Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst

Divisionsprogram 2023-24

 

Deltagere

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Turneringsskema

1. division

2. division

3. division øst

3. division vest

 

Formalia og praktiske oplysninger


 

Deltagere

1. division

1. Team PharmaService
Morten Bilde
morten@ballebo.dk
Søren Cilleborg Bilde, Emil Jepsen, H.C. Graversen, Andreas Plejdrup, Christian Lahrmann
2. Kasper Konow
​kasperkonow@icloud.com
Michael Askgaard, Jonas Houmøller, Anders Hagen, Mikkel Bensby Nøhr, Lars Lund Madsen
3. Knud Harries
knud@danskstillads.dk
Morten Andersen, Klaus Adamsen, Dennis Koch-Palmund, Peter Magnussen, John Henriksen
4. Peter Schaltz
dope@schaltz.info
Dorthe Schaltz, Dennis Bilde, Martin Schaltz, Søren Christiansen, Jan Sejr Nicolajsen
5. Jesper Buus Thomsen
Jesper@buus-thomsen.dk​
Rico Hemberg, Signe Buus Thomsen, Peter Jepsen, Jacob Røn, Freddi Brøndum
6. Team Vepidan
Morten Klug
postbudet@hotmail.com
Poul Clemmensen, Kristian Tylvad, Morten Jepsen, Henrik Caspersen, Søren Caspersen
7. John Norris
john.vermehren.norris@hotmail.com
Mathias Bruun, Lars Blakset, Knut Blakset, Andreas Marquardsen, Daniel Tylvad
8. Flemming Danielsen
old7old7@gmail.com
Nadia Bekkouche, Mads Eyde, Thomas Vang Larsen, Anne-Sofie Houlberg, Christina Lund Madsen
9. Steen Schou
steen@hyrde27.dk
Jørgen Hansen, H.C. Nielsen, Knud-Aage Boesgaard, Sejr Andreas Jensen, Mikkel Møller Larsen
10. Nils Mønsted
nm@dsb.dk
Jan Pedersen, Johan Hammelev, Camilla Bo Krefeld, Mads Krøjgaard, Niels Krøjgaard
11. Lone Bilde
lone.bilde@gmail.com​
Helle Rasmussen, Leif W. Thomsen, Jens Rasmussen, Mads Krogsgaard, Søren Rasmussen
12. Peter Teisen
peter.teisen@live.dk
Henrik Kruse Petersen, Ib Christian Bank, Ulrik Zeeberg, Henrik Norman Hansen, Bjarke Friis

 

2. division

1. Niels Henriksen 
nilbirhenriksen@hotmail.com
H.K. Sørensen, Trine Bilde, Charlotte Koch-Palmund, Emil Buus Bilde, Jens Kofoed
2. Lars Møller Sørensen
qwezaq@gmail.com
Martin Markvard Knudsen, Bo Bilde, Simon Houlberg, Kim Bensby
3. Marlene Henneberg
henneberg@hotmail.dk
Jens Ove Henneberg, Mads Kirstan, Flemming Jørgensen, Riccardo Mirasola, Jan Kølbæk
4. Flemming Bøgh-Sørensen
flemmingboeghsoerensen@gmail.com
Flemming Dahl, Jacob Duschek, Alexander Roberts
5. Team Dancon
Henning Østergaard
tinisboy@hotmail.com
Torsten Bernes, Nikolaj Zeeberg, Andreas Rolf-Larsen, Flemming Poulsen, Katrine Martensen-Larsen
6. Erik Wied
erik.wied@gmail.com
Karsten Nissen Pedersen, Frederik Bjerregaard, Mads Berg, Stig Farholt, Henrik Iversen
7. Per Gaunø Jensen
pgj@mail1.stofanet.dk
Christopher Buur, Lars Therkildsen, Lars Venø Jakobsen
8. Malerfirmaet Nielsen & Justesen
Erling Munk Nielsen
emnprivat@hotmail.com
Peter Jacobsen, Michael Justesen, Jakob Søegaard, Thomas Kampmann, Søren Krasilnikoff
9. Svend Brassøe
svendbrassoe@gmail.com
Stener Glamann, Brian Nielsen, Martin Kolling Jensen
10. Karsten Vinther
karstenvinther@gmail.com
Dan Nybo Jensen, Martin Christoffersen, Vibeke Lund, Ole Berg Kristensen, Søren Koch
11. Øjvind Hulgaard
hu@hulgaardadvokater.dk
Arne Mohr, Lida Hulgaard, Frederik Mørk, Anders Hanberg Sørensen, Jesper Bechsgaard
12. Torsten Ertbjerg
ertbjerg@gmail.com
Marie Henriksen, John Andersen, Susanne Buus Thomsen, Kirsten Steen Møller, Peter Basse

