Program damedivision 2010-11

Spillesteder

Køge
Østsjællands BridgeCenter
Tlf.: 56 65 80 54
 
Tigervej 12-14, 4600 Køge
 
Vejle              
Bridgehøjborgen
Tlf.: 75 83 71 07
 
Skovgade 15 A, 7100 Vejle
 
Århus Vanggårdscentret Tlf.: 86 10 81 47
  Pauldan Müllers Vej 26, 8000 Århus C  
Odense
Bridgehuset
Tlf.: 66 18 31 33
 
Bogensevej 27, 5270 Odense N
 

Bemærk, at nævnte telefonnumre er kontakten til selve spillestedet i tilfælde af forsinkelser eller lignende.

Op- og nedrykning 

1. division
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.
2. division
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.
Nedrykning vil fremkomme senere

 
Guld- og sølvpoint

1. division
5 guldpoint til holdet for hver vundet kamp.
Bonus til nr. 1+2+3 på hhv. 7, 5 og 3 GP for endelig placering.
2. division
3 guldpoint til holdet for hver vundet kamp.
Bonus til nr. 1+2 på hhv. 2 og 1 GP for endelig placering.

Det skal bemærkes, at bonussen tildeles hver spiller. De optjente mesterpoint bliver ikke fremsendt, men indtastes i DBf's sekretariat.
 
Turneringsansvarlig
Ole Vesth-Hansen, Limfjordsvej 19, 2720 Vanløse.
Mobil: 24 45 64 49

1. DIVISION
 

1. Lena Mortensen

E-mail   lena.mortensen@aab-net.dk

Lena Mortensen, Inga Dalgaard, Ellen Langager, , Randi Bunke

 

2. Margrethe Rykov 

Telefon 3369 7900,  E-mail   mr@nzg.dk

Margrethe Rykov, Gitte Hecht-Johansen, Ulla Korre-Pedersen, Lene Priess
 

3. Helle Simon Elbro

Telefon 3966 4436,  E-mail   hse@hseconsult.dk

Helle Simon Elbro, Vera Petersen, Connie Thybo, Sara Sparre Kofoed

 

4. Lilli Møller Andersen

Telefon 4632 0868,  E-mail   lilli-lima@live.dk

Lilli Møller Andersen, Kate Reiter, Jytte Dahl, Karin Risom, Gerda Holm, Ebba Glud

 

5. Birte Eriksen

Telefon 8615 8071,  E-mail   eriksen.birte@gmail.com

Birte Eriksen, Anna Mette Nielsen, Grete Voldsgaard, Rikke Christiansen.

 

6. Team Sketenty

Telefon 4576 3136,  E-mail   lill.Zeeberg@gmail.com 

Lill Zeeberg, Nell Rindahl, Ketty Jepsen, Bettina Kalkerup, Eva Beildorff, Mona Grethe Olesen

 

7. Kirsten Vesth-Hansen

Telefon 3819 8954,  E-mail   kirsten@vesth–hansen.dk

Kirsten Vesth-Hansen, Jane Norgren  Hansen, Lone Dam Mortensen, Maria Dam Mortensen,
Dorte Cilleborg Bilde, Lea Troels Møller

 

8. Trine Bilde

Telefon 8655 4472,  E-mail  trine.bilde@biology.au.dk

Trine Bilde, Charlotte Koch-Palmund, Johanne Bilde Kofoed, Majka Cilleborg Bilde,
Tina Ege, Lotte Skaanning-Norris

 

9. Team Estate-mæglerne, Otterup

Telefon 6599 3737,  E-mail   hemberg@vip.cybercity.dk

Leise Hemberg, Marie Henriksen, Susanne Buus Thomsen, Anna Von Lowzow, Hanne Oht,
Kirsten Steen Møller

 

10. Helle Rasmussen

Telefon 6618 8520,  E-mail   hellerasmussen2010@hotmail.com  

Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Anne-Sofie Mørch Houlberg

 

2. DIVISION
 

1. Nina Christiansen
Telefon 7878 3240,  E-mail   ninanorgren@dbmail.dk

Nina Christiansen, Berit Eickhardt, Elin Oris Larsen, Pia Kristiansen.


2. Team H.C. NIELSEN

Telefon 7583 7540,  E-mail   hc@ballebo.dk; bridgeborgen@mail.dk

Susanne Bonde, Else Kragh Sørensen, Anette Carlsen, Susanne Gydesen, Sara Stephansen,
Kirsten Simonsen,
H.C. Nielsen – non playing kaptajn

 

3. Karen Hornbeck

Telefon 4585 0307,  E-mail   karen@dk.ibm.com

Karen Hornbeck, Helle Velschow-Rasmussen , Karen Houborg, Karen Houborg, Pia Mortensen,
Helle Mortensen, 
Jette Oddershede

 

4. Reinholdt Bridge & Travel

Telefon  4396 9491,  E-mail   muxollschroeder@hotmail.com

Anne Marie Schrøder, Thea Lauridsen, Lisbeth Jønsson, Vibeke Thomsen

 

5. Bente Rosenlund

Telefon 2214 1346, E-mail   ellen.Jensen14@skolekom.dk

Bente Rosenlund, Ellen Ejlskov Jensen, Anna Lise Friis, Lissie Slinkert

 

6. Jane Nielsen

Telefon 5650 2887,  E-mail   kraemmergaard@mail.tele.dk

Jane Nielsen, Karin Bech, Pia Kaae, Ruth Larsen

 

