Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst
27. oktober 2021

Kan Rødovre forsvare DM for klubhold?

 

Rødovre Bridgeklub er forsvarende mestre i DM for klubhold. Sidste år tog Rødovre guldmedaljerne med hjem til den københavnske forstad, lige inden corona lukkede livebridge ned. De regerende danmarksmestre stiller op med et næsten uændret hold, men får hård modstand fra blandt andet københavnske One-eyed Jacks, som stiller op med Dorthe og Peter Schaltz samt danmarksmestrene for par fra 2019, Lars K. Nielsen og Flemming Poulsen. Men der er også andre om budet: Bridgeklubben Nords hold er identisk med oprykkerne til 1. division Team Vepidan, som har fået en fin start med en femteplads i landets bedste række. Aarhus BK sender Nils og Rikke Mønsted samt brødrene Niels og Mads Krøjgaard i kamp. Og så er der Odense Bridgeklub, som har fordel af at være på hjemmebane.

Du kan følge med i klubdysten hele weekenden på BBO, hvor Jan Nielsen og Maria Dam Mortensen sidder klar til at formidle friske spærremeldinger og udfordrende spilføringer. Programmet er tilrettelagt, så samtlige klubber kommer på BBO mindst én gang. Vi sender lørdag fra kl. 12.50 og helt til kl. 23.10 og igen søndag fra kl. 9.30 til 18.05. Du kan se hele transmissionsplanen her. Du finder BBO her.

Resultaterne fra DM for klubhold kan du følge med i her.

Rødovres forsvarende mestre fra 2020: Erling Munk Nielsen, Kell Krogh, Sejr Andreas Jensen, Jonas Houmøller, Peter Jacobsen og Ole Raulund. På nær Jonas Houmøller, som erstattes af Jan Rolf-Larsen, stiller alle op for at forsvare titlen.