Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst
21. maj 2020

Dynamit-turneringer på BBO

 

Savner du bridge? Danmarks Bridgeforbund arrangerer to daglige Danish Dynamite-parturneringer på BBO, kl. 15 med paropgørelse og kl. 20 med imp-opgørelse. Eftermiddagsturneringen kl. 15 koster 1,25 BBO-dollars (cirka 8,50 krone) pr. spiller og har en deltagergrænse på 400 par. Danmarks Bridgeforbund har betalt for, at aftenturneringen kl. 20 er gratis frem til 1. juni (2. pinsedag) med deltagelse af op til 300 par.

Ud over disse turneringer vil vi lejlighedsvis arrangere begynder- og eliteturneringer på BBO. Næste eliteturnering er fredag den 29. maj kl. 23. Turneringen er tiltænkt spillere omkring handicap 20 eller bedre.

Du finder BBO her. Hvis du ikke tidligere har spillet på BBO, kan du se en udførlig guide til at komme i gang her. Du kan også kontakte sekretariatet på 4847 5213 eller bridge@dbf.dk.

Vi har endvidere udarbejdet videoer, som forklarer, hvordan du tilmelder dig en turnering på BBO. Hvis du allerede har en makker, kan du se hvordan her. Du kan også tilmelde dig en liste for spillere, der søger makker til en bestemt turnering. Se hvordan her.

 

Resultater (BBO-brugernavne kan være svære at "oversætte", men vi prøver at finde de rigtige navne på vinderne)

