Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Debatforum

Forum » Debat » RE: Må man det?

RE: Må man det?

E-mail notifications
 
 

Hej alle eksperter

Jeg har spurgt om nedenstående på Turneringslederforum,, men jeg ved ikke rigtig, om det er oppe at køre.

Midt i spillet spørget en modspiller, der er i tur: Hvad er trumf? (Der er kun 3 farver tilbage på bordet). Må man det?

Vh Lea

 

Reply

Replies

 
 
 

Du kan tro at det er oppe at køre, og der er flere kompetente TL'er der følger det - foruden mig. Svaret på dit spørgsmål er ja, og du kan se en paragrafhenvisning på Turneringslederforum.

Direkte link til tråden:

http://www.bridge.dk/cgi-bin/yabbtd/YaBB.cgi?num=1694109470

Reply
 

Hej Lea
Det er fint at spørge her på Debatforum. Turneringslederforum er egentlig mest til intern diskussion mellem turneringsledere om de mest ejendommelige mystiskheder. Det er ret nørdet og normalt ikke af stor interesse for almindeligt dødelige.
Når du spørger her, skal du nok få hurtigt svar, og dit spørgsmål og svaret herpå kommer alle til gode
Som Bertel nævner, er svaret Ja. Paragraffen i lovbogen er § 41C.

Reply
 

Turneringslederforum er åbent for alle. Det er rigtigt at der er mange nørdede diskussioner om detaljer i loven, men vi synes altid at det er sjovt at få forelagt spørgsmål om dette og hint. Det er jo det som turneringsledelse drejer sig om.

Man kan godt få ikke-nørdede svar i Turneringslederforum. Så der står folk frit for at vælge det forum de foretrækker.

Reply
 

Ha. Og jeg som troede agurketiden var forbi for i år. No way!

Lad os få det endelig afklaret. ER *Turneringslederforum* nørdet eller ej?

Interesserede (og hvem er ikke det?) kan besøge https://www.bridge.dk/cgi-bin/yabbtd/YaBB.cgi

..

 




 

Reply