Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Så er det nu ...

 

Så er det nu angrebet skal sættes ind fra seniorholdet efter en noget sløj periode, hvor holdet er gledet fra første- til sjettepladsen. De kæmper dels for VM-kvalifikationen, der sikres af de seks første, men har også stadig blikket rækket mod medaljerne, hvis blot det fine spil fra turneringens start kan graves frem igen. Modstanderne i dag er Estland, Irland og Holland, der ligger henholdsvis nr. 18, 13 og 12, så det ligner på papiret et lidt blødt program, men alle deltagerne herovre kan jo spille kort, så ...

På BBO er der i den første runde primært valgt topkampe fra åben række, og de to næste runders transmissioner bliver først udvalgt, når resultaterne fra dagens første runde kendes. Skulle danskerne mod forventning komme på, så hold øje med forsiden af bridge.dk, hvor jeg i givet fald vil annoncere det.

Damerne spiller deres sidste kamp mod  Polen, inden holdet slutter turneringen med en oversidderrunde i morgen (giver 18 kp). De kæmper for at slutte af på en positiv måde, og efter gårsdagens 40 kp for de to kampe er der stadig masser af kampgejst i holdet.  

Seniorerne har sat slutspurten ind, og slog Estland med 21-9. Frankrig ser ud til at være stukket helt af (efter at have slået Danmark stort tidligere i  turneringen) men i forfølgerfeltet ligger danskerne nu nr. 5 med kun 7 kp op til sølvmedaljerne, så alt kan ske endnu, idet der er tre kampe tilbage. Danskerne havde 8 noteringer mod Estlands kun 3 (heraf var dog to af den tocifrede). Ved H.C's og Knud-Aages bord meldte Estland en for hård slem,der måtte ned og derefter landede Peter og Steen to hårde zonegames, inden de brændte en tredje som Estland fandt. Det sidste tocifrede spil var en slem, hvor Peter fik chancen for at vinde, men skulle gætte om modstanderne havde foræret ham den undervejs:

Giver/ Zone  

Vest /N-S

 
   6
   9 5
   B T 4 2
 

 K T 8 4 3 2

 

 D B 9 8  E K 4 3 2
 7 2 E K 4
D 9 5 K 7 6 3
 E D 7 5  6
 

 

 T 7 5

   D B T 8 6 3
   E 8
   B 9

 

Meldinger gik uforstyrret med Steen som åbner i vest: 1 kl - 1 sp, 2 sp - 2ut, 3 sp - 4 ut, 5 kl - 5 ru, 6 sp. 2 ut spurgte og 3 sp viste 4-farve og minimum, 4 ut var efter esser, 5 kl viste 1 og 5 ru spurgte efter trumfs dame som Vest viste med 6 sp. Der kom hj D ud,som Øst tog og efter spar til damen og spar til esset spillede Peter en lille ruder,der gik til damen. En ruder blev dykket til esset, og Syd kan nu bryde den kommende skvis ved at spille klør igen. Syd fortsatte dog frejdigt  i hjerter og efter at have stukket den og trumfet en hjerter på bordet gik spilfører hjem i trumf og trak endnu en. Stillingen var nu:

Giver/ Zone  

Vest /N-S

 
   -
   -
  B T
 

K T

 

 -  2
 -  -
 5 K 7
E D 7 6
 

 

 -

   T 8
   -
  B 9

 

Da Peter spillede den sidste trumf  lagde Syd en hjerter, ruder af fra bordet og Nord var skviset og måtte af med kl T for at holde ruder. Ru K blev nu trukket, Syd lagde hjerter og  bordet klør og Nord bekendte. Spilfører spillede nu klør mod gaflen og skulle gætte om der skulle knibes eller toppes. Syd lagde kl 9 (hvor kl. B havde været smartere for at ligne kl KB), og spilfører endte med at knibe til den blanke kl K og gik 2 ned efter forskellige psykologiske vurderinger af Syds modspil. 11 imp ud i stedet for 11 ind og til ærgelse for Peter. Som han selv sagde efter spillet: " Jeg forsøgte at gøre det rigtige frem for at komme i avisen" (ved at toppe kl. K ud), men det kom han så alligevel -:) 

I åben række fører Monaco fortsat med 261 foran England 235, Holland 232 og Italien 228 inden de sidste tre afgørende kampe.

Damerne spillede deres sidste kamp mod det polske tophold og det endte med en flot sejr til de rød-hvide på 24-6 og Danmark ligger nu på en delt 12.-plads inden oversidderrunden i morgen. Flot afslutning af dameholdet, der var i megen modviind undervejs, hvilket kan ses på dette holdfoto:

 

Lone Bilde, Nadia Bekkouche, Tom Nørgaard (NPC), Christina Lund Madsen, Fie Houlberg, Dorthe Schaltz og

Helle Rasmussen. Lotte Skaaning-Norris var coach og var gået efter forsyninger.

 

Opdatering kl. 19.20

Danmark førte pænt halvvejs mod Irland, men irerne kom tilbage og danskerne måtte nøjes med en smal sejr på 17-13. Danskerne ligger nu på 4.-pladsen og er netop nu i gang med den næstsidste kamp, der er mod Holland. I skrivende stund er kampen helt lige, og  danskerne er rykket ned som  nr. 5 men har kun 4 kp op til bronzemedaljerne. Thomas og Geert har erfter en lidt sløj indsats i gårsdagens formiddagskamp været på udskiftningsbænken, men er nu sat ind i angrebet mod hollænderne, hvor de sammen med H.C. og Knud-Aage skal forsøge at skaffe holdet et fordelagtigt udgangspunkt inden den svære kamp mod Belgien i morgen formiddag. Jeg vender tilbage, når danskerne forhåbentlig har fået skovlen under det hollandske hold.

I åben række er det stadig Monaco, der fører, mens forfølgerne Italien har problemer med at klare bundholdet Schweiz, og England ligeledes har det svært mod Sverige.

 

Opdatering kl. 20.30

Efter at have tabt de første 3 spil med 23-0 i kampen mod Holland kom danskerne fint igen og vandt de resterendespil med 31-0 til slutresultatet 17-13 i danskernes favør. Stillingen inden den sidste kamp i morgen kl. 11 er Frankrig 330, Skotland 318, Polen 304, Belgien 303 og Danmark 301,5. Flere af topholdene mødes indbyrdes, idet kampene hedder Frankrig-Polen, Belgien- Danmark og Skoland-Holland. Hvis vi kan slå Belgien, er der således stadig muligheder for bronze, så lad os krydse fingre for at "de gamle" er helt på toppen i morgen formiddag.

I åben række fører Monaco med 20 kp foran Italien og Holland. De to førstnævnte hold fik kun 15 hver, hvorimod de hollandske verdensmestre fik en storsejr på 25-2 over Norge. Også dette lidt mere inferiøre EM afgøres med en sidste kamp i morgen formiddag. Følg med her og på BBO.

 

Videre

Tilbage til forsiden