Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst
14. juli 2023

Jan Nielsen og Torsten Ørhøj fik æresnåle

 

I forbindelse med starten på Vinoble-turneringen på Bridgefestivalen blev Jan Nielsen hædret med DBf's Æresnål i guld.

"Du er en frivillig helt i din egen klasse," sagde DBf-formand Nis Rasmussen ved overrækkelsen. Nis Rasmussen fremhævede også, at Jan Nielsen løfter alle opgaver med et smil - det være sig som funktionsansvarlig for Bridge/Golf på festivalen, som landsholdscoach eller som ankermand på BBO-transmissioner fra store turneringer. Jan Nielsen har også været afgørende for, at så mange klubber har kunnet spille på RealBridge i coronatiden.

"Ingen går nogen sinde forgæves til Jan med et problem," som Nis Rasmussen sagde.

Salen kvitterede med langvarige klapsalver, og hovedpersonen selv kneb en lille tåre.

- - -

Chefturneringsleder Torsten Ørhøj modtog DBf's Æresnål i sølv i forbindelse med starten på DM for mixed par på festivalen.

"Ud over at være chefturneringsleder er du også kirkesanger, og her på festivalen får du alle til at synge i kor, så turneringerne bliver en harmonisk oplevelse for spillerne, sagde DBf's formand, Nis Rasmussen, ved overrækkelsen.

Torsten Ørhøj har været chef-TL på festivalen siden 2019 efter at have været i lære året før.

Nis Rasmussen fremhævede også Torsten Ørhøjs store arbejde som et aktivt medlem af distriktsbestyrelsen i Østjylland.

Torsten Ørhøj takkede for hæderen og gav takken videre til de mange dygtige frivillige, som gør hans arbejde nemt.

 

Jan Nielsen fik blomster, æresnål og diplom. Til højre DBfs formand, Nis Rasmussen: DBf-direktør Charlotte Fuglsang placerede æresnålen på skjorten: