Sæsonprogram 2011-12

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger

 

Deltagere

1.division

1. Team PharmaService
H. C. Graversen, Dennis Bilde, Jacob Røn, Freddi Brøndum, Morten Bilde, Jørgen Hansen
2. Steen Schou
Jens Kofoed, H. C. Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Mikkel Larsen, Jacob Duschek
3. John Møller Jepsen
Mads Krøjgaard, Andreas Marquardsen, Poul Clemmensen
4. Nils Mønsted
Johan Hammelev, Tom Nørgaard, Henrik Caspersen, Jan Pedersen, Camilla Bo Krefeld
5. Peter Teisen
Peter Zeeberg, Lauge Schäffer, Ulrik Zeeberg, Steen Møller, Thomas Kampmann
6. Flemming Dahl
Georg Norris, Mads Grove, Henrik Norman Hansen, Peter Lund, John Norris
7. Kasper Jacobsen
Ulla Zeeberg, Anders Sigsgaard, Ib Christian Bank, Sejr Andreas Jensen, Flemming Poulsen
8. Peter Schaltz
Dorthe Schaltz, Martin Schaltz, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Sabine Auken
9. Charlotte Koch-Palmund
Dennis Koch-Palmund, Nis Graulund, Trine Bilde, Nadia Bekkouche, Trine Binderkrantz
10. Knud Harries
Morten Andersen, Geert Max Jørgensen, Thomas Berg, Klaus Adamsen, Jan Nicolajsen
11. Team Blaksets Bridgecenter
Lars Blakset, Thomas Vang Larsen, Rico Hemberg, Jesper Dall
12. Kasper Konow
Anders Hagen, Gregers Bjarnarson, Michael Askgaard, Søren Christiansen, Jens Auken

 

2. division

1.  Jan Kølbæk
Lars Walter Petersen, Jens Ove Henneberg, Marlene Henneberg, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen
2. Morten Stege
Vagn Søndergaard, Niels Henriksen, H. K. Sørensen 
3. Svend Brassøe
Bjarne Hansen, Michael Roar Nielsen, Stener Glamann
4. Michael Mulvad
Durrin Hynes, Peter Kraunsøe, Søren Kraunsøe 
5. Reinholdt Bridge & Travel
Christian Reinholdt, Michael Justesen, Knut Blakset, Jacob Juhl, Søren Krasilnikoff, Kell Krogh
6. Jørgen Priess
Henning Østergaard, Emil Jepsen, Lars Møller Sørensen, Mads Eyde, Erik Eide
7. Erling Munk
Søren Larsen, Peter Jacobsen, Jakob Søegaard, Lars Øgaard, Stephan Magnusson
8. Henrik Louis Petersen
Anders Møller Jensen, Tina Ege, Ole Raulund, Niclas Raulund Ege, Lars Tofte 
9. Sigurd Lauge Pedersen
Stig Werdelin, Skafti Jonsson, Leif Nygaard
10. Bjarke Friis
Marianne Staal Rasmussen, Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Fie Houlberg
11. Team Audita
Lars Munksgaard, Allan Cohen, Magnus Eriksson, Ulf Nilsson
12. Thorvald Aagaard
Mikkel Nøhr, Maria Rahelt, Jonas Houmøller, Bjørg Houmøller, Henrik Iversen

 

3. division øst

1. Martin Juhl
Søren Gjaldbæk, Jesper Thomsen, Jan Nielsen, Henning Kruse, Mads Krogsgaard
2.   Peter B. Hansen
Jesper Jungdal, Søren-Peter Nielsen, Kim Andersen
3. Frank Beildorff
Klaus Baltsersen, Christian Snabe, Bo Brink Laursen, Eva Beildorff, Mona Grethe Olesen
4. Tim Jensen
Peter Nielsen, Kjeld Hansen, Henryk Feldmus
5. Thomas Mørkeberg
Henrik Friis, Anders Krog, Nils Grove, Bjørn Jespersen, Hans Werge
6. Jens Ulrik Fougt
Jeppe G. Knappe, Pia Knak Jacobsen, Steen Jacobsen
7. Freddy Christiansen
Lars Holgaard, Jakob Bjerrum, Helge Hesselberg, Simon Houlberg, Henrik Boysen
8. Søren Holst
Nils Wulff, Frank Paaskesen, Erik Lund
9. Niels Tækker Foged
Steen Abildgaard, Peter Westrup, Lars Mathiesen
10. Michael Beck
Bo Bilde, Søren Fritzbøger, Claus Jensen, Henrik Kruse Petersen
11. Jan Jørgensen
Birgitte Holm, Thomas Svendsen, Morten Eriksen, Allan Koch, Jette Bondo
12. Ole Dam Mortensen
Høgni Bærentsen, Karsten Vinther, Flemming Bøgh-Sørensen

