DM for klubhold 2013

 

Distrikt Vestjylland er vært for årets DM for klubber, som afvikles den 26.-27. oktober 2013.

 

Se det fulde program her

Resultater
 

Program

Lørdag 26/10 2013
Kl. 12.45 Velkomst
Kl. 12.50 – 14.20 1. runde
Kl. 14.25 – 15.55 2. runde
Kl. 16.00 – 17.30 3. runde
Kl. 17.35 – 19.05 4. runde
Kl. 19.05 – 20.05 Spisepause
Kl. 20.05 – 21.35 5. runde
Kl. 21.40 – 23.10 6. runde

Søndag 27/10 2013
Kl. 09.30 – 11.00 7. runde (husk vintertid!)
Kl. 11.05 – 12.35 8. runde
Kl. 12.35 – 13.25 Spisepause
Kl. 13.25 – 14.55 9. runde
Kl. 15.00 – 16.30 10 runde
Kl. 16.35 – 18.05 11. runde
Kl. 18.15 Protesttid udløber og præmieoverrækkelse

 

Deltagerliste

1. Fyn:
Morud Bridgeklub ved Chris Demant, Henrik Demant, Morten Larsen og Poul Hansen
2. Bornholm:
Åkirkeby Bridgeklub ved Leif Rømer, Claus Pedersen, Henrik Ibsen og Jørgen Sonne
3. Vestjylland:
Fjends BK ved Lars Mortensen, Alex Froberg, Henning Østergaard, Jens Fynboe, Eli Christensen og Peter Boel Nielsen
4. Storstrøm:
Næstved BK ved Poul Larsen, Keld Larsen, Bente Christensen, Eivind Sveinbjørnsson, Bodil Haag og Flemming Haag
5. Østsjælland:
Rødovre BK ved Søren Kraunsøe, Peter Kraunsøe, Birgitte Holm, Morten Eriksen, Rói Joensen og Thomas Svendsen
6. Vestsjælland:
Bridge 83, Slagelse ved John Maagaard, Otto Rump, Brian Fairchild og Verner Schou
7. Nordsjælland:
Ballerup Bridge Club ved Knud Breum Sørensen, Henrik Ploug, Bent Jakobsen og Steffen Kristensen
8. Sydjylland:
Storeslemmen, Vejle ved Jesper Jungdal, Peter B. Hansen, Dennis Bilde, H. C. Nielsen, Jacob Røn og Søren Justesen
9. Østjylland:
Aarhus BK ved Niels Krøjgaard, Tom Nørgaard, Marlene Henneberg og Jens Ove Henneberg
10. Nordjylland:
BK Nord ved H. C. Graversen, Freddi Brøndum, Jes Bank og Morten Rask Jepsen
11. København:
One Eyed Jacks ved Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Thorvald Aagaard, Mikkel Bensby Nøhr
12. Fyn - mestre:
Odense BK ved Dorthe Schaltz, Peter Schaltz, Martin Schaltz og Rico Hemberg

 

BBO-program

Lørdag
Runde 1: Bridge 83 mod One Eyed
Runde 2: Ballerup mod Morud
Runde 3: Storeslemmen mod Åkirkeby
Runde 4: Aarhus mod Fjends
Runde 5: BK Nord mod Næstved
Runde 6: One Eyed mod Rødovre

Søndag vil de mest spændende kampe i henhold til stillingen blive transmitteret.

Uddrag af propositionerne (reglerne) for turneringen:
- Der må anvendes systemer som i parturneringer.
- Holdets spillere skal være optaget som medlemmer af klubben ifølge DBf's medlemsliste pr. 31/12 i den sæson, hvor de indledende runder spilles. De skal desuden være medlemmer af klubben på de tidspunkter, hvor de spiller kampe i turneringen.
- Et hold må ikke anvende spillere, der har deltaget for andre klubber i en tidligere fase af turneringen (jf. § X8A), inkl. Klubber fra andre distrikter.