|
|
|
|
|
Debatforum
Forum » Debat » Brug af 1430
Hej, dagens dilemma
Jeg åbner i zonen med 4 hjerter.
min makker svarer 4NT
Jeg svarer 5 klør......hvad har jeg?
dilemmaet går på om 1430 er trådt ud af kraft, fordi vi ikke har fundet farven.
Jeg har jo dikteret farven, så mit svar på de 4NT er soleklart 5 klør....jeg har hjerter konge.
meeen min makker mener noget andet, og så kan man da ikkke spille med 1430?
|
Birgitte Olsen
Publiceret den 08-07-2021, 14:05
|
Svar
Hej Birgitte
Hjerter er trumf.
Du viser 1 af 5 esser med dit svar 5 klør.
Mvh Sus
|
Sus Vang
Publiceret den 08-07-2021, 14:12
|
Hej
Det kommer an på aftale. Personligt ville jeg tage det som 1430. Har droppet kvantativ 4ut da det altid går galt😥
|
Kim Nielsen
Publiceret den 08-07-2021, 14:14
|
Naturligvis er hjerter trumf og hvis man spiller 1430 viser 5 klør et es ud af fem.
Min fantasi er muligvis ikke særlig god, men jeg kan ikke forestille mig hvad det ellers skulle være. Man vil jo aldrig spille nt overfor en spærrehånd og det er for sjældent man har en slemgående hånd med 7-6 i minor :-).
|
Kim Nørgaard Nielsen
Publiceret den 08-07-2021, 15:53
|
Hej Birgitte!
Selvom I ikke er blevet enige om hvad der er trumf, så har du med åbning af 4hj jo allerede sagt, at I har trumfer nok tilsammen til at spille i den farve (åbningen lover vel mindst 7-8 hjerter). Så med mindre andet er aftalt specifikt, så spørger 4ut efter esser på 4hj åbningen.
Vh og god weekend Lone
|
Lone Bilde
Publiceret den 09-07-2021, 14:00
|
4NT fastlægger hjerterfarven som trumf og spørger efter esser. Det gør jo ingen forskel om du åbnede med 1, 2, 3 eller 4 hjerter.
Som Kim skriver kunne man godt drømme sig til en fordeling, hvor en ikke-passet makker kunne have et ønske om at spørge om esser, hvor hjerter IKKE var trumt. Så man nok finde en anden aftale end 4NT. Måske 5NT - vælg en minorslem?
Hilsen
palleti
|
Palle Holm Pedersen
Publiceret den 09-07-2021, 14:25
|
Kære Birgitte
Svarlysten er som regel ligefrem proportional med problemets sværhedsgrad - således også her, men det er sådan set helt fint, .
Du har jo faktisk selv "løst" problemet med dit indlæg, men de mange fine svar, som du har modtaget, har jo så i det mindste fuldt ud bekræftet den konklusion, som du selv var nået frem til.
Venlig hilsen
Frederik Mørk
PS: Jeg synes faktisk, at det er rigtigt fint, at knap så rutineede spillere søger hjælp/råd og vejledning på denne side, og der er sædvanligvis mange, der er rede til at bidrage.
Hører disse indlæg under overskriften "Debatforum" - tja, det kan jo diskuteres.
Jeg synes dog, at det er helt fint med disse spørgsmål - (oftest) rettet mod mere erfarne bridgespillere.
|
Frederik Mørk
Publiceret den 13-07-2021, 17:27
|
Log ind for at skrive...
|
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
|
|
|