 

3. division vest

1.  Aabenraa Bridge Center
Jørn Jeppesen, Jes Sundstrøm Brabrand, Dirk Willecke, Udo Petersen
2. Henrik Kristensen
Lars Underbjerg, Jørgen Madsen, Arne Bjerg 
3. Kim Lysholdt
Bjarne Juul Nissen, Kjeld Sørensen, Carsten Sørensen 
4. Asger Friis
Birthe Kjær Larsen, Bo Thøgersen, Ove Sandholt
5. Georg Aatorp
Niels Nymark, Mogens Birkebæk, Svend Larsen, Niels Svendsen, Karl Pedersen
6. Svend Haaning
Jens Søndergaard, Aage Kristensen, Carsten Klemmensen
7. Per Gaunø Jensen
Per Gaunø Jensen, Bo Lisbjerg, Morten Klug, Morten Heby
8. Lida Hulgaard 
Johs. Hulgaard, Øjvind Hulgaard, Jesper Gad, Jørgen Anker Pabst, Dorte Cilleborg 
9. Frederik Mørk
Gerd Hansen, Torben Madsen, Ole Wolff
10. BK Nord 1
Lasse Krefeld, Michael Ankersen, Jes Bank , Morten Rask Jepsen, Flemming Madsen, Flemming Clausen
11. Lars Peter Damgaard
Keld Grann, Benny Marquart, Asger Bruhn, Rasmus Dam, Steffen Wich
12. Maria Dam Mortensen
Matias Rohrberg, Lea Troels Møller Pedersen, Martin Knudsen, Signe Lærke Buus Thomsen, Rasmus Rask Jepsen

 

 

Turneringsskema - 1.division

8. - 9. oktober
Bord 1 - 4 i Aarhus og bord 5 - 6 i Blakset

Runde

Bord 1

  Bord 2

Bord 3

  Bord 4

  Bord 5

  Bord 6

   

1

5 - 1

2 - 8

3 - 10 12 - 4 7 - 11 9 - 6    

2

2 - 5 1 - 8 4 - 10 3 - 12 6  - 11 9 - 7    

3

5 - 3 8 - 4 10 - 1 12 - 2 11 - 9 7 - 6    

 

19. - 20. november
Bord 1 - 4 i Aarhus og bord 5 - 6 i Blakset

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

4 - 11 3 - 9 2 - 6 1 - 7 12 - 5 10 - 8    

5

11 - 3 9 - 4 6 - 1 7 - 2 8 - 12 5 - 10    

 

14. - 15. januar
Bord 1 - 2 i Aarhus og bord 3 - 6 i Blakset

Runde

 Bord 1

 Bord 2

 Bord 3

 Bord 4

Bord 5

 Bord 6

   

6

4 - 1 3 - 2 12 - 7 10 - 6 9 - 8 11 - 5    

7

1 - 3 2 - 4 7 - 10 6 - 12 5 - 9 8 - 11    

8

2 - 1 4 - 3 8 - 7 6 - 5 12 - 9 11 - 10    

 
3. - 4. marts
Alle borde i Blakset

Runde

 Bord 1

 Bord 2

 Bord 3

 Bord 4

Bord 5

 Bord 6

   

9

1 - 11

9 - 2

10 - 12

5 - 8

3 - 6

7 - 4

   

10

9 - 1

2 - 10

12 - 11

8 - 6

7 - 3

4 - 5

   

11

1 - 12

11 - 2

10 - 9

5 - 7

3 - 8

6 - 4

 
   



 

Turneringsskema – 2. division

8. - 9. oktober
Bord 1 - 2 i Aarhus og bord 3 - 6 i Blakset

Runde

Bord 1

  Bord 2

Bord 3

  Bord 4

  Bord 5

  Bord 6

   

1

9 - 2

3 - 1

5 - 8

4 - 12

11 - 7

6 - 10

   

2

9 - 3

2 - 1

5 - 11

6 - 12

7 - 4

10 - 8

   