 

3. division øst

1. Michael Beck
mib@beckit.dk
Claus M. Jensen, Pim Bussink, Lars Ejskjær
2. Preben Schmidt
prebenvm@hotmail.com
Kjeld Hansen, Sigurd Lauge Pedersen, Nis Graulund, Fredrik Jarlvik, Tatyana Trendafilova
3. Ole Raulund
raulundole@gmail.com
Kell Krogh, Tina Ege, Jan Rolf-Larsen, Bo Brink Laursen, Thomas Svendsen
4. Carsten Raasteen
cr@raasteen.dk
Henrik Parl, Peter Westrup, Niels Foged, Steen Abildgaard, Niels Erik Petersen
5. Mads Refshauge
mr@rawo.dk
Jesper Kalenberg, Kasper Billy Jacobsen, Henrik Frydenlund Rosthøj, Julie Sigsgaard, Ella Rosthøj
6. Jan Jørgensen
janj1960@outlook.dk
Anders Møller Jensen, Peter Kraunsøe, Søren Kraunsøe, Birgitte Holm, Frank Paaskesen
7. Michael Mulvad
denstorebukkebruse@yahoo.dk
Jens Grann, Nell Rindahl, Niels Lund, Michael Hvass Miller, Paw Algran
8. Michael Soetmann 
michael@soetmann.dk​
Björn Ohlsson, Sven Pedersen, Jacob Øst Hansen, Niels Tofte
9. Kim Nørgaard 
knn348@gmail.com
Peter Bang, Kenneth Michael Madsen, Jesper Poulsen, Peter Bjørnlund Nielsen, Peter Nielsen
10. Michael Staub
michael@staub.one
Susan Hjorslev Lund, Henrik Rübner-Petersen, Michael Rübner-Petersen, Lars Fugl, Kim Jonassen
11. Jan Laursen
janlaursen18@gmail.com
Lars Korsholm, Anja Serritzlew, Peter Byrgesen, Allan Jensen, Henrik Laursen
12. Steffen Yding
steffenyding@gmail.com
Bjarne Kaave, Johan Bayer, Henrik Erndahl Sørensen, Kim Sparre Andersson, Sara Zollfrank Sparre

 

3. division vest  

1. Peter B. Hansen
pbh1972@outlook.dk
Jesper Jungdal, Hans Werge, Ejgild Johansen
2. Varde Bridgeklub
Jørgen Madsen
njm.mail@bbsyd.dk
Claus Bødskov, Erik Fjord Pedersen, Børge Larsen
3. Aabenraa Bridgecenter
Jørn Jeppesen
skovbakken71@gmail.com
Flemming Boesgaard, Dirk Willecke, Udo Thomsen Petersen
4. Henrik Kristensen
ullahenrik2622@gmail.com
Lars Underbjerg, Bjarne Juul Nissen, Kjeld Sørensen
5. Lars Kristensen
lh@skivecollege.dk
Lars Andersen, Svend-Erik Christensen, Jørgen Priess, Orla Andersen
6. Fjends Bridgeklub
Peter Boel Nielsen 
pbn@freja.com
Eli Christensen, John Høgh, Frank Kristensen
7. Jens Astrup
Jensastrup2000@yahoo.dk
Mikael Velschow-Rasmussen, Rasmus Kleiv Koch, Perry Sjöberg, Jan Baclen
8. Thomas Mathiasen
tfm@get2net.dk 
Claus Hastrup, Jens Borum, Torben Rosell, Ib Axelsen
9. Poul Bo Madsen
poul.bo@hotmail.com
Svend Agger, Niels Kristian Kristensen, Torben Dalsgaard- Hansen
10. Benny Marquart
bennymarquart51@gmail.com
Preben Taasti, Nikolaj Hammelev, Lars Peter Damgaard
11. Michael Krefeld
michael@krefeld.dk
Bente Bo Christensen, Bjarke Skovgaard, Gitte Spanggaard
12. Team ArbejdsmiljøEksperten
Nis Rasmussen
nr@ameksperten.dk
Jesper Kragh, Lars Nielsen, Peter Frost Larsen, Sophie Bune, Amalie Bune
 

 

