30. november 2021
Mr. Bridge i Vestsjælland er død
John Maagaard døde pludseligt natten til tirsdag i en alder af 72 år.
John Maagaard var utrættelig i sit arbejde for dansk bridge og havde gennem årene mange tillidsposter. Han var formand for Distrikt Vestsjælland siden 2006 og var desuden kasserer i Kreds 2. John var arbejdsom på sin stilfærdige måde, og med ham ved roret kunne man være sikker på, at der var orden i tingene. John gjorde samtidig et stort arbejde for at udbrede bridge, og mange spiller i dag, fordi John har interesseret dem i legen med kortene. Nytilkomne blev budt hjerteligt velkommen i klubben, ofte med hjemmebag fra Johns kone, Elsebeth.
Foruden interessen for bridge gik John Maagaard blandt andet meget op i fodbold. Han var selv gammel fodboldspiller og i en periode medlem af DBU’s bestyrelse.
John Maagaard kæmpede gennem flere år med sklerose. Men han lod sig aldrig slå ud af sygdommen og spillede til det sidste i sin klub, Bridge 83, Slagelse. Her var han yderst korrekt ved bridgebordet, ligesom han altid havde tid til en snak med sine mange venner.
Æret være John Maagaards minde.
John Maagaard fik i 2018 DBf’s æresnål i sølv. Æresnålen blev overrakt på festivalen af Nell Rindahl:



