09. august 2023
Æresmedlem af DBf er afgået ved døden
Karsten Munch, æresmedlem af DBf, er død efter længere tids sygdom. Karsten Munch blev 86 år.
Karsten Munch var tidligere formand for Ruder Es, Hvidovre og havde en lang række tillidshverv i DBf bag sig. Han var i en periode medlem af hovedbestyrelsen og var en drivende kraft i forlagsudvalget.
Uanset hvilke funktioner, Karsten Munch varetog, kastede han sig over opgaverne med dygtighed, engagement og godt humør. Han var en aktiv og fremsynet mand og var blandt andet med til at udbrede brugen af kortblandemaskiner i Danmark.
Som klubformand i Ruder Es var Karsten Munch altid positiv over for nye medlemmer og havde en evne til at skabe en varm atmosfære i klubben. Med venlighed og omsorgsfuldhed sikrede han et hyggeligt miljø, og hans ånd vil altid leve videre i Ruder Es. Foruden at være formand var Karsten Munch også selv en passioneret og dygtig bridgespiller, som ofte ud af ingenting kunne finde vejen til en top.
Karsten Munch efterlader sig to døtre og fire børnebørn. Han bisættes torsdag den 17. august kl. 11 fra Herstedøster Kirke.
Æret være hans minde.


