DM for Klubhold 2016

 

BK Nord nye Danmarksmestre!

 

I sidste kamp i weekendens DM for klubhold satte BK Nord skabet eftertrykkeligt på plads, da de med en storsejr over de nærmeste konkurrenter, One-eyed jacks fra København, sikrede sig sejren og dermed titlen som Danmarksmestre. Stort tillykke til Poul Clemmensen, H.C. Graversen, Freddi Brøndum og Morten Klug! One-eyed jacks vandt sølv og Århus BK løb med bronzemedaljerne. 

Se alle resultater her

 

 

Praktiske oplysninger

Distrikt Nordjylland er vært for årets DM klubhold den 24.-25. oktober 2015, som spilles i Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro
 

Program

Lørdag 24/10 2015
Kl. 12.45 Velkomst
Kl. 12.50 – 14.20 1. runde
Kl. 14.25 – 15.55 2. runde
Kl. 16.00 – 17.30 3. runde
Kl. 17.35 – 19.05 4. runde
Kl. 19.05 – 20.05 Spisepause
Kl. 20.05 – 21.35 5. runde
Kl. 21.40 – 23.10 6. runde

Søndag 25/10 2015
Kl. 09.30 – 11.00 7. runde (husk vintertid!)
Kl. 11.05 – 12.35 8. runde
Kl. 12.35 – 13.25 Spisepause
Kl. 13.25 – 14.55 9. runde
Kl. 15.00 – 16.30 10 runde
Kl. 16.35 – 18.05 11. runde
Kl. 18.15 Protesttid udløber og præmieoverrækkelse

BBO-program
Runde 1: Greve Strand – Aarhus
Runde 2: Ballerup – Åkirkeby
Runde 3: Spar K, Esbjerg – Fjends
Runde 4: Bridge 83, Slagelse – Turneringsklubben Midtsjælland
Runde 5: Bridgeklubben Nord – Odense
Runde 6: Aarhus – One-Eyed Jacks

Herefter vil de mest spændende kampe i henhold til stillingen blive transmitteret.

Resultater

 


Deltagerliste

1. Bornholm:
Åkirkeby BK ved Leif Rømer, Poul Hansen, Henrik Ibsen, Jørgen Sonne
2. Vestjylland:
Fjends BK ved John Høgh, Ole Vøgg Veje Henning Østergaard, Jens Fynboe, Eli Christensen, Peter Boel Nielsen
3. Storstrøm:
Turneringsklubben Midtsjælland ved Poul Larsen, Eivind Sveinbjørnsson, Bodil Haag, Flemming Haag
4. Fyn:
Odense BK ved Søren Rasmussen, Anita Buus Thomsen, Jesper Buus Thomsen, Rico Hemberg, Jesper Dall
5. København:
One-Eyed Jacks ved Dorthe Schaltz, Peter Schaltz, Morten Lund Madsen, Lars Lund Madsen
6. Østsjælland:
Greve Strand BK ved Ejgil Sjøgaard, Kurt Bentzen, Svend Mathiesen, Per Møgelhøj, Helge Høgsgaard, Eigil Hansen
7. Nordsjælland:
Ballerup BC ved Frank Paaskesen,Helle Elbro, Kate Reiter, Erik Lund, Søren Holst, Nils Wulff
8. Sydjylland:
Spar K, Esbjerg ved John Møller Jepsen, Kjeld Sørensen, Carsten Sørensen, Erik Fjord
9. Vestsjælland:
Bridge 83, Slagelse ved John Maagaard, Niels Skipper, Karsten Hansen-Nord, Karsten Meiland
10. Nordjylland:
BK Nord ved H. C. Graversen, Poul Clemmensen, Morten Klug, Freddi Brøndum
11. Østjylland:
Aarhus BK ved Nils Mønsted, Rikke Christiansen, Morten Stege, Lars Peter Damgaard
12. Østsjælland:
Rødovre BK ved Brian Skjønnemann, Martin Markvad Knudsen, Ib Christian Bank, Lars Møller Sørensen