Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Medaljer gennem tiden

 

Siden bliver løbende opdateret.

 

Turnering

Række

Medalje

Spillere, kaptajner og coaches

2021 - NM (online) Åben Bronze Emil Jepsen, Dennis Bilde, Michael Askgaard, Kasper Konow, H.C. Graversen, Henrik Caspersen og Jan Nielsen (NPC)
2021 - NM (online) Senior Bronze Knud-Aage Boesgaard, H.C. Nielsen, Steen Schou, Jørgen Hansen, Dennis Koch-Palmund, Klaus Adamsen og Bo Bilde (NPC)
2021 - NM (online) Mixed Guld Camilla Bo Krefeld, Johan Hammelev, Marlene Henneberg, Jens Ove Henneberg, Dorthe Schaltz, Peter Schaltz og Povl Sommer (NPC)
2021 - NM (online) Junior (U21) Guld Christian Lahrmann, Daniel Brandgaard, Nikolaj Zeeberg, Viktor Kolding, Karl Lasthein, Clara Brun, Leah Thrane og Jan Jørgensen (NPC)
2020 - VM (online)  Junior (U26) Guld Sophie Bune, Søren Bune, Christian Lahrmann, Søren Caspersen og Claus Lund (NPC)
2019 - VM i Wuhan, Kina Senior Guld Knud-Aage Boesgaard, H.C. Nielsen, Steen Schou, Jørgen Hansen, Søren Christiansen, Henrik Norman Hansen, Bo Bilde (NPC) og Jan Nielsen (coach)
2019 - NM i Kristiansand, Norge Åben Bronze Michael Askgaard, Kasper Konow, Mikkel Larsen og Sejr Andreas Jensen
2019 - NM i Kristiansand, Norge Dame Bronze Lone Bilde, Helle Rasmussen, Signe Buus Thomsen og Bjørg Houmøller 
2019 - EM i Oslo, Norge Junior Sølv Alma Rasmussen, Line Henriksen, Amalie Rosa Bune, Georg Würtz, Aron Tylvad, Daniel Tylvad og Morten Bune (NPC)
2019 - NM i Nykøbing F.  Junior (U26) Sølv Søren Bune, Emil Buus Thomsen, Andreas Plejdrup, Christian Lahrmann, Sophie Bune, Søren Caspersen og Claus Lund (NPC)
2019 - NM i Nykøbing F.  Junior (U21) Sølv Daniel Brandgaard, Silas Weber, Daniel Tylvad, Andreas Rolf-Larsen, Viktor Kolding, Georg Würtz og Morten Bilde (NPC)
2019 - NM i Nykøbing F.  Junior (pige)  Sølv Amalie Bune, Clara Brun Pedersen, Freja Altenburg, Frederikke Altenburg, Sarah Henriksen, Leah Jacobsen og Morten Bune (NPC)
2019 - NM i Nykøbing F.  Junior (U16) Bronze Line Henriksen, Alma Rasmussen, Nikolaj Zeeberg, Mathias Møller Larsen og Marie Henriksen (NPC)
2017 - Åben EM i Montecatini, Italien Dame Guld Lone Bilde, Helle Rasmussen, Tina Ege, Stense Farholt og Bo Lønberg Bilde (NPC)
2017 - NM i Horsens, Danmark Dame Guld Signe Buus Thomsen, Bjørg Houmøller, Lone Bilde, Helle Rasmussen og Povl Sommer (NPC)
2017 - NM i Oslo Junior (U26) Sølv Majka Bilde, Peter Jepsen, Victor Todd-Moir, Søren Bune, Malene Holm Christensen, Bas van Engelen, Dennis Bilde (NPC) og Birgitte Capion Nielsen (coach)
2017 - NM i Oslo Junior (pige) Sølv Leah Thrane, Frederikke Altenburg, Amalie Bune, Matilde Frankel, Johanne Bilde Koefoed, Sophie Bune, Kristian Tylvad (NPC) og Birgitte Capion Nielsen (coach) 
2017 - NM i Oslo Junior (U16) Bronze Christina Roesen Wahl, Sarah Henriksen, Daniel Tylvad, Aron Tylvad, Viktor Kolding, Georg Würtz, Morten Bilde (NPC) og Pia Nielsen Jensen (coach)
