Divisionsprogram 2022-23

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger


 

Deltagere

1. division

1. John Norris
john.vermehren.norris@hotmail.com
Andreas Marquardsen, Christian Lahrmann, Lars Blakset, Peter Bertheau, Simon Jacob Hult
2. Steen Schou
steen@hyrde27.dk
Jørgen Hansen, H.C. Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Sejr Andreas Jensen, Mikkel Møller Larsen
3. Team PharmaService
H.C. Graversen
hcgraversen@gmail.com
Morten Bilde, Søren Cilleborg Bilde, Dennis Bilde, Emil Jepsen, Andreas Plejdrup
4. Peter Schaltz
dope@schaltz.info
Dorthe Schaltz, Mathias Bruun, Martin Schaltz, Søren Christiansen, Jan Sejr Nicolajsen
5. Flemming Danielsen
old7old7@gmail.com
Nadia Bekkouche, Mads Eyde, Thomas Vang Larsen, Sabine Auken, Roy Welland
6. Knud Harries
kh@danskstillads.dk
Morten Andersen, Klaus Adamsen, Dennis Koch-Palmund, Peter Magnussen, John Henriksen
7. Nils Mønsted
nm@dsb.dk
Rikke Skov Mønsted, Johan Hammelev, Camilla Bo Krefeld, Mads Krøjgaard, Niels Krøjgaard
8. Kasper Konow
kasperkonow@icloud.com
Michael Askgaard, Jonas Houmøller, Anders Hagen, Mikkel Bensby Nøhr, Lars Lund Madsen
9. Team Vepidan
Morten Klug
postbudet@hotmail.com
Kristian Tylvad, Morten Jepsen, Poul Clemmensen, Jacob Røn, Freddi Brøndum
10. Lars Møller Sørensen
qwezaq@gmail.com
Martin Markvard Knudsen, Bo Lønberg Bilde, Simon Houlberg, Kim Bensby, Lars Pedro Villinger
11. Jesper Buus Thomsen
Jesper@buus-thomsen.dk​
Rico Hemberg, Signe Buus Thomsen, Peter Jepsen, Ola Rimstedt, Mikael Rimstedt
12. Niels Henriksen 
nilbirhenriksen@hotmail.com​
H.K. Sørensen, Trine Bilde, Charlotte Koch-Palmund, Søren Caspersen, Emil Buus Thomsen 

 

2. division

1. Peter Teisen
peter.teisen@live.dk
Peter Zeeberg, Ib Christian Bank, Ulrik Zeeberg, Henrik Norman Hansen, Bjarke Friis
2. Team Dancon
Henning Østergaard
tinisboy@hotmail.com
Jan Pedersen, Lars K. Nielsen, Flemming Poulsen, Nikolaj Zeeberg, Andreas Rolf-Larsen
3. Lone Bilde
lone.bilde@gmail.com​
Helle Rasmussen, Leif W. Thomsen, Jens Rasmussen, Mads Krogsgaard, Søren Rasmussen
4. Marlene Henneberg
henneberg@hotmail.dk
Jens Ove Henneberg, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen, Stig Andersen, Riccardo Mirasola
5. Karsten Vinther
karstenvinther@gmail.com​
Flemming Bøgh-Sørensen, Ole Dam Mortensen, Høgni Bærentsen, Jacob Duschek, Alexander Roberts
6. Michael Beck
mib@beckit.dk
Claus M. Jensen, Søren Larsen, Thomas Svendsen, Pim Bussink, Lars Ejskjær 
7. Malerfirmaet Nielsen & Justesen
Erling Munk Nielsen
emnprivat@hotmail.com
Peter Jacobsen, Michael Justesen, Torsten Bernes, Jakob Søegaard, Martin Buch
8. Varde Bridgeklub
Jørgen Madsen
njm.mail@bbsyd.dk​
Claus Bødskov, Erik Fjord Pedersen, Børge Larsen
9. Peter B. Hansen
pbh1972@outlook.dk
Jesper Jungdal, Hans Werge, Ejgild Johansen, Daniel Brandgaard, Stig Werdelin
10. Erik Wied
erik.wied@gmail.com
Karsten Nissen Pedersen, Frederik Bjerregaard, Mads Berg, Knut Blakset, Stig Meno Farholt
11. Svend Brassøe
svendbrassoe@gmail.com
Stener Glamann, Brian Nielsen, Martin Kolling Jensen
12. Per Gaunø Jensen
pgj@mail1.stofanet.dk
Christopher Buur, Lars Therkildsen, Daniel Ravn Tylvad, Jes Bank

