Seniorhold 2016-2017 finale
 

Resultater

 

Finalen finder i år sted fra d. 4. - 5. februar.

 

Spillested

Best Western Hotel Fredericia
Vestre Ringvej 96
7000 Fredericia
Tlf.: 7591 0000

 

A-finale

Hold 1 Steen Schou
Steen Schou, Jørgen Cilleborg Hansen, Knud-Aage Boesgaard, H.C. Nielsen, Peter Schaltz, Dorthe Schaltz

Hold 2 Niels Henriksen
Niels Henriksen, H.K. Sørensen, Morten Stege, Preben Taasti

Hold 3 Henrik Kruse Petersen
Henrik Kruse Petersen, Peter Lund, Sigurd Lauge Pedersen, Stig Werdelin

Hold 4 Jørgen Røhl
Jørgen Røhl, Jørgen Pabst, Arne Mohr, Hans Werge

Hold 5 Georg Aatorp
Georg Aatorp, Svend Larsen, Erik Brok, Jørgen Priess, Niels Nymark, Vagn Søndergaard

Hold 6 Erik Lund
Erik Lund, Kate Reiter, Povl Sommer, Frank Paaskesen

Hold 7 Flemming Dahl
Flemming Dahl, Georg Norris, Henrik Norman Hansen, Geert Jørgensen

Hold 8 Rødovre BK
Eivind Sveinbjørnsson, Gerda Silke Holm, Lars Øgaard, Søren Larsen

Hold 9 Jens Greisen
Jens Greisen, Niels Hougaard, Bent Vestergaard, Hans Christian Elsøe Jensen

Hold 10 Peter Gallmayer
Peter Gallmayer, Michael H Svendsen, Rudi Bjerregaard, Kaj Druedal

Hold 11 Erling Andersen
Erling Andersen, Else Andersen, Jens Kjeldsen, Verner Larsen

Hold 12 Marius Lyhne-Knudsen
Marius Lyhne-Knudsen, Mogens Boysen, Uffe Poulsen, Mogens Nyvig

 

B-finale

Hold 1 Helge Hesselberg
Helge Hesselberg, Jakob Bjerrum, Ole Veje, Mogens Rerup

Hold 2 Jørgen Madsen
Jørgen Madsen, Sonja Holmgaard, Birthe Kjær Larsen, Erik Fjord Pedersen

Hold 3 Bent Hansen
Veikko Kinnunen, Birthe Kinnunen, Bent Hansen, Birthe Hansen, Peter Würtz, Bodil Würtz

Hold 4 BridgeSalonen
Jørgen Vedel, Ole Plam, Jakob Baden, Ole Stohn

Hold 5 Allan Christiansen 
Allan Christiansen, Gunvor Andresen, Ulla Christensen, Henrik Rud Pedersen, Bodil Schrøder, Jens Brix Christiansen

Hold 6 Eva Ricard
Eva Ricard, Karsten Vinther, Jens Toft, Mona Grethe Olesen

Hold 7 Jens Zeuthen
Jens Zeuthen, Mogens Thorsager, Christian Fogh, Nielsen, Benny Hedegaard

Hold 8 Carsten Bernth 
Carsten Bernth, Thomas Würtz, Jesper Debois, Uwe Jens Feddersen

Hold 9 Ejler Ejlersen
Ejler Ejlersen, Harry Frandsen, Bo Blunch, Søren Parbo

Hold 10 Poul Bo Madsen
Poul Bo Madsen, Kirsten Madsen, Leif Molbech, Villy Christensen

Hold 11 Peter Møller Nielsen
Peter Møller Nielsen, Gitte Druedahl, Hanne Nielsen, Niels Anker

Hold 12 Lissy Kristiansen
Lissy Kristiansen, Niels Bræmer, Lise Mikkelsen, Inge Keiser

 

C-finale

Hold 1 Ib Axelsen  
Ib Axelsen, Torben Rosell, Karl Kalmar Pedersen, Andreas Andersen

Hold 2 Torben Andersen
Torben Andersen, Knud Breum Sørensen, Jytte Dahl, Mogens Bak

Hold 3 Henning Langbak
Henning Langbak, Svend Haugaard Andersen, Christian Uldal, Bente Pedersen

Hold 4 Mette Koefoed
Mette Koefoed, Vera Petersen, Mogens Müller, Ole Kofoed

Hold 5 Bridge 83
John Maagaard, Elsebeth Maagaard, Karsten Meiland, Ingelise Meiland

Hold 6 Ballerup BC
Arne Nørgaard, Frank Hansen, Torben Lauritzen, Peter Molander

Hold 7 Jens Abildgaard Jensen
Jens Abildgaard Jensen, Else Lentz, Preben Knudsen, Anny Lang

Hold 8 Søren Windelin
Søren Windelin, Jens Meedom, Lejla Degn Petersen, Hans Kierkegaard

Hold 9 Karsten Dorph
Karsten Dorph, Grethe Døpping, Bente Dirksen, Henning Feirup

Hold 10 Anton Hansen
Anton Hansen, Frode Haunstrup, Knud Haunstrup, Poul Erik Grønborg, Knud Erik Verner

Hold 11 Steen Bindslev 
Steen Bindslev, Finn Jensen, Bjørn Hafstrøm, Terkel Lund-Nielsen

Hold 12 Lisbeth Smed
Lisbeth Smed, Ib Hornbeck, Karen Hornbeck, Helle Velschou-Rasmussen

 

Turneringsform

Alle mod alle i tre rækker - 11 runder á 10 spil efter nedenstående skema

Kamp Bord 1 Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6
1 12 - 1 11 - 2 10 - 3 9 - 4 8 - 5 7 - 6
2 2 - 12 3 - 11 4 - 10 5 - 9 6 - 8 1 - 7
3 12 - 3 11 - 4 10 - 5 9 - 6 8 - 1 7 - 2
4 4 - 12 5 - 11 6 - 10 1 - 9 2 - 8 3 - 7
5 12 - 5 11 - 6 10 - 1 9 - 2 8 - 3 7 - 4
6 6 - 12 1 - 11 2 - 10 3 - 9 4 - 8 5 - 7
7 12 - 7 8 - 9 11 - 10 6 - 1 2 - 3 5 - 4
8 8 - 12 9 - 11 7 - 10 2 - 6 3 - 5 1 - 4
9 12 - 9 10 - 8 11 - 7 6 - 3 4 - 2 5 - 1
10 10 - 12 8 - 11 7 - 9 4 - 6 2 - 5 1 - 3
11 12 - 11 9 - 10 7 - 8 6 - 5 3 - 4 1 - 2

 

Mesterpoint

A-finale: 1,25 guldpoint til deling på holdet for vunden kamp. Bonus 7, 5, 3
B-finale: 0,75 guldpoint til deling på holdet for vunden kamp. Bonus 2, 1
C-finale: 0,75 guldpoint til deling på holdet for vunden kamp. Bonus 2, 1

Mesterpoint tilskrives efter finalen.

 

Tidsskema

Lørdag

1. kamp 12:30-13:45
2. kamp 14:00-15:15
3. kamp 15:30-16:45
4. kamp 17:00-18:15
5. kamp 19:15-20:30
6. kamp 20:45-22:00

 

Søndag

7. kamp 09:15-10:30
8. kamp 10:45-12:00
9. kamp 13:00-14:15
10. kamp 14:30-15:45
11. kamp 16:00-17:15