|
|
|
|
|
Debatforum
Forum » Debat » Feedback ønskes...
Forleden dag spillede vi et gammelt spil fra en åbent par turnering fra 2011 i en privatbridge, hvor vi sørger for kun at se vores egen hånd, og sammenligner med turneringsresultatet efter spillet:

(se også http://www.bridge.dk/2011/Klub1/Turneringer/SpilRes_S771_CG1.html#spil1)
Meldingerne gik:
Pas-(1ru)-Pas-(1sp)
Pas-(2ru)-Pas-(Pas)
2hj-(pas)-2ut-a.p.
som gik 2 ned i zonen. Ikke noget godt resultat. :-(
Hvad er jeres mening:
- Må nord melde 2hj?
- Må syd melde 2ut?
Tak på forhånd!
|
Helle Simon Elbro
Publiceret den 26-07-2020, 15:04
|
Svar
Hej Helle,
som næstformand i UK (Undermeldernes Klub) er min "melding":
Nord´s 2 Hj: Totalt oplagt
Syds manglende pas til 2 Hj: Injurielovgivningen fratager mig de muligheder, jeg normalt ville have valgt.
Min bedste anbefaling til Syd er ikke blot at melde Pas - men at gøre det så passende hurtigt, at det øger chancen for, at modstanderne melder igen og derefter spiller til dobbelt takst...
|
Hans Werge
Publiceret den 26-07-2020, 19:49
|
Hej Helle.
Jeg er ikke medlem af samme klub som Hans :-) men melder nord ikke 2 hjerter i genåbning position, så holder alt op. 2 nt lader jeg være med at sige noget om, da det er bridge vi snakker om. Så helt enig med Werge.
Søren
|
Søren Justesen
Publiceret den 26-07-2020, 20:17
|
Efter at have set, at jeg melder som Søren Justesen, tager jeg forbehold for, hvad jeg har skrevet...
|
Hans Werge
Publiceret den 26-07-2020, 23:16
|
Jeg er med de andre
2 hjerter er OK og 2 nt er mærkelig- Nord har allerede indregnet Syds point til genåbningen.
|
Kim Nørgaard Nielsen
Publiceret den 28-07-2020, 14:15
|
Hej Hans
Vest har vel en oplagt 3kl melding - vil du doble den? der er vel 11 stik med klør som trumf.
I meldfeserien havde jeg ikke meldt 2ru i Øst, men 2kl - det er klart den mest fleksible melding. Vest støtter til 3kl og pa rundt. Det er bridge!
mvh
Tøren
|
Peter Lund
Publiceret den 31-07-2020, 10:36
|
Da Peter og jeg har en omtrent samtidig uddannelse som journalist, burde han have læst teksten bedre. Der står INGEN STEDER, at vi skal doble alle mulige meldinger og hverken Nord eller Syd har en dobling af 3 Kl. I øvrigt er Peters pointe om åbners 2. melding god - hvorfor vise den 5-farve, man har med en melding, som antyder, at det er en 6-farve, når man i stedet ved at melde en lavereliggende 3-farve skaber fleksibilitet.
Og ja - nu og da må man spille på 7 trumfer, men i Ruder har man vel kun garanti for de 5...
|
Hans Werge
Publiceret den 31-07-2020, 17:01
|
Hej Helle
Som flere andre skriver, så er 2hj OK, ja, jeg vil sige at det er en oplagt genåbning.
At makker melder 2NT er helt sort, og viser blot, at makkerparret ikke er på bølgelængde. Det eneste S opnår er at straffe makker. Not nice.
Mvh. Eddie
|
Eddie Nielsen
Publiceret den 03-08-2020, 13:17
|
2 H er fin, og 2 nt knap så fin, men jeg har set rigtig mange meldinger der er dårligere end 2 nt. Tror faktisk at forholdsvis mange ikke eksperter vil vælge at melde 2 nt
|
Lars Peter Damgaard
Publiceret den 07-08-2020, 10:15
|
Log ind for at skrive...
|
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
|
|
|