Turneringsskemaer 

Turneringsskema - 1. division

7. - 8. oktober 2023
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aarhus

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 2 - 8 4 - 12 3 - 9 5 - 11 1 - 7 6 - 10    
2 4 - 8 2 - 12 10 - 3 1 - 11 7 - 6 5 - 9    
3 8 - 12 2 - 4 6 - 3 11 - 10 5 - 7 1 - 9    
 

18. - 19. november 2023
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aarhus

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 8 - 3 7 - 11 12 - 1 2 - 6 9 - 4 10 - 5    
5 11 - 8 3 - 7 6 - 12 9 - 2 4 - 10 1 - 5    
6 8 - 7 3 - 11 12 - 9 2 - 10 5 - 4 6 - 1    

 

13. - 14. januar 2024
Bord 1 - 3 i Blakset og bord 4 - 6 i Aarhus

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 12 - 3 11 - 2 7 - 4 8 - 5 10 - 1 9 - 6    
8 3 - 2 11 - 4 12 - 7 8 - 1 6 - 5 10 - 9    

 
2. - 3. marts 2024
Alle borde i Blakset​

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 9 - 8 3 - 5 11 - 6 7 - 2 10 - 12 4 - 1    
10 8 - 10 1 - 3 12 - 11 7 - 9 5 - 2 4 - 6    
11 6 - 8 4 - 3 9 - 11 10 - 7 12 - 5 2 - 1    

 

 

Turneringsskema – 2. division 

7. - 8. oktober 2023
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aarhus

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 2 - 6 12 - 5 4 - 3 8 - 7 10 - 9 1 - 11    
2 6 - 5 2 - 12 7 - 4 9 - 8 11 - 10 1 - 3    
3 6 - 12 5 - 2 9 - 4 11 - 8 10 - 1 3 - 7    

 

18. - 19. november 2023
Bord 1 - 2 i Blakset og bord 3 - 6 i Aalborg

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 4 - 6 8 - 10 7 - 2 5 - 11 12 - 1 3 - 9    
5 6 - 8 4 - 10 9 - 2 1 - 5 12 - 3 7 - 11    
6 6 - 10 4 - 8 11 - 2 3 - 5 12 - 7 1 - 9    

 

13. - 14. januar 2024
Bord 1 - 3 i Blakset og bord 4 - 6 i Aarhus

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 2 - 4 8 - 5 10 - 12 6 - 1 3 - 11 7 - 9    
8 2 - 8 10 - 5 4 - 12 6 - 3 1 - 7 9 - 11    

 

2. - 3. marts 2024
Alle borde i Blakset

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 7 - 6 2 - 10 5 - 9 12 - 11 4 - 1 8 - 3    
10 11 - 6 3 - 2 5 - 4 12 - 9 8 - 1 10 - 7    
11 9 - 6 2 - 1 5 - 7 8 - 12 11 - 4 10 - 3    

 

 

Turneringsskema – 3. division øst

7. - 8. oktober 2023
Alle borde i Blakset

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 1 - 9 2 - 10 12 - 5 3 - 7 4 - 8 11 - 6    
2 9 - 2 10 - 5 12 - 1 8 - 3 11 - 4 7 - 6    
3 5 - 9 10 - 1 2 - 12 3 - 11 7 - 4 6 - 8    

 

18. - 19. november 2023
Alle borde i Blakset

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 1 - 3 2 - 4 6 - 5 7 - 9 8 - 10 12 - 11    
5 3 - 2 5 - 4 6 - 1 9 - 8 11 - 10 12 - 7    
6 3 - 5 4 - 1 2 - 6 9 - 11 10 - 7 8 – 12    

 

13. - 14. januar 2024
Alle borde i Blakset

Sektion

Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 3 - 9 6 - 10 4 - 12 1 - 7 8 - 5 11 - 2    
8 10 - 3 12 - 9 4 - 6 8 - 1 7 - 11 5 - 2    

 

2. - 3. marts 2024
Alle borde i Blakset

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 12 - 3 4 - 10 9 - 6 1 - 11 2 - 8 5 - 7    
10 6 - 3 9 - 4 10 - 12 1 - 5 7 - 2 11 - 8    
11 4 - 3 6 - 12 10 - 9 2 - 1 5 - 11 8 - 7    

 

 

Turneringsskema – 3. division vest

7. - 8. oktober 2023
Alle borde i Herning

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
1 1 - 5 2 - 6 3 - 9 4 - 10 12 - 11 8 - 7    
2 6 - 1 9 - 2 3 - 5 11 - 4 8 - 12 10 - 7    
3 1 - 9 5 - 2 6 - 3 4 - 8 10 - 12 7 - 11    

