|
|
Debatforum
Forum » Debat » Oplysningsdobler du
over åbning 1ru med relevant styrke og 3-3-2-5-fordeling?
Ib
|
Ib Axelsen
Publiceret den 09-12-2021, 18:29
|
Svar
Selvfølgelig, men jeg er ikke minimum.
|
Troels Bjerre
Publiceret den 09-12-2021, 19:15
|
Enig med Troels. Hvad vil du ellers gøre med E10x, KDx, xx, ED10xx?
VH
Frederik
|
Frederik Mørk
Publiceret den 09-12-2021, 20:29
|
Hej Frederik
Jeg er helt nøgternt interesseret i holdningen til antal hp. Nu har du svaret i hvert fald med 15 og to tiere.(0 i ruder).
Hvad med 3-3-1-6-fordeling, og hvad skal man lære andre?
Ib
|
Ib Axelsen
Publiceret den 09-12-2021, 22:08
|
Jeg dobler også uden en af damerne. Hvis det er hjK jeg mangler er jeg på grænsen. Med 6-farve vil jeg indmelde, med mindre farven er dårlig.
|
Rico Hemberg
Publiceret den 09-12-2021, 22:58
|
|
Troels Bjerre
Publiceret den 10-12-2021, 11:15
|
Med fordelingen 3-3-1-6 melder jeg - som i bridge 2kl. Som basis regel lover min dobling af 1ru mindst 4-3 i major.
Det har fungeret i mange år.-
Tøren
|
Peter Lund
Publiceret den 10-12-2021, 16:04
|
Jeg spiller på samme måde som Tøren. God weekend. Super_G
|
Sune Groes
Publiceret den 11-12-2021, 11:03
|
Jeg spillede som Tøren, men så overværede jeg Jacob Røn UNDERVISE i, at man skal oplysningsdoble.
Siden har jeg været i tvivl om. hvad der er bedst.
|
Ib Axelsen
Publiceret den 11-12-2021, 12:31
|
Dobler til enhver tid med en åbningshånd . Er klørfarven god vil jeg dog overveje 2 kl
Hilsen Klaus Adamsen
|
Klaus Adamsen
Publiceret den 11-12-2021, 16:09
|
Hej
Uanset eventuel basis regel med 4-3 i major gætter jeg på, at 9 ud af 10 vil doble på Frederiks hånd, men der var jo også lidt ekstra. Doblingen giver fleksibilitet, mens 2Kl er for ensidigt på trefarvet hånd.
Havde for nogle uger siden i en holdkamp KDT6 E93 3 DT987. Fjenden åbnede foran mig med 1 Ru. Vi var alene i zonen.
Jeg doblede..Er du enig?
Bedste hilsner Mads
|
Mads Krøjgaard
Publiceret den 11-12-2021, 17:00
|
|
Peter Lund
Publiceret den 12-12-2021, 14:04
|
Jeg oplysningsdobler på alle tre hænder dvs. Ibs, Frederiks og Mads.
Det er mindre farligt at melde på 1-trinnet end evt. at skulle balancere på 2 - eller 3 - trinnet i en senere melderunde. Og makker ved STRAKS, at man har mindst en åbningshånd med mindst en 3 korts fit, hvis/når han melder sin farve.
Thomas Berg
|
Thomas Berg
Publiceret den 12-12-2021, 14:45
|
Selv om vi er enige om, langt de fleste af os, at man godt kan doble på kun en trefarve....vil man/vi ofte placere fire kort hos dobleren...Både når det er makker og modstandere som oplysningsdobler. Tænker det var grunden til at, det gik som det gik.
I "mit" spil meldte næste spiller 1Hj, makker 1Sp og åbner 3Hj (invit), pas fra mig (og et forsigtigt håb om pas rundt), pas fra næste mand. Min makker, som ikke har ry for at slide på passkiltene meldte nu 3Sp i baghånd. Nu gik det heldigvis pas rundt. Jeg var lettet, havde ret begrænset modspil mod hjerter og faktisk en ret god hånd til spar. Makker havde Bxxxx x Bxx Kxxx og da klør var 2-2 blev der 10 stik.
Makker var nu i offensiven, men dog (for ham) ret afbalanceret...
"For dårligt, at jeg ikke hævede til 4Sp. Hvilken hånd melder først 1Sp og siden 3Sp i zonen. Det må være 5-farve i spar, og jeg kunne jo også læse kortheden i hjerter (jo, men kunne det ikke være double hjerter)...og det var jo mere oplagt, at melde 3Sp med noget i klør end i fjendens ruderfarve, så der måtte være klørbasse. Et klart hæv. Jeg kunne godt se, at jeg efter meldingerne havde ret god hånd, men havde nu alligevel god fornemmelse mht resultatet. Alene det at købe spillet måtte være godt.
Ved opgørelsen sagde makkerne..Vi har 450, og jeg, vi har 170. Nej, I må være af med 170..... :-)
I'm still standing
Bedste hilsner Mads
|
Mads Krøjgaard
Publiceret den 14-12-2021, 22:12
|
Fokus på dobler eller farveindmelding virker lidt for ensidig
Med Frederiks eksempel ville jeg altid melde 1nt ind
Den viser den "rigtige" pointstyrke, den "rigtige" fordeling og ydermere har jeg en fornuftig flugtfarve hvis næste hånd glubsk dobler min indmelding. Eneste udfordring er at jeg ikke har hold, hvilket ikke i første omgang bekymrer mig det store - særligt når de andre åbner med 1 ruder, der ikke nødvendigvis viser længde i ruder.
Kim
|
Kim Bensby
Publiceret den 15-12-2021, 07:47
|
Log ind for at skrive...
|
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|