Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Damelandsholdet 2019

 

I 2019 afholdes der tre officielle mesterskaber; Neighbour Challenge i maj, NM i pinsen d. 7. -10. juni og VM i Wuhan, Kina d. 14. - 28. september. 

Til Neighbour Challenge, NM og VM vil udtagelseskomitéen (UK), som består af danske topspillere uden tæt tilknytning til de aktuelle landsholdskandidater, stræbe efter at udtage de stærkeste mulige hold blandt de par, som har meldt sig. 

 

VM i Kina

Det blev desværre ikke til en plads i kvartfinalen, da damerne var i aktion i Kina. De sluttede på en samlet 15. plads. 

Læs reportagen fra VM her

Kaptajnsrapporten fra VM kan læses her

 

Damerne drager til VM i Kina

Fredag d. 14. september 2019 starter VM og dameholdet er klar.

Du kan følge reportagen fra VM på Facebook og her på siden. Nedenfor kan du læse lidt mere om de par der til VM repræsenterer Danmark. 

Helle Rasmussen og Lone Bilde

Siden startskuddet til vores makkerskab lød tilbage i 2008, har vi fået langt over 10.000 lærerige spil i “benene” og spillet adskillige turneringer i den danske landsholdstrøje som makkerpar. Vi lagde ud med at afprøve først “Relepresisjon” og derefter “Odense standard” som systemer med begrænset succes. I dag har vi fundet vores egen melodi med et aggressivt system, “TransferWalsh”, importeret fra Tyskland, som vi har arbejdet hårdt på at lære og tilpasse. Vores grundprincip ved bridgebordet, “vi spiller bedst, når det er sjovt” har vist sig at kunne udløse medaljer. De vigtigste er guld ved åbent EM for damehold i 2017, og guld ved fire nordiske mesterskaber i træk. Endelig var vi med på det danske hold, der oplevede euforien ved at vinde indledende runde ved VM i 2015, … og skuffelsen ved at tabe Frankrig i kvartfinalen.
Vi kender hinanden så godt efterhånden, at vi ofte møder op til en bridgeturnering i samme farve bluse, uden at have aftalt det på forhånd. Ud over at vi elsker at spille bridge sammen, så er vores makkerskab også blevet til et venskab, som rækker ud over bridgen, og som involverer vores familier, børn, hunde og katte.

   

Christina Lund Madsen og Fie Houlberg 

Vi har spillet sammen siden 2009 og har altså 10-års jubilæum i år. Vi mødte hinanden på en juniorcamp i Polen i 2001. Christina var (i egne øjne) en ret tjekket 22-årig ude af stand til at slå en knibning, og Fie var en sprød 16-årig med togskinner på tænderne og allerede på U21- landsholdet.
Vi spillede DM damepar en enkelt gang i 2003 og endte som nr. 12 og var næppe synderligt imponerede af hinanden. I de følgende år blev Fie juniorverdensmester (i 2008), og Christina vandt et åbent hus. I 2009 var Christina gravid og på udkig efter en hyggemakker. Nu får Fie så lige ordet: ”Og hvad var mere oplagt end at spille med hende den søde, lille Fie, som hun havde spillet med for mange år siden, og som vist heller ikke var junior mere? Så jeg blev spurgt og
takkede (selvfølgelig) ja.
Efter første dameweekend fik jeg så denne kommentar: "Jeg er godt klar over, at du er verdensmester, men jeg vidste ikke, du er blevet SÅ god." (Altså som i næsten lige så god som Christina selv!
NÅ… Og til det svarede jeg: "Og i lige måde da!"
Så med forventningerne rigeligt nedstemt var der dannet grobund for et rigtig godt makkerskab!” Det var kærlighed ved andet blik for os begge. Christina har altid haft en meget aggressiv stil, og Fie opdagede, at hun er (næsten) lige så blodtørstig, og som læge er hun vant til lidt af hvert. Vi var enige om stilen fra første melding, og siden har vi dyrket vores bridgefilosofi om at give vores modstandere svedige hænder og hjertebanken. Desværre kan det være lige så nervepirrende for vores paller og kaptajn at følge os, men heldigvis har vi i Kina nogle seje holdpaller med sans for humor.
Trods vores forskellige personligheder og livsstil elsker vi hinanden. Fie passer sine hospitalspatienter og fire børn (Nicolai på 2, Caroline på 5, Victor på 7 og Sejr på 40), og Christina er redaktør for Dansk Bridge og rejser verden rundt og kommer af og til hjem med medaljer, som hendes to drenge på 9 og 11 bruger som våben, når de leger Avengers.
Vi glæder os helt vildt til at spille i Kina og kan garantere, at kedeligt bliver det ikke!

   

Bjørg Houmøller og Signe Buus Thomsen

Efter vi begge har måttet lide den tort at spille med vores lillebror i vores juniorkarriere og scoret et par EM-medaljer i sølv og bronze med Jonas og Emil, så kom vi for 4 år siden frem til, at hvis vi ville vinde guld, så måtte vi slippe af med testosteronet.
At vinde NM-guld i 2017 er det foreløbige højdepunkt i vores makkerskab, men spørg os igen om et par uger…
Selv om vi har fødselsdag samme dag, er vi ikke helt samme alder, men stort set lige modne. Bjørg har to børn og et par bestyrelsesposter, og Signe har i flere år været fast tutor på rusturene på lærerseminariet.
Vi er rigtig gode veninder, og det er det bedste ved vores makkerskab. Signe er nok, hvad man kan kalde en hidsig humørbombe. Det ene øjeblik smider hun en joke over bordet, det næste sin serviet. Men det er også den ild, som får hende til at vinde mere end de fleste andre.
Bjørg er knap så meget i sine følelsers vold og mere den eftertænksomme type (de mange, der har samlet taske, pung eller nøgler op efter hende i tidens løb ville måske bruge ordet distræt), som kan skælde ud på sig selv i flere timer efter have foræret 2spar et overstik.
Men fælles for os er, at vi aldrig er strenge ved hinanden, og det gør det federe at være makkere. Vi ærgrer os til gengæld rigeligt selv, når vi laver fejl. Som man skal, hvis man er en rigtig vinder.
Vi tager til Kina for at vinde en medalje til Danmark. Vi tror på, at vi har holdet og viljen, hvis blot vi kan holde fokus.