 

3. division øst

1. Jan Jørgensen
janj1960@outlook.dk
Anders Møller Jensen, Peter Rahbek Kraunsøe, Søren Kraunsøe, Birgitte Holm
2. Carsten Raasten
cr@raasten.dk​
Henrik Parl, Peter Westrup, Niels Foged
3. Jens Astrup
Jensastrup2000@yahoo.dk
Mikael Velschow-Rasmussen, Rasmus Kleiv Koch, Magnus Groes, Perry Sjöberg, Jan Becklén
4. Preben Schmidt
prebenvm@hotmail.com
Kjeld Hansen, Henrik Kruse Petersen, Sigurd Lauge Pedersen, Fredrik Jarlvik, Tatyana Trendafilova
5. Michael Mulvad
denstorebukkebruse@yahoo.dk​
Jens Grann, Nell Rindahl, Niels Lund
6. Preben Thaarup
prthaarup@gmail.com
Dan Nybo Jensen, Martin Christoffersen, Vibeke Lund, Ole Berg Christensen, Søren Koch
7. Poul Larsen
pogslarsen@gmail.com​
Rudi Bjerregaard, Michael Hvass Miller, Paw Algran, Amalie Rose Bue, Sophie Bune
8. Ole Raulund
raulundole@gmail.com​
Kell Krogh, Tina Ege, Stense Farholt, Christian Snabe, Bo Brink Laursen 
9. Povl Sommer
sommerbridge2015@gmail.com​
Frank Paaskesen, Mads Refshauge, Jesper Kalenberg, Kate Reiter, Helge Hesselberg
10. Michael Soetmann 
michael@soetmann.dk​
Björn Ohlsson, Sven Pedersen, Jacob Øst Hansen
11. Anne-Marie Frøhlich
amf.hareskov@gmail.com
Christoffer Hansen, Kaj Druedal, Jens Galsgaard, Jan Nimb, Jeppe Knappe
12. Jens Houlberg
jens.houlberg@rockwool.com
Susanne Houlberg, Steen Mølgaard, Helle Simon Elbro, Henrik Louis Petersen, Rolf Kjær-Hansen

 

3. division vest  

1. Henrik Kristensen
ullahenrik2622@gmail.com​
Lars Underbjerg, Bjarne Juul Nissen, Kjeld Sørensen
2. Aabenraa Bridgecenter
Jørn Jeppesen
skovbakken71@gmail.com
Jes Sundstrøm Brabrand, Dirk Willecke, Udo Thomsen Petersen
3. Marie Henriksen
marie@2357.dk
Torsten Rasmussen, Claus Lund, Susanne Buus Thomsen, Johanne Bilde Kofoed, Jens Kofoed
4. Team InvesteringsRådgivning
Dorte Cilleborg Bilde
dorte@ballebo.dk
Anita Buus Thomsen, Michael Krogh Andersen, Lars Tofte, Leah Thrane, Clara Brun Pedersen
5. Team Virksomhedsbørsen
Martin Juhl
mjuhl74@hotmail.com
Søren Gjaldbæk, Thomas Egedgaard, Tommy Kristensen
6. Lars Kristensen
lh@skivecollege.dk
Lars Andersen, Svend-Erik Christensen, Jørgen Priess, Orla Andersen
7. Øjvind Hulgaard
hu@hulgaardadvokater.dk
Arne Mohr, Lida Hulgaard, Frederik Mørk, Anders Hanberg Sørensen, Jesper Bechsgaard
8. Kim Nørgaard 
knn348@gmail.com
Troels Husted Jensen, Leif Øgaard, Henrik Lahrmann, Peter Bjørnlund Nielsen, Peter Nielsen
9. Per Nielsen
nielsenper@godmail.dk
Svend Haaning, Jens Søndergaard, Hans Jørn Rasmussen
10. Thomas Mathiasen
tfm@get2net.dk 
Claus Hastrup, Jens Borum, Torben Rosell, Niels Klitgaard Knudsen, Erik Nellemann Nielsen
11. Fjends Bridgeklub
Peter Boel Nielsen 
pbn@freja.com
Eli Christensen, John Høgh, Frank Kristensen, Lars Mortensen
12. Fie Fischer
fiefischer9@gmail.com
Knud Erik Strandbæk, Andreas Andersen, Erik Randlev

