Slutspil 2010-11

 

Resultatskemaer fra slutspillet

 

Slutspillet for sæson 2010-11 finder sted i weekenden d. 5. - 6. marts 2011.

 

 

De fire hold, som konkurrerer om Prins Henriks Trofæ, er:

Kasper Konow
Anders Hagen, Jens Auken, Søren Christiansen, Gregers Bjarnarson, Michael Askgaard
Team Pharmaservice
H.C. Graversen, Dennis Bilde, Jørgen Cilleborg, Morten Bilde
Team Blaksets Bridgecenter
Lars Blakset, Jacob Røn, Peter Fredin, Håkan Nilsson, Frederik Bjerregaard, Thomas Vang Larsen
Steen Schou
Jens Kofoed, H.C.Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Mikkel Larsen, Jacob Duschek


Det er fire meget stærke og gennemrutinerede hold, som alle på en god dag kan vinde DM-guldet.  Det plejer at blive  tætte og spændende kampe, og vi kan uden tvivl forvente bridge på et højt niveau. Kom og følg spillet ved ringside, eller følg med derhjemme på computeren via BBO. Konow vandt sæsonens grundspil  og dermed retten til at vælge semifinalemodstander og valget faldt på Schou.  Konow vandt det indbyrdes opgør i grundspillet  med 135-62 og får overført 12 imp.

I den anden semifinale mødes PharmaService og Team Blaksets Bridgecenter. PharmaService vandt det indbyrdes opgør i grundspillet med 83-46 og får overført 12 imp. 

Der transmitteres på BBO hele weekenden.

 

Spillested: Vanggaardscentret, Paludan Müllersvej 26, 8200 Aarhus N                  
 

Spilletider 

Semifinaler lørdag

11.00-13.15
14.00-16.15

16.30-18.45

19.45-22.00  
 

             
Finale søndag

09.00-11.15
11.30-13.45

14.45-17.00

17.15-19.30

 

Både semifinaler og finale spilles over 64 spil og afvikles med skærme.

 


 

Finalen
Imp-overførslen, der er beregnet på grundlag af resultatet af de indbyrdes opgør i grundspillet, vil i de fire mulige finaleopgør være:

 

Konow                    

-

PharmaService

 

Konow  

-

Team Blakset

 

–   

 1 1/3 

Schou

-

Team Blakset

 5

 

Schou

-

Pharmaservice

5 1/3 

 

 






Vinder af en kamp er holdet med flest imp, og blot en brøkdel af et imp er tilstrækkeligt.

I til­fælde af ligestilling (inkl. imp-overførsel) vinder det hold, som har vundet den indbyrdes kamp i slutspillet (uden imp-overførsel).
 

Oprykningskamp

Sideløbende med finalen afvikles om søndagen en kamp mellem de to hold, som blev nr. 2 i hhv. 3. division Vest og Øst. De to hold, som skal spille om en plads i 2. division, er:

 

Lars Peter Damgaard 
Keld Grann, Benny Marquart, Asger Bruhn, Preben Taasti, Steffen Wich
Michael Mulvad 
Durrin Hynes, Peter Kransøe, Søren Kraunsøe

 

Semifinaler

 Semifinaler Overført 1-16 Sum 17-32 Sum 33-48 Sum 49-64 I alt

 Konow

 Schou

12

0

 31

17

43

17 

30

21 

73

38 

45

13 

 118

51

28

15 

 146

66

 Pharmaservice

 Team Blaksets Bridgecenter

12

0

 21

32

 33

32

 30

41

 63

73

 30

42

93

115 

 32

31

 125

146

 

Finale

 Finale Overført 1-16 Sum 17-32 Sum 33-48 Sum 49-64 I alt
 Team Blaksets Bridgecenter  1 1/3

 28

 

29 1/3

 

 7 36 1/3  37   73 1/3  43 116 1/3 
 Konow    35  35 12   47  21 68   4 72 

 

Oprykningskamp

Oprykningskamp 1-16 Sum 17-32 Sum 33-48 Sum 49-64 I alt
Lars Peter Damgaard 43   43  52 31   83 14  97 
Michael Mulvad 43   43 45   88 47  135  62  197