2016 - WBG* i Wroclaw, Polen Senior Bronze Knud-Aage Boesgaard, Jørgen Hansen, H.C. Nielsen, Dorthe Schaltz, Peter Schaltz, Steen Schou, Peter Magnussen (NPC) og Jytte Ibsen (coach)
2015 - NM på Færøerne Dame Guld Maria Rahelt, Nadia Bekkouche, Lone Bilde, Helle Rasmussen, Christina Lund Madsen, Anne Sofie Houlberg og Susanne Kramhøft (NPC)
2015 - NM i Vejen Junior (U26) Bronze Andreas Plejdrup, Søren Bilde, Majka Bilde, Signe Buus-Thomsen, Emil Buus Thomsen, Morten Bilde (NPC), Emil Jepsen (coach) og Dennis Bilde (coach)
2015 - NM i Vejen Junior (U21) Sølv Søren Bune, Victor Todd-Moir, Christian Lahrmann, Søren Caspersen og Morten Bune (NPC)
2015 - NM i Vejen Junior (pige) Sølv Sophie Bune, Malene Holm Christensen, Amalie Koch-Palmund, Rikke Capion, Julie Hald Nielsen (NPC), Emil Jepsen (coach) og Dennis Bilde (coach)
2013 - NM i Island Dame Guld Helle Rasmussen, Lone Bilde, Christina Lund Madsen, Fie Houlberg Jensen, Peter Kraunsøe (NPC) og Bo Lønberg Bilde (coach)
2011 - EM i Albena, Bulgarien Junior Bronze Dennis Bilde, Niclas Raulund Ege, Emil Jepsen, Maria Dam Mortensen, Matias Rohrberg og Lars Tofte
2011 - NM Dame Guld Lone Bilde, Trine Binderkrantz, Helle Rasmussen, Nadia Bekkouche og Lars Mathiasen (NPC)
2010 - EM i Belgien Senior Sølv Peter Magnussen, Peter Lund, Steen Møller, Peter Schaltz, Thomas Berg, Geert Jørgensen og Flemming Danielsen (NPC)
2008 - VM i Beijing, Kina Junior Guld  Dennis Bilde, Anne-Sofie Houlberg, Jonas Houmøller, Emil Jepsen, Lars Kirkegaard Nielsen, Martin Schaltz, Henrik Røn og Kåre Gjaldbæk (NPC)
2007 - Åben EM i Antalya, Tyrkiet Dame Bronze Stense Farholt, Anita Jensen, Maria Rahelt og Helle Rasmussen
2005 - VM i Estoril, Portugal Senior Bronze Jens Auken, Flemming Dahl, Peter Lund, Kirsten Steen Møller, Steen Møller, Georg Norris og Peter Westrup (NPC)
2004 - EM i Malmø, Sverige Senior Guld Jens Auken, Peter Lund, Kirsten Steen Møller, Steen Møller, Georg Norris og Flemming Dahl 
2003 - VM i Paris, Frankrig Junior Sølv Kåre Gjaldbæk, Boje Henriksen, Bjørg Houmøller, Jonas Houmøller, Andreas Marquardsen, Martin Schaltz, Jacob Røn (NPC) og Lars Walter Petersen (coach)
2002 - EM i Salsamaggiore, Italien Senior Bronze Peter Lund, Steen Møller, Gerog Norris, Hans Werge og Flemming Dahl (PC)
2002 - EM i Torquay, England Junior Sølv Kåre Gjaldbæk, Bøje Henriksen, Bjørg Houmøller, Jonas Houmøller, Andreas Marquardsen og Martin Schaltz
2001 - VM i Mangaratiba, Brasilien Junior Bronze Michael Askgaard, Gregers Bjarnason, Kåre Gjaldbæk, Jonas Houmøller, Andreas Marquardsen, Martin Schaltz, Hans Kristian Sørensen (NPC) og Bettina Kalkerup (coach)
1999 - VM i Hamilton, Bermuda Dame Bronze Anne Katrine Bilde-Koefoed, Dorte Cilleborg, Mette Drögemuller, Bettina Kalkerup, Charlotte Koch-Palmund, Kirsten Steen Møller, Jacob Røn (NPC) og Lotte Skaaning-Norris (coach)