 

 

 

Turneringsskemaer 

Turneringsskema - 1. division

8. - 9. oktober 2022
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aarhus

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 8 - 5 6 - 1 7 - 4 10 - 12 11 - 2 3 - 9    
2 8 - 1 6 - 5 9 - 4 2 - 10 3 - 11 12 - 7    
3 6 - 8 1 - 5 4 - 3 10 - 9 12 - 11 7 - 2    
 

19. - 20. november 2022
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aarhus

 

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 4 - 8 11 - 10 2 - 6 3 - 5 1 - 7 12 - 9    
5 8 - 10 11 - 4 6 - 3 5 - 7 1 - 9 2 - 12    
6 11 - 8 4 - 10 7 - 6 5 - 9 12 - 1 3 - 2    

 

14. - 15. januar 2023
Bord 1 - 3 i Blakset og bord 4 - 6 i Aarhus

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 4 - 6 10 - 5 1 - 11 8 - 12 9 - 2 3 - 7    
8 5 - 4 10 - 1 11 - 6 2 - 8 12 - 3 7 - 9    

 
4. - 5. marts 2023
Alle borde i Blakset​

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 8 - 3 4 - 1 10 - 7 9 - 11 6 - 12 5 - 2    
10 8 - 7 4 - 12 10 - 3 5 - 11 9 - 6 2 - 1    
11 9 - 8 2 - 4 6 - 10 7 - 11 12 - 5 1 - 3    

 

 

Turneringsskema – 2. division 

8. - 9. oktober 2022
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aarhus

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 7 - 2 3 - 5 6 - 8 1 - 9 11 - 10 4 - 12    
2 3 - 2 5 - 7 9 - 6 1 - 11 10 - 12 4 - 8    
3 5 - 2 3 - 7 11 - 6 12 - 1 4 - 10 9 - 8    

 

19. - 20. november 2022
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Odense

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 2 - 6 10 - 1 7 - 9 12 - 3 5 - 4 11 - 8    
5 2 - 1 6 - 10 7 - 11 4 - 3 8 - 5 12 - 9    
6 2 - 10 6 - 1 12 - 7 8 - 3 5 - 9 11 - 4    

 

14. - 15. januar 2023
Bord 1 - 3 i Blakset og bord 4 - 6 i Aarhus

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 7 - 6 1 - 3 10 - 5 2 - 4 8 - 12 9 - 11    
8 1 - 7 10 - 3 6 - 5 2 - 8 9 - 4 12 - 11    

 

4. - 5. marts 2023
Alle borde i Blakset

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 9 - 2 10 - 7 3 - 11 12 - 5 4 - 6 8 - 1    
10 11 - 2 7 - 4 3 - 9 1 - 5 6 - 12 8 - 10    
11 2 - 12 8 - 7 6 - 3 5 - 11 4 - 1 10 - 9    

 

 

Turneringsskema – 3. division øst

8. - 9 oktober 2022
Alle borde i Blakset

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 1 - 9 2 - 10 12 - 5 3 - 7 4 - 8 11 - 6    
2 9 - 2 10 - 5 12 - 1 8 - 3 11 - 4 7 - 6    
3 5 - 9 10 - 1 2 - 12 3 - 11 7 - 4 6 - 8    

 

19. - 20. november 2022
Alle borde i Blakset

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 1 - 3 2 - 4 6 - 5 7 - 9 8 - 10 12 - 11    
5 3 - 2 5 - 4 6 - 1 9 - 8 11 - 10 12 - 7    
6 3 - 5 4 - 1 2 - 6 9 -11 10 - 7 8 – 12    

 

