Guld- og bronzepokalen 2007-08

 

Guldpokalen

Guldpokalen vindes af den spiller, der i optjeningsperioden (16. maj – 15. maj) har fået registreret flest danske mesterpoint. Vindes til ejendom af den spiller, som har vundet den flest gange i et ti-år – startende med sæsonen 2000–01! Hvis flere har vundet den lige mange gange i perioden, vinder den spiller, der i perioden har opnået det højeste enkeltresultat.

 

Top-10 sæsonen 2007-08

1. Poul Clemmensen 133 MP

2. H C Graversen 130 MP

3. Niels Krøjgaard 129 MP

4. Henrik Caspersen 107 MP

5. Kasper Konow 100 MP

6. Thomas Vang Larsen 95 MP

7. Camilla Bo Krefeld 89 MP

8. Jacob Røn 88 MP

9. Johan Hammelev 87 MP (87,94)

10 Ulrik Zeeberg 87 MP (87,90)

 

Tidligere vindere fra 2000-2007

2000-01: Dorthe Schaltz, Odense – 135 MP
2001-02: Jørgen Cilleborg Hansen, Ballebo – 103 MP
2002-03: Lars Lund Madsen, Frederiksberg – 129 MP
2003-04: Mathias Brunn Kbh – 102 MP
2004-05: Martin Schaltz – 131 MP
2005-06: Michael Askgaard – 110 MP
2006-07: Poul Clemmensen, BK Nord – 123 MP

 

Bronzepokalen

Bronzepokalen vindes af den spiller, der i optjeningsperioden (16. maj – 15. maj) har fået registreret flest danske bronzepoint. Den kan dog kun vindes én gang indenfor samme ti-år – startende med sæsonen 2000–01! Den vindes til ejendom af den spiller, som i ti-året har scoret flest bronzepoint på en sæson (evt. i en senere sæson end registreringsåret).
 

Den mest scorende i år var – med en flot score på 2976 BP: Jakob Baden, Blakset-klubberne, JBK, Bridge-Salonen og Gentofte Bridgeklub. Det betaler sig tydeligvis at være medlem af 4 klubber, for der er tale om den næststørste score i dette ti-år!

 

Tidligere vindere fra 2000-2007

2000-01: Villy Sørensen, Hundested 3171 BP
2001-02: Henning Vestergaard, Bramming 2023 BP
2002-03: Per Bredlund, Hundested 2268 BP
2003-04: Jan Laursen, Hillerød 2056 BP
2004-05: Else Petersen, Svendborg 1831 BP
2005-06: Poul Larsen Svendborg med 2269 BP
2006-07: Bent Pedersen, Odder 2124 BP

 

10 MP-topscorer

Efter lodtrækning ved repræsentantskabsmødet var der præmier til 10 af klubbernes mp-topscorere

Torben Andersen, Holte
Poul Bo Madsen, Struer
Fritz E. Vilsgaard, Vejen
Søren Peter Nielsen, Storeslemmen
Eva Gram, Bridge 83, Slagelse
Jacob Christensen, COWI
Bendt H. Schmidt, Bramming
Bodil Wurtz, Lejre
Aase Jensen, Bridge 83, Slagelse
John Maagard, Bridge 83, Slagelse