Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Debatforum

Forum » Debat » Åbning 2 i farve visende 2 ubekendte 5 farver

Åbning 2 i farve visende 2 ubekendte 5 farver

E-mail notifications
 
 

Hejsan - jeg sad lige og diskuterede med en Finne om det var lovligt at spille med åbning 2ruder visende 5-5 ubekendt.

Hun påstår det er lovligt i Finland både i par og i hold.

Er det også lovligt i Danmark? Jeg troede mindst en af farverne skulle være kendt.

 

Bedste hilsener fra

Martin

Reply

Replies

 
 
 

Hvis åbningen lover mindst 10 point, er den lovlig i DBf-regi i både par og hold.

Hvis den højst viser 9 point, er den forbudt i par. Den falder ind under det der kaldes åbent forsvar. Det kan man læse nærmere om i Spillerhåndbogens § 102.

http://www.bridge.dk/lov/love17/n15.htm

Den eneste tilladte svage 2-åbning med ubekendte farver er 2 klør eller 2 ruder som skal love spar eller hjerter eller mindst 16 point (multi).

Reply