Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Debatforum

Forum » Debat » RE: kulørsvigt

RE: kulørsvigt

E-mail notifications
 
 

Vi er 2 turneringsledere der er uenige om dommen i følgende forløb:

Midt inde i et spil svigter spilfører kulør. Stikket, hvor der svigtes kulør, vindes på bordet.

Efterfølgende vinder både hånden(spilfører) og modspillerne flere stik.

 

Spørgsmålet er nu om der skal overføres 2 eller 1 stik?  paragraf 64 A eller B

 

 

 

Reply

Replies

 
 
 

Det er yderst sjældent, at bordet får lov at svigte kulør, så er alle spillere ved spillebordet da faldet totalt i søvn. Jeg går derfor ud fra at spilfører svigtede kulør på hånden, men bordet vandt stikket ved et korrekt tilspil derfra.

Den fejlende spiller (hånden) vandt ikke det stik, hvori kulørsvigten skete, for det gjorde bordet (fodnoten til § 64A). Der skal overføres ét stik i medfør af § 64A2, med mindre § 64C1 foreskriver flere end ét stik.

Reply
 

tak for svar Leif.

Hvad nu hvis vi vender det hele 90 grader?

Modspiller A svigter kulør og hans makker modspiller B vinder det stik, hvor der svigtes kulør.

Senere vinder modspiller A flere stik.

Hvad skal overføres i den situation?

Reply
 

Så kopierer jeg Leifs svar med små ændringer:

Den fejlende spiller (A) vandt ikke det stik, hvori kulørsvigten skete, for det gjorde B (fodnoten til § 64A). Der skal overføres ét stik i medfør af § 64A2, med mindre § 64C1 foreskriver flere end ét stik.

Det afgørende er om den fejlende spiller vinder stikket.

Reply
 

Man skal holde tungen lige i munden, når man læser det knudrede sprog i § 64A. Man skal bl.a. bemærke den vigtige forskel mellem "den fejlende spiller" og "den fejlende side".

Al knudreriet har til formål at fastlægge, at hvis man trumfer sig til et stik ved en kulørsvigt, skal der automatoverføres to stik (hvis man altså får flere stik end den fejlagtige trumfning). I alle andre tilfælde af kulørsvigt får man kun automatoverført ét stik (hvis man altså rent faktisk får dette stik eller et eller flere efterfølgende).

Hverken i det oprindelige eller i det reviderede spørgsmål fik man stik på en trumfning ved kulørsvigten.

Reply