3

1 - 9

3 - 2

4 - 5

12 - 7

8 - 6

11 - 10

   

 

19. - 20. november
Bord 1 - 3 i Aarhus og bord 4 - 6 i Blakset

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

8 - 1

10 - 3

12 - 2

7 - 9

11 - 4

6 - 5

   

5

2 - 8

1 - 10

3 - 12

5 - 7

9 - 11

4 - 6

   

 

14. - 15. januar
Bord 1 - 3 i Aarhus og bord 4 - 6 i Blakset

Runde

 Bord 1

 Bord 2

 Bord 3

 Bord 4

Bord 5

 Bord 6

   

6

6 - 1

7 - 2

11 - 3

8 - 4

5 - 9

10 - 12

   

7

2 - 6

3 - 7

1 - 11

4 - 10

12 - 5

9 - 8

   

8

6 - 3

7 - 1

2 - 11

4 - 9

5 - 10

12 - 8

   

 
3. - 4. marts
Alle borde i Blakset

Runde

Bord 1

 Bord 2

Bord 3

 Bord 4

Bord 5

 Bord 6

   

9

1 - 4

10 - 2

3 - 5

8 - 7

11 - 6

9 - 12

   

10

5 - 1

4 - 2

8 - 3

7 - 10

12 - 11

9 - 6

   

11

1 - 12

2 - 5

3 - 4

6 - 7

11 - 8

10 - 9

   

 


 

Turneringsskema – 3. division øst

8. - 9. oktober
Bord 1 - 2 i Aarhus og bord 3 - 6 i Blakset

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

1

 1 - 5 6 - 2 10 - 7 9 - 8 12 - 3 11 - 4    

2

 6 - 1 2 - 5 8 - 10 7 - 9 4 - 12 3 - 11    

 

19. - 20. november
Alle borde i Blakset

Runde

Bord 1

  Bord 2

Bord 3

  Bord 4

  Bord 5

  Bord 6

   

3

 12 - 5

11 - 6 3 - 7 4 - 8 2 - 9 1 - 10    

4

 6 - 12 5 - 11 8 - 3 7 - 4 10 - 2 9 - 1    

5

 12 - 7 11 - 8 5 - 9 6 - 10 3 - 2 4 - 1    

 

14. - 15. januar
Bord 1 - 2 i Odense og bord 3 - 6 i Blakset

Runde

Bord 1

  Bord 2

Bord 3

  Bord 4

  Bord 5

  Bord 6

   

6

12 - 11 1 - 2 10 - 9 4 - 3 8 - 7 6 - 5    

7

12 - 1 11 - 2 10 - 3 9 - 4 8 - 5 7 - 6    

8

 2 - 12 1 - 11 4 - 10 3 - 9 6 - 8 5 - 7    

 

3. - 4. marts
Alle borde i Blakset
 

Runde

Bord 1

  Bord 2

Bord 3

  Bord 4

  Bord 5

  Bord 6

   

9

8 - 12 7 - 11 10 - 5 9 - 6 1 - 3 2 - 4    

10

12 - 9 11 - 10 7 - 1 8 - 2 5 - 4 6 - 3    

11

10 - 12 9 - 11 2 - 7 1 - 8 3 - 5 4 - 6    

 

 

 

Turneringsskema – 3. division vest

8. - 9. oktober
Bord 1 - 2 i Esbjerg og bord 3 - 6 i Aarhus

Runde

Bord 1

  Bord 2

Bord 3

  Bord 4

  Bord 5

  Bord 6

   

1

 4 - 1 3 - 2 12 - 7 10 - 6 9 - 8 11 - 5    

2

 1 - 3 2 - 4 7 - 10 6 - 12 5 - 9 8 - 11    

3

 2 - 1 4 - 3 8 - 7 6 - 5 12 - 9 11 - 10    

 

19. - 20. november
Alle borde i Aarhus

Runde

Bord 1

  Bord 2

   Bord 3

  Bord 4

Bord 5

  Bord 6

   

4

 5 - 1 2 - 8 3 - 10 12 - 4 7 - 11 9 - 6    

5

 2 - 5 1 - 8 4 - 10 3 - 12 6 - 11 9 - 7    

 

14. - 15. januar
Alle borde i Aarhus

Runde

 Bord 1

 Bord 2

 Bord 3

 Bord 4

Bord 5

 Bord 6

   

