Ændre tekststørrelse :
Forminsk tekst Normal tekst Forstør tekst
28. oktober 2025

To millioner kroner til skolebridge

 

Dansk Skolebridge er kommet på Finansloven! Som en del af finanslovsaftalen for 2026 modtager Dansk Skolebridge to millioner kroner. Bevillingen er udvirket af Mona Juul og Det Konservative Folkeparti.

"Tusind tak til Mona Juul og de konservative for at få skolebridge med i regeringens arbejde for bedre trivsel og mindre digitalisering for de unge," udtaler Morten Bilde, direktør for Dansk Skolebridge.

I finanslovsaftalens såkaldte "Appendiks om udmøntning af pulje til lokale initiativer" hedder det ganske kort:

"Der udmøntes 2,0 mio. kr. i 2026 til Dansk Skolebridge med henblik på at understøtte aktiviteter mv."

Pengene skal naturligvis anvendes til at styrke indsatsen for bridge i forhold til unge.

"Vi ønsker at bruge midlerne til at rekruttere flere unge undervisere, administrativ backup til vores mange frivillige, udvikling og strukturering af materialer og undervisningsforløb samt professionalisering af vores kommunikation," fortæller Morten Bilde.

De to millioner kroner er i første omgang en engangsbevilling, som kun gælder 2026. Men Dansk Skolebridge vil selvfølgelig arbejde for, at skolebridge kommer permanent på finansloven.