7. Team Møns Bank

Telefon 5696 5486,  E-mail   signeolsen@stegenet.dk

Signe Olsen Bagge, Hanne Viborg Hansen, Inge Hougård Jensen, Ulla Porsdal, Hanne Bertelsen

 

8. Pernille Jakobsen

Telefon 4035 6261,  E-mail   p@kontekst.dk

Pernille Jakobsen, Inge Matzau, Katrine Martensen-Larsen, Susanne Rosthøj,
Maria Rahelt, Helle Elsebeth Krogh

 

9. Thordis Skjernaa

Telefon 8696 3416,  E-mail   hanne.guldager@mail.dk

Thordis Skjernaa, Berit Skjernaa, Hanne Guldager, Dorrit Vagtborg

 

10. Anette Vainer

E-mail    bridge@schwarzrosman.dk

Anette Vainer, Charlotte Schwarz-Rosman, Charlotte Auken, Britt Jantzen


 


Turneringsskema

 

For 1. og 2. division

20. - 21. november            

RD

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

1

4-6

3-9

2-8

5-7

1-10

2

6-3

9-4

8-5

7-1

10-2

3

3-4

6-9

1-8

2-7

5-10

 

15. - 16. januar

RD

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

4

5-2

9-1

8-4

7-6

10-3

5

1-5

2-9

6-8

3-7

4-10

6

2-1

9-5

8-3

7-4

10-6

 

12. - 13. marts

RD

Bord 1

Bord 2

Bord 3

Bord 4

Bord 5

7

2-4

8-9

1-6

3-5

7-10

8

3-2

9-7

6-5

4-1

10-8

9

1-3

7-8

2-6

4-5

9-10

 

 

 

Spillesteder:

·         1. division.
Første weekend alle borde i Odense

Anden weekend:
- Bord 1 og bord 2 i Vejle
- Øvrige borde i Køge
 
Tredje weekend alle borde i Køge

·         2. division.
Første weekend alle borde i Køge
Anden weekend:
- Bord 1 og bord 2 i Vejle
- Øvrige borde i Køge
Tredje weekend alle borde i Århus

 

Opmærksomheden henledes på
  • at der spilles med EDB-givne kort og multiholdberegning.
  • at der spilles "alle mod alle" i 40-spils kampe.
  • at der spilles med BridgeMate hvilkes indebærer at:
    Alle spillere skal have deres DBF nummer parat ved hver halvlegs begyndelse.

    At det indtastede er gældende for beregning af multihold beregning.
  • at resultatblanket skal afleveres senest 15 min. efter hver kamps ophør.
  • at der skal udfyldes et kontrolkort, der følger det først spillede spil i hver halvleg. Dette sker for at sikre,
    at de rigtige kort spilles ved begge borde og på den rigtige led.
  • at substitutreglerne findes under turneringsbestemmelser **)  §321 afsnit D.
  • at man ikke må diskutere spillene højlydt, da der spilles samme kort ved flere borde
  • at tobaksrygning i spillelokalet er forbudt.
  • at tændt mobiltelefon er forbudt i spillelokalet (hvis den ringer)  
  • se turneringsbestemmelser **)§ 307A

 

**) Der henvises til DBF’s hjemmeside under regler/Turneringsbestemmelser og propositioner http://www.bridge.dk/lov/love07/n29.htm

 

  

Tidsplan for alle spillesteder

Lørdag

1. kamp

1. halvleg

kl. 13:15 - 15:45

 

 

2. halvleg

kl. 16:00 - 18:30

 

 

Spisepause

kl. 18:30 - 19:30

 

2. kamp

1. halvleg

kl. 19:30 - 22:00

 

Søndag

2. kamp

2. halvleg

kl. 09:15 - 11:45

 

 

Spisepause

kl. 11:45 - 12:30

 

3. kamp

1. halvleg

kl. 12:30 - 15:00

 

 

2. halvleg

kl. 15:15 - 17:45

  

 

Regler for rejserefusion

er beskrevet på dansk bridge hjemmeside under: ”regler – turneringsbestemmelser - DBf's  turneringer: Turneringsbestemmelser og propositioner 304. Principper for rejserefusion

I hovedtræk gælder at: Et hold anses i rejsesammenhæng for at bestå af 4 spillere, uanset man er tilmeldt med 5 eller 6 spillere på holdet. Rejseudgifter godtgøres fra holdets hjemby til spillested og retur i kilometerpenge, minus en egenbetaling på 200 kilometer i alt pr. spilleweekend. Kilometerpengene er kr. 2,00 pr. kilometer.

Hvis holdet passerer Storebæltsbroen eller sejler med færge fra hjembyen til spillestedet, bliver denne udgift fuldt dækket (én bil) både ud og hjem. Det skal bemærkes, at afstandene efter de nye regler er udregnet på grundlag af Kraks korts afstandsberegning.

Efter sidste weekend er det holdkaptajnernes opgave at udfylde holdenes rejse- og overnatningsafregning via www.bridge.dk – medlimsinfo - afregningsblanketter – Damedivision.

 

Overnatnings godtgørelse.

Hvis turneringsarrangementet strækker sig over mere end 1 dag, ydes overnatningsgodtgørelse til spillere, der bor mindst 100 km fra spillestedet, dog højst 4 personer pr. hold.