Program damehold 2015-2016

 

Deltagere

1. division

2. division

 

Turneringsskema 

1. division

2. division

 

 

1. division

Nr. Birte Kjær Larsen 
Birthe Kjær Larsen-Sidsel Golterman, Bodil Mosegård-Sigrid Nielsen
Nr. 2 Birte Eriksen
Birte Eriksen-Lene Rask JepsenAnna Mette Nielsen-Grete Voldsgaard
Nr. 3 Leise Hemberg
Leise Hemberg-Susanne ThomsenKirsten Steen Møller-Susanne ThomsenHanne Oht-Anna von Lowzow- Kate Runeberg-Leise Henberg-Kirsten Steen Møller
Nr. 4 Stense Farholt
Helle Rasmussen-Lone BildeTina Ege-Stense Farholt, Nadia Bekkouche- Helle Krogh
Nr. 5  Gerda Silke Holm
Gerda Silke Holm-Lise MernøePia Jensen-Birgitte Holm
Nr. 6 Sophie Bune
Sophie Bune-Malene Holm ChristensenPia Nielsen Jensen-Lisbeth Riiskjær Bentsen
Nr. 7 Eva Beildorff
Eva Beildorff-Charlotte Schwartz-RosmanBirgitte Thunbo Christensen-Karin RisomNell Rindahl-Marianne Vestergård
Nr. 8 ​Helle Simon Elbro
Helle Simon Elbro-Kate ReiterHanne Nielsen-Pia Larsen
Nr. 9 Team AHOC
Kirsten Vesth-Hansen-Susan Hjorslev LundBettina Kalkerup-Ketty JepsenAnne-Marie Frøhlich-Kirsten Vesth-Hansen
Nr. 10 Vera Petersen
Vera Petersen-Margrethe RykovMette Koefoed-Jytte DahlPia Knak Jacobsen-Gurli Gøbel

 

 

2. division

Nr. 1 Birgitte Engelbrechtsen
Birgitte Engelbrechtsen, Merete Kjellerup, Gitte Spanggaard, Anita Torlyn
Nr. 2 Fie Fischer
Fie Fischer, Marianne Bank, Jonna Laursen, Inge Sønderlund
Nr. 3 ​Bente Dirksen
Bente Dirksen, Lis Hammann, Grethe Døpping, Karin Short
Nr. 4 Thordis Skjernaa
Thordis Skjernaa, Johanne Broe, Hanne Guldager, Lise Mikkelsen
Nr. 5 ​Rikke Jørgensen
Rikke Jørgensen, Helle Skov, Birte Kjeldsen, Katrine Borregaard
Nr. 6 Anni Hallberg
Eva Staal, Anni Hallberg, Lise Brander, Else Uhrskov, Kate Kristensen
Nr. 7 Lis Svendsen
Lis Svendsen, Irene Borre, Else Waage, Helen Holm, Inge Haugaard, Ulla Porsdal
Nr. 8 ​Anni Birgitte Møller
Anni Birgitte Møller, Lisbeth Hvolby, Jonna Barington, Mathilde Barington
Nr. 9 Helle Wingaard Thrane
Helle Wingaard Thrane, Sandra Wingaard Thrane, Lene Schmidt Müller, Tine Lind
Nr. 10 Karen Hornbeck 
Karen Hornbeck, Helle Velschow-Rasmussen, Lisbeth Smed, Ingrid Ledertoug
Nr. 11 ​Jane Nielsen
Jane Nielsen, Anne Pedersen, Ruth Larsen, Kirsten Struve
Nr. 12 Charlotte Koch-Palmund
Charlotte Koch-Palmund, Sofie Baltsen, Amalie Palmund, Lotte Skaanning, Trine Bilde, Johanne Kofoed Bilde
Nr. 13 Birgit Munch Wissum
Birgit Munch Wissum, Vinni Mortensen, Anette Jensen, Inger Winther
Nr. 14 Irene Ougtvig
Irene Ougtvig, Annette Melander, Helle Zerlang, Jette Zerlang
Nr. 15 Karin Bech
Karin Bech, Vivi Petersen, Anne Merethe Hedegaard, Hanne Münter
Nr. 16 Charlotte Monberg
Charlotte Monberg, Charlotte Yde, Ulla Korre Petersen, Annette Aastrup, Dorte Ahlefeldt-Laurvig, Charlotte Brandgaard

 

 