DATO     Vindere
28. maj kl. 20   Imp-turnering (gratis, 300 par - husk tilmelding på BBO fra kl. 18)
28. maj kl. 15   Parturnering (betaling, 400 par - husk tilmelding på BBO fra kl. 13)
27. maj kl. 20   Imp-turnering (gratis, 300 par - husk tilmelding på BBO fra kl. 18)
27. maj kl. 15 Resultat Jens Kjeldsen og Finn Pedersen
26. maj kl. 20 Resultat Poul Nør og Rikke Jørgensen
26. maj kl. 15 Resultat Erling Munk Nielsen og Peter Jacobsen
25. maj kl. 20 Resultat Nils Mønsted og Lars Peter Damgaard
25. maj kl. 15 Resultat Otto Rump og John Maagaard
24. maj kl. 20 Resultat Jan Pedersen og Tom Nørgaard
24. maj kl. 15 Resultat Mette Sand og Henning Hansen
23. maj kl. 20 Resultat Lone Bilde og Bo Lønberg Bilde
23. maj kl. 15 Resultat Kell Krogh og Niels Anker
22. maj kl. 23 Resultat Freya Hven og Jeanet Normann
22. maj kl. 20 Resultat Tonni Mathiasen og Lars Underbjerg
22. maj kl. 15 Resultat Janne og Jesper Bøgh
21. maj kl. 20 Resultat Benny Marquart og Lars Peter Damgaard
21. maj kl. 15 Resultat Danny Hansen og Jens Pauli G. Nolsøe
20. maj kl. 20 Resultat Tyge Fogh og Carsten Bernth
20. maj kl. 15 Resultat Lis og Benny Svendsen
19. maj kl. 20 Resultat Jann Larsen og Knud Dejgaard
19. maj kl. 15 Resultat Christian Lahrmann og Søren Caspersen
18. maj kl. 20 Resultat Torben Agersnap og Thorkild Andersen
18. maj kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Mads Krøjgaard
17. maj kl. 20 Resultat Benny Marquart og Preben Taasti
17. maj kl. 15 Resultat Otto Dahl og John Møller Jepsen
16. maj kl. 20 Resultat Claus Tegtmeier og Hans Letort
16. maj kl. 15 Resultat Charlotte Schwarz-Rosman og Jan Mayer + Janne og Jesper Bøgh (delt sejr)
15. maj (elite) kl. 23   Flemming Jørgensen og Otto Dahl
15. maj kl. 20 Resultat Riccardo Mirasola og Stig Andersen
15. maj kl. 15 Resultat Mathias Bruun og Mads Eyde
14. maj kl. 20 Resultat Jan Nimb og Jeppe G. Knappe
14. maj kl. 15 Resultat Arne Steen Sørensen og Jan Egdø
13. maj kl. 20 Resultat Danny Hansen og Jens Pauli G. Nolsøe
13. maj kl. 15 Resultat Niels Henriksen og H.K. Sørensen
12. maj kl. 20 Resultat Charlotte Brandgaard og Stig Farholt
12. maj kl. 15 Resultat Otto Dahl og John Møller Jepsen
11. maj kl. 20 Resultat Rikke og Nils Mønsted
11. maj kl. 15 Resultat Henrik Kruse Petersen og H.K. Sørensen
10. maj kl. 20 Resultat Benny Marquart og Preben Taasti
10. maj kl. 15 Resultat Otto Dahl og John Møller Jepsen
9. maj kl. 20 Resultat Lise Krisensen og Johnni Knudsen
9. maj kl. 15 Resultat Henrik Aasøe og Otto Dahl
9. maj (beg.) kl. 12 Resultat Maria og Mikkel Bo Kølbæk
8. maj (elite) kl. 23 Resultat Carsten Lysdahl og Preben Taasti
8. maj kl. 20 Resultat Mads Krøjgaard og John Møller Jepsen
8. maj kl. 15 Resultat Mathias Bruun og John Møller Jepsen
7. maj kl. 20 Resultat Louise og Morten P. Hansen
7. maj kl. 15 Resultat Henrik Kruse Petersen og Leif Nygaard
6. maj kl. 20 Resultat Michael Krogh Andersen og Bo Jensen
6. maj kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Lars Peter Damgaard
5. maj kl. 20 Resultat Claus Tegtmeier og Hans Letort
5. maj kl. 15 Resultat Karen Horn og Niels Jørgen Skaarup
4. maj kl. 20 Resultat Charlotte Schwarz-Rosman og Jan Mayer
4. maj kl. 15 Resultat Janne og Jesper Bøgh
3. maj kl. 20 Resultat Jan Pedersen og Tom Nørgaard
3. maj kl. 15 Resultat Marit og Ivan Abel
2. maj kl. 20 Resultat Knud Erik Jensen og Poul Vestervig Poulsen
2. maj kl. 15 Resultat Camilla Bo Krefeld og Johan Hammelev
1. maj (elite) kl. 23 Resultat Rico Hemberg og Jesper Buus Thomsen
1. maj kl. 20 Resultat Solveig Kirkegaard og Ejla Størup
1. maj kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Mads Krøjgaard
30. april kl. 20 Resultat Line Eyde og Peter B. Hansen
30. april kl. 15 Resultat Kirsten og Poul Bo Madsen
29. april kl. 20 Resultat Melanie og Kristian Tylvad
29. april (beg.) kl. 16 Resultat Jane Steiner og Ole Steen
29. april kl. 15 Resultat Ebba Glud og Jørgen Christiansen
28. april kl. 20 Resultat Jutta og Kenneth Egstrup
28. april kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Mads Krøjgaard
27. april kl. 20 Resultat Bodil Villadsen og Michael Ankersen
27. april kl. 15 Resultat Danny Hansen og Jens Pauli G. Nolsøe
26. april kl. 20 Resultat Steven Basnov og Poul Bo Madsen
26. april kl. 15 Resultat Annette Bjørn og Ejgil Sjøgaard + Knud Erik Jensen og Hans Peter Rytter (delt sejr)
25. arpil kl. 20 Resultat Marit og Ivan Abel
25. april kl. 15 Resultat Louise og Morten P. Hansen
24. april (elite) kl. 23 Resultat Brian Jepsen og Peter Lauritsen
24. april kl. 20 Resultat John Møller Jepsen og Otto Dahl
24. april kl. 15 Resultat Hanne Sørensen og Hanne Jensen
23. april kl. 20 Resultat Kirsten og Poul Bo Madsen
23. april kl. 15 Resultat Lena Mortensen og Ruth (efternavn mangler)