6

 5 - 3 8 - 4 10 - 1 12 - 2 11 - 9 7 - 6    

7

 4 - 11 3 - 9 2 - 6 1 - 7 12 - 5 10 - 8    

8

 11 - 3 9 - 4 6 - 1 7 - 2 8 - 12 5 - 10    

 
3. - 4. marts
Alle borde i Aarhus

Runde

Bord 1

 Bord 2

Bord 3

 Bord 4

Bord 5

 Bord 6

   

9

 1 - 11 9 - 2 10 - 12 5 - 8 3 - 6 7 - 4    

10

 9 - 1 2 - 10 12 - 11 8 - 6 7 - 3 4 - 5    

11

 1 - 12 11 - 2 10 - 9 5 - 7 3 - 8 6 - 4    


 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema

Lørdag

1. kamp

1. halvleg

kl.

13.00 -

15.30

         

 

 

2. halvleg

kl.

15.45 -

18.15

         

 

2. kamp

1. halvleg

kl.

19.30 -

22.00

         

Søndag

 

2. halvleg

kl.

  9.15 -

11.45

         

 

3. kamp

1. halvleg

kl.

12.45 -

15.15

         

 

 

2. halvleg

kl.

15.30 -

18.00

         

Søndag den 9. oktober spiller 3. division øst kun til kl.11.45.
Søndag den 20. november spiller 1.division, 2. division og 3. division vest kun til kl.11.45.
Der spilles 36-spils kampe

 

Overnatningsgodtgørelse

For personer, der bor mere end 100 km fra spillestedet, ydes der en overnatningsgodtgørelse på kr. 200,- pr. spiller pr. weekend (maks. 4 personer). Benytter man substitut, skal vedkommendes navn og adresse påføres scoresedlens bagside for de kampe, han/hun har spillet, hvis vedkommende skal have udbetalt overnatningsgodtgørelse.

 

Rejserefusion

I rejsemæssig forstand består et hold af 4 personer, uanset om der er tilmeldt 5 eller 6.

Der refunderes ikke togbilletter eller klippekort, men holdet får godtgjort sine rejseudgifter fra hjemby til spillestedsby i kilometerpenge (kr. 2,00 i denne sæson) minus en egenbetaling på 200 km i alt pr. spille-weekend. De hold, der må benytte Storebæltsbroen, Øresundsbroen eller en færgerute, får udgifter dertil betalt fuldt ud, såfremt de skal køre mere end 200 km i alt.

Hold, der skal fra øst til vest eller vice versa, får kørselspenge og bropenge for turen over Storebæltsbroen.

Læs mere om disse regler i turneringsbestemmelser og propositioner 2010 - § 304.

 

Mundtlig appelkomite

Hvert hold har ved tilmeldingen angivet en spiller som mulig deltager i en mundtlig appelkomite. Før hver spilleweekend vil den turneringsansvarlige udpege en formand for denne komite på hvert spillested. Lørdag før spillestart vil turneringslederen – blandt de  mulige deltagere holdkaptajnen har angivet – udnævne mindst 3 personer på hvert spillested, der sammen med formanden udgør den mundtlige appelkomite.

Læs nærmere om reglerne for mundtlig appelkomite i Klubhåndbogens afsnit 6.8.1. eller på www.bridge.dk under ”lovstof”.

 

Op- og nedrykning

1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.
2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.
De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.
3. division øst og vest:
Vinderen af hver gruppe rykker op i 2. division.
De to 2’ere spiller på dagen for slutspillets finale en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.
De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to grupper rykker ned.
Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM (Prins Henriks Cup) afvikles den 31. marts og 1.april 2012.

Deltagerne er de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division, som angivet i turneringsbestemmelserne.

Der spilles også med skærme i slutspillet.

I hver semifinale og finale spilles 64 spil fordelt på 2 sektioner med hver to halvlege à 16 spil.

Se program og resultater fra slutspillet her

 

Spillesteder 

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382
2860 Søborg
Tlf: 3929 0126

Esbjerg Bridgecenter (Tobakken)

Gasværksgade 2,2
6700 Esbjerg 
Tlf: 7545 1596

Vanggårdscentret

Paludan Müllersvej 26
8200 Århus N
Tlf: 8610 8147

Bridgehuset

Bogensevej 27
5270 Odense N
Tlf: 6618 3133