1999 - VM i Fort Lauderdale, USA Junior Bronze Gregers Bjarnarson, Anders Hagen, Kasper Konow, Mik Kristensen, Morten Lund Madsen og Mikkel Bensby Nøhr
1997 - VM i Ontario, Canada Junior Guld Freddi Brøndum, Mik Kristensen, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Mikkel Bensby Nøhr, Jacob Røn og Kirsten Steen Møller (NPC)
1998 - EM i Wien, Østrig Junior Sølv Claus Boysen, Freddi Brøndum, Kasper Konow, Mik Kristensen, Morten Lund Madsen og Mikkel Bensby Nöhr
1996 - OL på Rhodos, Grækenland Åben  Bronze Morten Andersen, Jens Auken, Lars Blakset, Søren Christiansen, Dennis Koch-Palmund og Lauge Schäffer
1996 - EM i Cardiff, Wales Junior Bronze Stig Andersen, Freddi Brøndum, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Anders Østergaard og Jacob Røn
1995 - VM på Bali, Indonesien  Junior Bronze Freddi Brøndum, Mathias Bruun, Nikolai Kampmann, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen, Jacob Røn og Jens Kofoed (NPC)
1994 - EM i Papendal, Holland Junior Sølv Mathias Bruun, Jesper Dahl, Nicolai Kampmann, Lars Lund Madsen, Morten Lund Madsen og Jacob Røn
1993 - EM i Menton, Frankrig Åben  Sølv Jens Auken, Dennis Koch-Palmund, Georg Norris, John Norris, Dorthe Schaltz og Peter Schaltz
1990 - EM i Neumünster, Tyskland Junior Bronze Henrik Iversen, Morten Rask Jepsen, Charlotte Koch-Palmund, Niels Krøjgaard, Karsten Pedersen og Jan Rolf-Larsen
1988 - OL i Venedig, Italien  Dame Guld Trine Dahl, Bettina Kalkerup, Kirsten Møller, Judy Norris, Charlotte Palmund, Dorthe Schaltz og Inger Lindegaard (NPC)
1986 - EM i Budapest, Ungarn Junior Bronze Morten Bilde, Lars Blakset, Niels Foged, Lars Grønvald, Jens Kofoed og Jørn Lund
1984 - OL i Seattle, USA Åben   Bronze Jens Auken, Knud-Aage Boesgaard, Peter Schaltz, Steen Schou, Stig Werdelin og Jens Kruuse (NPC)   
1979 - EM i Lausanne, Schweiz Åben   Sølv Knud-Aage Boesgaard, Erik Grande, Steen Møller, Peter Schaltz, Stig Werdelin og Hans Werge
1970 - EM i Dublin, Irland Junior Guld Knud-Aage Boesgaard, Flemming Dahl, Per Eskesen, Gert Kristensen, Peter Schaltz og Kirsten Seerup
1960 - OL i Torino, Italien Dame Bronze Otti Dam, Annelise Faber, Rigmor Frankel, Lizzie Schaltz, Gulle Skotte og Sven Halvorsen (NPC)
1958 - EM i Oslo, Norge Dame Guld Otti Dam, Annelise Faber, Rigmor Frankel, Gerda Ljungberg og Mis Nyholm
1957 - EM i Wien, Østrig Dame Guld Otti Dam, Detlevsen, Rigmor Frankel, Vibeke Peterson og Gulle Skotte
1955 - EM i Amsterdam, Holland Dame Guld Otti Dam, Rigmor Frankel, Vibeke Peterson, Lizzie Schaltz og Gulle Skotte
1949 - EM i Paris, Frankrig Dame Guld Else Dam, Otti Dam, Rigmor Frankel og Demly Wilming
1948 - EM i København, Danmark Dame Guld Else Dam, Rigmor Frankel, Gurli Kieldsen, Vera Thostrup og Demly Wilming
1938 - EM i Oslo, Norge Dame Guld A. Hillerup, K. Kolle, E. Lundsteen og Demly Wilming

*WBG står for World Bridge Games (tidligere OL)
NPC står for Non-Playing Captain