22. april kl. 20 Resultat Jan Pedersen og Tom Nørgaard
22. april kl. 15 Resultat Janne og Henrik Schledermann
21. april kl. 20 Resultat Ellen Lequime Kristoffersen og Ole Asbjørn Riis
21. april kl. 15 Resultat Clara Brun Pedersen og Leah Jacobsen
20. april kl. 20 Resultat Peter Bang og Kim Nørgaard Nielsen
20. april kl. 15 Resultat Claus Tegtmeier og Hans Letort
19. april kl. 20 Resultat Karin Bech og Kent Gath
19. april kl. 15 Resultat Kim Klarup og Michel Dyekjær
18. april kl. 20 Resultat Camilla Bo Krefeld og Johan Hammelev
18. april kl. 15 Resultat Rasmus Nygaard Nielsen og Anne Teisen
17. april (elite) kl. 23 Resultat Marner Joensen og Søren Jørgensen
17. april kl. 20 Resultat Marit og Ivan Abel
17. april kl. 15 Resultat Janne og Jesper Bøgh
16. april kl. 20 Resultat Torben Due og Uffe (efternavn mangler)
16. april kl. 15 Resultat Peder Heide Brøndt og Susan Liljegren
15. april kl. 20 Resultat Martin Christoffersen og Poul Mogensen
15. april kl. 15 Resultat Michael Ankersen og Brian Jepsen
14. april kl. 20 Resultat Torben Agersnap og Thorkild Andersen
14. april kl. 15 Resultat Bent Lythcke og Holger Christensen
13. april kl. 20 Resultat Henrik Kruse Petersen og Leif Nygaard
13. april kl. 15 Resultat Janne og Jesper Bøgh
12. april (elite) kl. 23 Resultat Brian Jepsen og Peter Lauritsen
12. april kl. 20 Resultat Susanne Anker og Inger Trosbjerg
12. april kl. 15 Resultat Leif Vanting og Karin Illum
12. april (beg.) kl. 12 Resultat Connie Larsen og Olesoe + Troels og David Seerup (delt sejr)
11. april kl. 20 Resultat Claus Tegtmeier og Leif W. Thomsen
11. april kl. 15 Resultat Bobbie Apitzsch og Peter Niemelä
10. april kl. 20 Resultat Svend Pedersen og Michel Dyekjær
10. april kl. 15 Resultat Janne og Jesper Bøgh 
9. april (elite) kl. 23 Resultat Bobbie Apitzsch og Peter Niemelä
9. april kl. 20 Resultat Merete Vermehren Norris og John Norris
9. april kl. 15 Resultat Henning Druedal og Helge Høgsgaard
8. april kl. 20 Resultat Mogens Pedersen og Ole Randrup
8. april kl. 15 Resultat Sorin Lupan og Peter Teisen
8. april (beg.) kl. 12 Resultat Peter Basse Jensen og Lis Bendtsen
7. april kl. 20 Resultat Nell Rindahl og Niels Lund
7. april kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Mads Krøjgaard
6. april kl. 20 Resultat Lis Sørensen og Anton Sørensen
6. april kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Lars Peter Damgaard
5. april (rød) kl. 20 Resultat Svend Pedersen og Michel Dyekjær
5. april (hvid) kl. 20 Resultat Otto Rump og Claus Øgard
5. april (rød) kl.15 Resultat Claus Tegtmeier og Hans Letort
5. april (hvid) kl.15 Resultat Erling Munk Nielsen og Peter Jacobsen
4. april kl. 20 Resultat Michael Ankersen og Brian Jepsen
4. april kl. 15 Resultat Birgitte Rønn og Tyge Fogh
3. april kl. 20 Resultat Lilli-Ann Nielsen og Carsten Lysdahl
3. april kl. 15 Resultat Bent Lythcke og Holger Christensen
2. april kl. 20 Resultat Mathias Hahn-Hundsdahl og Alexander Dreisler
2. april kl. 15 Resultat Torben Ebbesen og Otto Dahl
1. april kl. 20 Resultat Peter Kraunsøe og Peter Bang
1. april (beg.) kl. 19 Resultat Jens Krogsgaard og Jørn Bjarne Hansen
1. april kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Mads Krøjgaard
31. marts (DD2) kl. 20 Resultat Søren Caspersen og Andreas Plejdrup
31. marts (DD1)  kl. 20 Resultat Ejgil Sjøgaard og Eigil Hansen
31. marts kl. 15 Resultat Henrik Kruse Petersen og Ole Berg Kristensen
30. marts kl. 20 Resultat Charlotte Juhl og Søren Justesen
30. marts kl. 15 Resultat Svend Thaarup og Preben Thaarup
29. marts kl. 20 Resultat Ole Kofoed og Niels-Peter Meldgaard
29. marts kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Mads Krøjgaard
28. marts kl. 20 Resultat Lone Bilde og Bo Lønberg Bilde
28. marts kl. 15 Resultat Henrik Kruse Petersen og Leif Nygaard
27. marts kl. 20 Resultat Birthe Iversen og Erik Iversen
27. marts kl. 15 Resultat Terkel Lund Nielsen og Jesper Thøfner
26. marts kl. 20 Resultat Birte Kjeldsen og Gunnar Andersen
26. marts kl. 15 Resultat Axel Wittig og Søren Justesen
25. marts kl. 20 Resultat Søren Kraunsøe og Peter Kraunsøe
25. marts kl. 15 Resultat Kjeld Hansen og Christian Lahrmann
24. marts kl. 20 Resultat Jane Norgren og Lars Søgaard Hansen
24. marts kl. 15 Resultat Niels Krøjgaard og Mads Krøjgaard
23. marts kl. 20 Resultat Mette Sand og Henning Hansen
23. marts kl. 15 Resultat Chris Demant og Poul V. Hansen
22. marts kl. 20 Resultat Morten Støvring og Jess Tillge
22. marts  kl. 15 Resultat Charlotte Schwarz-Rosman og Jan Mayer
21. marts kl. 20 Resultat Kirsten Rask og Håkan Wallmark
20. marts kl. 20 Resultat Birte Kjeldsen og Søren Jørgensen
19. marts kl. 20 Resultat Mette Sand og Hans David Øregaard
18. marts kl. 20 Resultat Camilla Bo Krefeld og Johan Hammelev