DM for Seniorhold 2014-15 - finaleweekend

 

Se resultaterne fra de indledende runder øst her

Se resultater fra de indledende runder vest og finalen her

 

A-finale

Nr. 1 Niels Henriksen
Niels Henriksen, H.K. Sørensen, Vagn Søndergaard, Jørgen Pabst, Morten Stege, Preben Taasti

Nr. 2 Peter Gallmayer
Peter Gallmayer, Mette Koefoed, Torben Sværke, Vera Petersen

Nr. 3 Georg Aatorp
Georg Aatrop, Niels Nymark, Svend Larsen, Jørgen Priess, Erik Brok, Niels Svendsen

Nr. 4 Jens M. Thomsen
Jens M. Thomsen, Jes Bank, Albert M. Nielsen, Tonny Hessel, Svend Brassøe

Nr. 5 Flemming Dahl
Flemming Dahl, Georg Norris, Henrik Norman Hansen, Peter Lund, Henrik Kruse Petersen, Geert Jørgensen

Nr. 6 Steen Schou
Steen Schou, Frederik Mørk, Knud-Aage Boesgaard, H.C. Nielsen

Nr. 7 Arne Nørgaard
Arne Nørgaard, Aage Michelsen, Torben Lauritzen, Peter Molander 

Nr. 8 Eivind Sveinbjørnsson
Eivind Sveinbjørnsson, Gerda Silke Holm, Poul Larsen, Keld Larsen, Søren Larsen

Nr. 9 Erling Andersen
Erling Andersen, Else Andersen, Kurt Boysen, Verner Larsen

Nr. 10 Christian V. M. Herold
Christian Herold, Michael Soetmann, Jens Krusaa, Svend Erik Andersen, Søren Vorstrup, Simon Ortmann

Nr. 11  Helge Hesselberg
Helge Hesselberg, Jakob Bjerrum, Ole Veje, Jens Fynbo

Nr. 12 Jørgen Røhl  
Jørgen Røhl, Ole Wolff, Hans Werge, Arne Mohr

 

B-finale

Nr. 1 Eva Ricard
Eva Ricard, Karsten Vinther, Jens Toft, Henrik Snog

Nr. 2 John Maagard
John Maagaard, Elsebeth Maagaard, Karsten Meiland, Ingelise Meiland

Nr. 3 Olaf Ries
Olaf Ries, Flemming Øster, Bodil Haag, Flemming Haag

Nr. 4 Erik Lund
Erik Lund, Steen Jacobsen, Søren Holst, Nils Wulff

Nr. 5 Allan Christiansen 
Allan Christiansen, Søren Pirmo, Gunvor Andresen, Ulla Christensen

Nr. 6 Ole Vinberg Larsen
Ole Vinberg Larsen, Anne-Marie Frøhlich, Kaj Druedal, Ulrik Eberhardt

Nr. 7 Jørgen Vedel
Jørgen Vedel, Ole Plam, Jakob Baden, Ole Stohn, Peter Jespersen

Nr. 8 Carsten Bernth
Carsten Bernth, Thomas Würtz, Jesper Debois, Uwe Jens Feddersen

Nr. 9 Henning Nølke
Henning Nølke, Karl Pedersen, Ib Axelsen, Andreas Andersen

Nr. 10 Lissy Kristiansen
Lissy Kristiansen, Niels Bræmer, Bente Bo Christensen, Michael Krefeld

Nr. 11 Jørgen Solsig Nielsen
Jørgen Solsig Nielsen, Henning Langbak, Anne Lise Hydig, Per Frederiksen

Nr. 12 Benny Hedegaard
Benny Hedegaard, Jens Zeuthen, Mogens Thorsager, Christian Nielsen, Kurt Christensen

 

C-finale

Nr. 1 Marius Lyhne-Knudsen
Marius Lyhne-Knudsen, Mogens Boysen, Uffe Poulsen, Mogens Nyvig

Nr. 2 Ejler Ejlersen
Ejler Ejlersen, Steen Yde Christensen, Bo Blunch, Søren Parbo

Nr. 3 Poul Bo Madsen
Poul Bo Madsen, Villy Christensen, Torsten Lind Thomsen, Kirsten Madsen

Nr. 4 Niels Lønborg
Niels Lønborg, Poul V. Hansen, Anne Hansen, Sidse Lønborg

Nr. 5 Svend Pedersen
Svend Pedersen, Hans Andersen, Anne Schousboe, Else Lentz

Nr. 6 Steen Bindslev
Steen Bindslev, Finn Jensen, Steen Leth, Torben Leth

Nr. 7 Søren Windelin
Søren Windelin, Jens Kromann, Jens Meedom, Lejla Degn Petersen

Nr. 8 Peter Møller Nielsen
Peter Møller Nielsen, Gitte Druedahl, Hanne Nielsen, Niels Anker

Nr. 9 Torben Andersen
Torben Andersen, John Dalgaard, Finn van Hauen, Mogens Bak

Nr. 10 Bent Hansen
Bent Hansen, Birthe Hansen, Veikko Kinnunen, Birthe Kinnunen

Nr. 11 Lisbeth Smed
Lisbeth Smed, Ib Hornbeck, Karen Hornbeck, Helle Velschou-Rasmussen

Nr. 12 Sven Horsten
Sven Horsten, Bente Mørch-Lassen, Birgit Nelleman, Steffen Lauge Pedersen

 

Turneringsskema - alle rækker

RD
Bord 1
Bord 2
Bord 3
Bord 4
Bord 5
Bord 6
1
1-12 2-11 3-10 4-9 5-8 6-7
2
12-7 8-6 9-5 10-4 11-3 1-2
3
2-12 3-1 4-11 5-10 6-9 7-8

4

 

12-8 9-7 10-6 11-5 1-4 2-3
5
 
3-12 4-2 5-1 6-11 7-10 8-9
6
 
12-9 10-8 11-7 1-6 2-5 3-4
7
 
4-12 5-3 6-2 7-1 8-11 9-10
8
 
12-10 11-9 1-8 2-7 3-6 4-5
9
 
5-12 6-4 7-3 8-2 9-1 10-11
10
 
12-11 1-10 2-9 3-8 4-7 5-6
11
 
6-12 7-5 8-4 9-3 10-2 11-1

 

 

Spillested

Hotel Svendborg
Centrumpladsen 1
5700 Svendborg
Tlf: 6221 1700

 

Tidsskema

Lørdag

1. kamp 12.30 - 13.45                                                                                      
2. kamp 14.00 - 15.15  
3. kamp 15.30 - 16.45  
4. kamp 17.00 - 18.15  
5. kamp 19.00 - 20.15  
6. kamp 20.30 - 21.45  

Søndag

7. kamp 09.30 - 10.45                                                                                    
8. kamp 11.00 - 12.15  
9. kamp 13.00 - 14.15  
10. kamp 14.30 - 15.45  
11. kamp 16.00 - 17.15  


 

Mesterpoint

I den nye skala kræves en sejr på 14-6 for at få fuld mesterpointtildeling.
Ved resultater på 13,99-6,01 og der imellem deles mesterpoint.

For vunden kamp deler vinderholdet i B- og C-finalen 0,75 guldpoint.
For vunden kamp deler vinderholdet i A-finalen deler 1,25 guldpoint.

Desuden gives bonus for den endelige placering - pr. spiller:
A-finalen: 5, 3, 1
B-finalen: 2, 1