 

18. - 19. november 2023
Alle borde i Aarhus

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
4 5 - 4 6 - 12 7 - 9 10 - 1 11 - 2 8 - 3    
5 4 - 6 12 - 9 5 - 7 1 - 11 2 - 8 10 - 3    
6 9 - 4 12 - 5 7 - 6 8 - 1 2 - 10 3 - 11    

 

13. - 14. januar 2024
Bord 1 - 3 i Aarhus og bord 4 - 6 i Odense

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
7 10 - 5 9 - 11 6 - 8 4 - 1 12 - 3 7 - 2    
8 5 - 11 8 - 10 9 - 6 12 - 1 7 - 4 3 - 2    

 

2. - 3. marts 2024
Alle borde i Aarhus

Sektion

 Bord 1

Bord 2 Bord 3 Bord 4 Bord 5 Bord 6    
9 8 - 5 11 - 6 10 - 9 1 - 7 2 - 12 4 - 3    
10 5 - 9 6 - 10 11 - 8 1 - 3 2 - 4 12 - 7    
11 6 - 5 9 - 8 11 - 10 2 - 1 3 - 7 4 - 12    

 

 

Praktiske oplysninger

Tidsskema

Tidsskema den 13. - 14. januar 2024

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.20                            
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.20  
Søndag 2. kamp 1. halvleg kl. 09.00 - 11.50                                                    
    2. halvleg kl. 12.30 - 15.20                                                   


Tidsskema de øvrige weekender

Lørdag 1. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.20                                                     
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.20  
  2. kamp 1. halvleg kl. 19.30 - 22.20  
Søndag   2. halvleg kl. 09.00 - 11.50  
  3. kamp 1. halvleg kl. 12.30 - 15.20  
    2. halvleg kl. 15.30 - 18.20  

 

Reserveweekend, online-afvikling og forplejning

Der er igen i år en reserveweekend, i tilfælde af at en divisionsweekend ikke kan spilles live på grund af corona eller andre forhold. Denne reserveweekend ligger den 4. - 5. maj 2024. I praksis vil det foregå på den måde, at den weekend, der er afsat til slutspillet (13.-14. april 2024), inddrages til almindelig divisionsweekend, hvorefter slutspillet afvikles den 4. - 5. maj. Endvidere har alle hold ved tilmelding accepteret, at en eller flere weekender kan spilles online, hvis mere end én weekend ikke kan afvikles live. Holdene har ved tilmelding også accepteret, at der kan være forskellige procedurer for tilmelding til forplejning på spillestederne, herunder aktiv framelding.

 

Overnatningsgodtgørelse

Der ydes ikke overnatningsgodtgørelse.

 

Rejserefusion

Reglerne for rejserefusion kan ses her (bliver revideret). Holdene har ved tilmelding accepteret, at rejsepuljen først opgøres efter turneringens afslutning.

 

Resultatrettelser

Proceduren for rettelse af resultater ligger her.

 

Op- og nedrykning

1. division:

De to dårligst placerede hold rykker ned i 2. division.

2. division:

De to bedst placerede hold rykker op i 1. division.

De tre dårligst placerede hold rykker ned i 3. division.

3. division øst og vest:

Vinderen af hver række rykker op i 2. division.

De to 2’ere spiller i forbindelse med slutspillet en kvalifikationskamp om den sidste plads i 2. division.

De tre dårligst placerede hold i hver af 3. divisions to rækker rykker ned.

Østdanmark og Vestdanmark har hver tre pladser til oprykning til 3. division.

 

Slutspillet

Slutspillet om DM samt kampen om oprykning til 2. division afvikles den 13.-14. april 2024.

Spillestedet er endnu ikke fastlagt.

I slutspillet deltager de fire bedst placerede hold i 1. division.

Til slutspillet overføres resultaterne fra de indbyrdes kampe i 1. division som angivet i turneringsbestemmelserne.

 

Spillesteder:

Blaksets Bridgecenter

Gladsaxevej 382
2860 Søborg
T: 39 29 01 26

Vanggaardscentret

Paludan-Müllersvej 26
8200 Aarhus N
T: 93 89 14 30

Bridgehuset, Odense

Bogensevej 27
5270 Odense N
T: 66 18 31 33

Herning Bridgeklub

Neksøvej 5
7400 Herning
T: 93 94 43 16

Aalborg Bridgehus

Revlingbakken 33B
9000 Aalborg