Turneringsskema

1. division 

Alle mod alle - 9 kampe a 40 spil

 
14. - 15. november 2015
Bord 1-3 i Aarhus. Bord 4-5 i Køge
RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
 1
1-4 2-5 3-6 7-10 8-9
2
5-1 6-2 3-4 10-8 9-7
3
1-6 4-2 5-3 9-10 7-8

 

30. - 31. januar 2016
Bord 1-3 i Odense. Bord 4-5 i Køge

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
4 7-1 8-2 9-3 10-4 5-6
5 1-8 2-9 7-3 5-10 6-4
6 9-1 2-7 3-8 10-6 4-5

 

12. - 13. marts 2016
Alle borde i Køge

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
7
1-10 2-3 4-7 5-8 6-9
8
10-2 3-1 8-4 9-5 6-7
9
3-10 1-2 4-9 7-5 8-6

 

2. division 

Alle mod alle - 15 kampe a 22 spil

14. - 15. november 2015
Bord 1-3 i Aarhus. Bord 4-8 i Køge.   

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6 Bord 7 Bord 8
1 1-2 3-6 4-5 7-12 8-13 9-14 10-15 11-16
2 3-1 4-2 5-6 13-7 14-8 15-9 16-10 11-12
3 1-4 5-3 6-2 7-14 8-15 9-16 12-10 13-11
4 5-1 6-4 2-3 15-7 16-8 9-12 10-13 11-14
5 1-6 2-5 3-4 7-16 12-8 13-9 14-10 15-11

 

30. - 31. januar 2016
Alle spiller i Køge 

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6 Bord 7 Bord 8
6 1-12 13-16 14-15 2-7 3-8 4-9 5-10 6-11
7 13-1 14-12 15-16 8-2 9-3 10-4 11-5 6-7
8 1-14 15-13 16-12 2-9 3-10 4-11 7-5 8-6
9 15-1 16-14 12-13 10-2 11-3 4-7 5-8 6-9
10 1-16 12-15 13-14 2-11 7-3 8-4 9-5 10-6

 

12. - 13. marts 2016
Alle spiller i Aarhus

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6 Bord 7 Bord 8
11 7-1 8-11 9-10 12-2 13-3 14-4 15-5 16-6
12 1-8 9-7 10-11 2-13 3-14 4-15 5-16 12-6
13 9-1 10-8 11-7 14-2 15-3 16-4 5-12 6-13
14 1-10 11-9 7-8 2-15 3-16 12-4 13-5 14-6
15 11-1 7-10 8-9 16-2 3-12 4-13 5-14 6-15

 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema 1. division

Lørdag                                                                      
1. kamp 1. halvleg kl. 13.00 - 15.30  
  2. halvleg kl. 15.45 - 18.15  
2. kamp 1. halvleg kl. 19.00 - 21.30  
Søndag    
  2. halvleg kl. 09.30 - 12.00  
3. kamp 1. halvleg kl. 12.45 - 15.15  
  2. halvleg kl. 15.30 - 18.00  

 

Tidsskema 2. division

Lørdag    
1. kamp 1. halvleg kl. 13.00 - 14.20                                                                       
  2. halvleg kl. 14.30 - 15.50  
2. kamp 1. halvleg kl. 16.00 - 17.20  
  2. halvleg kl. 17.30 - 18.50  
3. kamp 1. halvleg kl. 19.35 - 20.55  
Søndag    
  2. halvleg kl. 09.30 - 10.50  
4. kamp 1. halvleg kl. 11.00 - 12.20  
  2. halvleg kl. 13.05 - 14.25  
5. kamp 1. halvleg kl. 14.35 - 15.55  
  2. halvleg kl. 16.05 - 17.25  

 

 

Op- og nedrykning

1. division:
De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:
De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

 

Mesterpoint

1. division:
For vunden kamp modtager vinderholdet 5 guldpoint.
Ved uafgjort kamp modtager begge hold 2,5 guldpoint.
Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 7, nr. 2: 5, nr. 3: 3.

2. division:
For vunden kamp modtager vinderholdet 1,65 guldpoint.
Ved uafgjort kamp modtager begge hold 0,825 guldpoint.
Desuden gives bonus for den endelige placering – pr. spiller: Nr. 1: 2, nr. 2: 1

 

Spillesteder

Østsjællands Bridgecenter  
Tigervej 12-14
4600 Køge
Tlf: 5665 8054

Bridgehuset
Bogensevej 27
5270 Odense N
Tlf: 6618 3133

Vanggårdscentret
Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
Tlf. 8610 8147