   

Kaptajn Peter Magnussen og coach Jan Nielsen

Peter Magnussen er 68 år gammel og pensioneret praktiserende læge. Peter har haft en mangeårig karriere i 1. div, men spiller p.t. i 2. div. Spillede på seniorlandsholdet med Peter Schaltz som makker i 2010, og vandt en sølvmedalje. Som kaptajn for seniorlandsholdet ved World Bridge Games (olympiade) i Wroclaw 2016 blev det til en bronzemedalje. Peter har været landstræner i nu 1,5 år. Peter er gift, har 2 børn og 3 børnebørn.

 

 

 

Jan er 52 år og har været kaptajn eller coach ved en del VM og EM for såvel juniorer som åben, dame og senior siden 2012. I de sidste 10 år har Jan haft ansvaret for at koordinere og gennemføre BBO-transmissioner i Danmark. I det daglige bruges tiden på et job som gymnasielærer i Svendborg, hvor han bor sammen med kone og søn. De sidste to år har Jan valgt at holde pause for bridge (”makkere skal ikke straffes ved at spille med mig” er årsagen:)).
Motto: ”Hvis det er værd at gøre, så er det værd at gøre ordentligt”

 

 

 

Damelandsholdet til VM i Kina er udtaget

Danmark har kvalificeret sig til VM i senior-, mixed- og damerækken ved VM i Wuhan, Kina fra den 14. september til den 28. september. Vi har desværre ikke kvalificeret os til VM i åben række. De 3 ud af 4 hold kvalificerede sig ved at blive nummer henholdsvis 5, 6 og 4 ved de forgangne europamesterskaber. De 8 bedste hold ved europamesterskaberne kvalificerede sig til VM. Der deltager i alt 24 hold fra hele verden i hver af de 4 rækker.

En udtagelseskomite bestående af 4 faste medlemmer, nemlig Peter Magnussen, Jan Nielsen, Rico Hemberg og Nils Mønsted, suppleret med henholdsvis Morten Bilde, Bo Bilde og Povl Sommer har udtaget følgende damehold:

  • Lone Bilde – Helle Rasmussen
  • Fie Houlberg – Christina Lund Madsen
  • Signe Buus Thomsen – Bjørg Houmøller

Holdkaptajn: Peter Magnussen

Endvidere er Jan Nielsen udtaget til Coach.

Vi har i modsætning til tidligere år valgt at nøjes med 1 coach til alle holdene for at holde omkostningsniveauet nede.

Vi har store forventninger til de 3 hold. Det er alle rutinerede landsholdsspillere.

Vi vil løbende, dagligt opdatere på hjemmesiden og på facebook under mesterskaberne, dels ved de 3 kaptajner, dels ved vores rutinerede coach.

På UK og Eliteforums vegne

Peter Magnussen
Landstræner

Se hvem der er udtaget til seniorholdet her - og til mixed holdet her.

 

 

Damelandsholdet er udtaget til Neighbour Challenge og til NM

UK for damerækken har udtaget følgende landshold til Neighbour Challenge:

  • Stense Farholt – Tina Ege
  • Lone Bilde – Helle Rasmussen

Neighbour Challenge er en turnering, som vi har deltaget i de sidste 8-9 år. Det er en 4 – nationers turnering for åben række- og dame landshold. Sædvanligvis deltager Danmark, Sverige, Tyskland og Holland, men i år har Sverige meldt afbud, hvorfor Norge er blevet inviteret i stedet for.

Turneringen afholdes i år i Utrecht, Holland fra d. 3. - 5. maj. 

 

Damerne endte på en 2. plads, kun overgået af Norge, som de ellers slog begge gange. 

Læs mere om hvordan turneringen gik her

Læs også kaptajnsrapporten fra turneringen

 

UK for damerækken har udtaget følgende landshold til Nordiske Mesterskaber:

  • Signe Buus Thomsen – Bjørg Houmøller
  • Lone Bilde – Helle Rasmussen

Nordiske mesterskaber er en dyst mellem de 5 nordiske lande samt Færøerne. Den foregår hvert andet år og omfatter åben række landsholdene samt damelandsholdene. I 2017 foregik NM i Danmark. 

I år skal Norge være vært i Kristansand. Turneringen afvikles fra den 7. - 10. juni.

 

Det blev til dobbelt metal til damerne og åben række, da begge vandt bronze. Læs mere om det her

 

Udvalgskomiteen for damelandsholdet:

Følgende personer vil bidrage til at udvælge damelandsholdet:

  • Povl Sommer, Peter Magnussen, Nils Mønsted, Rico Hemberg og Jan Nielsen

 

Bruttotruppen er:

  • Lone Bilde - Helle Rasmussen
  • Bjørg Houmøller - Signe Buus Thomsen
  • Christina Lund Madsen - Anne Sofie Houlberg
  • Stense Farholt - Tina Ege

 

Læs her mere om de andre landsholds 2019 - åben række, seniorlandsholdet og mixed landsholdet.