjeld Hansen Blakset-Klubberne/Studenterforeningens BC
6. Michael Staub - Susan Hjorslev Lund Ballerup Bridge Club
7. Claus Tegtmeier - Jesper Kragh Vejle BridgeCenter/Aalborg Bridgeklub
8. John Høgh - Frank Kristensen Fjends Bridgeklub
9. Michael Soetmann - Niels Tofte Ballerup Bridge Club/Søborg Bridgeklub
10. Jørn Jeppesen - Nicolas Graae Rasmussen Aabenraa Bridge Center
11. Jakob Bjerrum - Allan Koch Rødovre Bridgeklub
12. Christian Fischer - Niels Steenstrup Zeeberg Young Sharks/One-eyed Jacks
13. Tommy Schmidt Elholm - Bent Hansen Lejre Bridgeklub
14. Jens Kjeldsen - Kjeld Kjeldsen Bridgeklubben af 1936, Odense
15. Jacob Øland - Daniel Bang-Ortmann Young Sharks/Rødovre Bridgeklub
16. Paw Algran - Michael Hvass Miller Rødovre Bridgeklub/Ballerup Bridge Club
17. Peter Skafte - Claus Pedersen Neksø Bridgeklub
18. Kim Nørgaard Nielsen - Kenneth Michael Monrad Madsen Studenterforeningens BC
19. Mikkel Møller Larsen - Mathias Møller Larsen One-eyed Jacks
20. Andreas Rolf-Larsen - Daniel Brandgaard Københavns Bridge Klub/One-eyed Jacks

 


2. division

2. divison øst (Blaksets Bridgecenter)

Deltagere Klub
1.  Katherine Carman Ortmann - Simon Ortmann Studenterforeningens BC
2. Morten Støvring - Jess Tillge Lyngby Bridge Klub
3. Linda Thelin - Lotte Dybbro Cyberbridge Bridgeklub
4. Jan Petersen - Thomas Nielsen Kalundborg Bridgeklub
5. Helle Simon Elbro - Steen Mølgaard Ballerup Bridge Club
6. Morten Lintrup - Kirstine Lintrup Hermann Ballerup Bridge Club/Rødovre Bridgeklub
7. Vera Petersen - Henrik Kragelund Madsen Ruder Es, Hvidovre
8. Vibeke Sørensen - Lis Winther Funch Køge Bridge Klub
9. Janne Bøgh - Jesper Bøgh Vestlolland Bridgecenter
10. Thomas Jespersen - Steen Løvgreen Næstved Bridgeklub
11. Else Waage - Christian Patric Vaqué Nykøbing F. Bridgeklub
12. Søren Debois - Birgitte Dyrekilde  Gentofte Bridgeklub
13. Jens Erik Jensen - Ib Larsen Sorø Bridgeklub
14. Hans-Henrik Dræby - Bjørn Hafstrøm Rørvig Bridgeklub/Blakset-Klubberne
15. Yves Marquard - Tim Jensen Rødovre Bridgeklub
16. Torben Sværke - Peter Krogh Ballerup Bridge Club/Bridgeklubben HCØ
17. Lars Mathiesen - Jørgen Esmann Blakset-Klubberne
18. Anders Gummesen - Torben Jørgensen Rønne BridgeForum
19. Vibeke Madsen - Jens Toft Rønne BridgeForum
20. Susan Just Olesen - Margrethe Rykov Søborg Bridgeklub/Blakset-Klubberne
21. Erik Lund - Steen Jacobsen Ballerup Bridge Club/Hornbæk Bridgeklub
22. Frank Jørgensen - Jørn Vestergaard Slotsbridge - Hillerød
23. Sven Pedersen - Jacob Øst Hansen Ballerup Bridge Club
24. Klaus Jeppesen - Henning V. Mikkelsen Gentofte Bridgeklub
25. Tommy Bjørn Olsen - Erik Rolf Olson Hjerter Dame
26. Allan Jensen - Lars Korsholm Cyberbridge Bridgeklub/Slotsbridge - Hillerød
27. Lill Zeeberg - Charlotte Schwarz-Rosman Slotsbridge - Hillerød/Rødovre Bridgeklub
28. Povl Leif Brørup - Jesper Tvermoes Jydsk Bridgeklub af 1982
29. Frank Gagnér - Erik Jakobsen Haslev Bridge Klub
30. Arne Steen Sørensen - Annette Melander Hjerter Dame, Birkerød/Birkerød Bridgeklub
31. Seema Suchdev Wrisberg - Johannes Hecht-Nielsen Helsingør Bridgeklub
32. Dan Mungaard - Kirsten Vesth-Hansen Studenterforeningens BC
33. Jens Peter Simonsen - Michael Ross Rørvig Bridgeklub
34. Thor Baunsgaard - Magnus Baunsgaard Kristensen Københavns Bridge Klub
35. Bodil Nielsen - Hans Nielsen Næstved Bridgeklub
36. Eigil Hansen - Henning Druedal Greve Strands Bridgeklub/Havdrup Bridgeklub
37. Anne Merete Hedegaard - Peter Gallmayer Haslev Bridge Klub/Torsdagsklubben Præstø
38. Jannich Laursen - Claus Jensen Ballerup Bridge Club/Slotsbridge - Hillerød
39. Jacob Benjamin Cholewa - Silas Weber Iversen Young Sharks
40. Esben Tind - Astrid Tind Ballerup Bridge Club
41. Karen Enevoldsen - Birgitte Rønn Studenterforeningens BC
42. Ella Rosthøj - Julie Sigsgaard Rødovre Bridgeklub