14. - 15. januar 2023
Alle borde i Blakset

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 3 - 9 6 - 10 4 - 12 1 - 7 8 - 5 11 - 2    
8 10 - 3 12 - 9 4 - 6 8 - 1 7 - 11 5 - 2    

 

4. - 5. marts 2023
Alle borde i Blakset

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 12 - 3 4 - 10 9 - 6 1 - 11 2 - 8 5 - 7    
10 6 - 3 9 - 4 10 - 12 1 - 5 7 - 2 11 - 8    
11 4 - 3 6 - 12 10 - 9 2 - 1 5 - 11 8 - 7    

 

 

Turneringsskema – 3. division vest

8. - 9 oktober 2022
Alle borde i Herning

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 4 - 1 2 - 6 3 - 7 10 - 5 11 - 8 12 - 9    
2 6 - 1 7 - 2 4 - 3 5 - 11 8 - 12 10 - 9    
3 1 - 7 2 - 4 6 - 3 12 - 5 8 - 10 9 - 11    

 

19. - 20. november 2022
Bord 1 - 3 i Aarhus og bord 4 - 6 i Odense

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 4 - 12 11 - 6 10 - 7 1 - 9 2 - 8 3 - 5    
5 4 - 6 12 - 7 11 - 10 2 - 1 3 - 9 8 - 5    
6 7 - 4 6 - 10 12 - 11 1 - 3 5 -2 9 - 8    

 

14. - 15. januar 2023
Bord 1 - 3 i Aarhus og bord 4 - 6 i Odense

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 4 - 10 7 - 11 6 - 12 1 - 5 8 - 3 9 - 2    
8 11 - 4 10 - 12 7 - 6 8 - 1 5 - 9 3 - 2    

 

4. - 5. marts 2023
Alle borde i Aarhus

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 5 - 4 6 - 8 7 - 9 10 - 1 11 - 2 12 - 3    
10 6 - 5 8 - 7 9 - 4 1 - 11 2 - 12 10 -3    
11 5 - 7 4 - 8 9 - 6 12 - 1 2 - 10 3 - 11    

 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema

Tidsskema den 14. - 15. januar 2023

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.20                            
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.20  
Søndag 2. kamp 1. halvleg kl. 09.00 - 11.50                                                    
    2. halvleg kl. 12.30 - 15.20                                                   


Tidsskema de øvrige weekender

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.20                                                     
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.20  
  2. kamp 1. halvleg kl. 19.30 - 22.20  
Søndag   2. halvleg kl. 09.00 - 11.50  
  3. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.20  
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.20  

 

Reserveweekend og online-afvikling

TUK har besluttet, at der i denne sæson indføres en reserveweekend, i tilfælde af at en divisionsweekend ikke kan spilles live på grund af corona eller andre forhold. Denne reserveweekend ligger den 13.-14. maj 2023. I praksis vil det foregå på den måde, at den weekend, der er afsat til slutspillet (15.-16. april 2023), inddrages til almindelig divisionsweekend, hvorefter slutspillet afvikles den 13.-14. maj. Endvidere har alle hold ved tilmelding accepteret, at en eller flere weekender kan spilles online, hvis mere end én weekend ikke kan afvikles live.

 

Overnatningsgodtgørelse

Der ydes ikke overnatningsgodtgørelse.

 

Rejserefusion

Reglerne for rejserefusion kan ses her.

 

Resultatrettelser

Proceduren for rettelse af resultater ligger her.

 

Op- og nedrykning

1. division:

De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:

De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.

3. division øst og vest:

Vinderen af hver række rykker op i 2. division.

De to 2’ere spiller i forbindelse med slutspillet en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.

De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to rækker rykker ned.

Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning til 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM samt kampen om oprykning til 2. division afvikles den 15.-16. april 2023.

Spillestedet er endnu ikke fastlagt.

I slutspillet deltager de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division som angivet i turneringsbestemmelserne.

 

Spillesteder:

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382
2860 Søborg
T: 39 29 01 26

Vanggaardscentret

Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
T: 93 89 14 30

Bridgehuset, Odense

Bogensevej 27
5270 Odense N
T: 66 18 31 33

Herning Bridgeklub

Neksøvej 5
7400 Herning
T: 93 94 43 16