 


2. division vest (Viborg Ny Bridgeklub)

Deltagere Klub
1. Anders Mølvig - Christian Thomsen Vejle BridgeCenter
2. Peter Lyon - Flemming Glamann Vejle BridgeCenter
3. Nis Rasmussen - Claus Bødskov Esbjerg Bridgeklub/Varde Bridgeklub
4. Bo Ulrik Munch - Karin Ellinor Holm Østsjællands Bridgeklub/Cyberbridge Bridgeklub
5. Maria Fog Hansen - Helen Frost Svendborg Bridgecenterklub/Svendborg Bridgeklub
6. Lars Peter Damgaard - Benny Marquart Aarhus BK
7. Niels Peter Engelund - Kurt Als Pandrup Bridgeklub/Brovst Bridgeklub
8. Jens Abildgaard Jensen - Torsten Sverdrup Sæby Bridgeklub/Brønderslev Bridgeklub
9. Jens Pauli G. Nolsøe - Jens Erik Stausholm Brovst Bridgeklub
10. Per Frederiksen - Birte Kjeldsen Hobro Bridgeklub/Cyberbridge Bridgeklub
11. Keld Kjær - Albert Mylius Nielsen Bridgeklubben Nord
12. Thomas Hahn -  Mathias Hahn-Hundsdahl Aarhus BK
13. Michael Krefeld - Niels Bræmer Aarhus BK/Akademisk Bridgeklub, Århus
14. Phillip Hammelev - Nikolaj Hammelev Aarhus BK
15. Steven Sidelmann Basnov - Jan Tino Knudsen Holstebro Bridgeklub
16. Ole Wagener - Villy Christensen Lemvig Bridgeklub/Herning Bridgeklub
17. Søren Vestergaard Roager - Kate Kristensen Viborg Ny Bridgeklub
18. Sara Stephansen - Vera Lindholm Holstebro Bridgeklub
19. Svend Agger - Poul Bo Madsen Lemvig Bridgeklub/Struer Bridgeklub
20. Carsten Abildgaard - Niels Andreasen Aarhus BK/Viborg Ny Bridgeklub
21. Lars Kok - Bo Blunch Viborg Ny Bridgeklub
22. Bjarne Mortensen - Svend Johannesen  Fjends Bridgeklub